Filtruj według

Producenci
Cena
29 689
Forma
więcej... mniej

Boostery testosteronu

Boostery testosteronu to bardzo popularna grupa suplementów diety, skierowana do mężczyzn w zróżnicowanym wieku. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększenie poziomu testosteronu w organizmie poprzez nasilenie produkcji tego hormonu przez nasz organizm. Jego wyższy poziom w osoczu krwi zapewnia łatwiejsze budowanie masy mięśniowej, stwarza korzystniejsze środowisko do redukcji tkanki tłuszczowej oraz znacząco wpływa na wzrost libido u mężczyzn. Suplementy podnoszące testosteron mają zastosowanie w sporcie, jak i również u osób mniej aktywnych, ponieważ powodują zwiększenie sił witalnych, pewności siebie oraz znacząco poprawiają samopoczucie. W kulturystyce wykorzystywane są w celach zwiększenia siły oraz masy mięśniowej, jako alternatywa dla szkodliwych środków dopingujących.

  • Widok
  • Widok

Testosteron jest  z punktu widzenia mężczyzn najważniejszym hormonem w organizmie, warunkującym nasze cechy trzeciorzędowe, w tym również znacząco wpływa na prezentację naszej sylwetki. I choć nie jest najsilniejszym anabolicznym hormonem (pod tym względem ustępuje między innymi insulinie), to jednak zdecydowanie najbardziej pożądanym. Testosteron jako doping w sporcie wykorzystywany jest niemal od początku Jego istnienia, a wysoki poziom tego hormonu jest dla mężczyzny prawdziwym powodem do domu. Poza podstawową funkcją płciową wspiera bezpośrednio rozwój masy mięśniowej, ułatwia regeneracje, pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu energii, a dodatkowo wpływa na naszą psychikę i funkcjonowanie. Według wielu badań mężczyźnie z niskim poziomem testosteronu niemal 2 krotnie częściej zmagają się z kompleksami dotyczącymi wyglądu czy zachowania.

Suplementacja boosterami testosteronu nie dostarcza do organizmu dodatkowych hormonów jak w przypadku dopingu, lecz stymuluje nasz organizm do zwiększonej, naturalnej produkcji testosteronu. Dzięki temu możemy wykorzystać zwiększony potencjał anaboliczny oraz androgenny (rozwijający wspomniane cechy płciowe). Jest to kategoria suplementów w skład której wchodzą zróżnicowane ekstrakty roślinne, związki syntetyczne oraz wybrane minerały. Największy potencjał wykazują kompleksowe boostery testosteronu, których składniki działają synergistycznie względem siebie. Wiele z produktów tej grupy opartych jest w całości o związki posiadające potwierdzoną skuteczność w wielu niezależnych badaniach, zwiększając poziom wolnego testosteronu w osoczu krwi u mężczyzn w niemal każdym wieku. Od lat są to jedne z najskuteczniejszych suplementów stosowanych w rozwoju siły oraz masy mięśniowej, jednak często uzupełniane są również o cenione składniki promujące nasze zdrowie i witalność. Topowe produkty mogą być oparte między innymi o ekstrakt z Mangostanu, ziele Safed Musli, 3,4 divanillyltetrahydrofuran czy Tongkat Ali.

Niektóre produkty to nie tylko świetne wzmacniacze produkcji testosteronu, ale również doskonałe blokery estrogenu. Jest to żeński hormon płciowy, jednak w mniejszej ilości znajduje się również w męskim organizmie. Co prawda w niewielkim stężeniu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, to jednak liczna grupa mężczyzn cierpi na Jego nadmiar. Jest to powiązane z gromadzeniem się uporczywej tkanki tłuszczowej w okolicach klatki piersiowej, nadmiarem wody podskórnej, a nawet ginekomastią. Suplementy obniżające poziom estrogenów pozwalają nam na zachowanie estetyki sylwetki, a ponadto niektóre z grupy inhibitorów aromatazy korzystnie wpływają na podniesie wolnego testosteronu, który jako jedyny jest w pełni aktywny biologicznie i odczuwalny przez nasz organizm.

Boostery testosteronu są przez osoby trenujące naturalnie stosowane jako alternatywa dla szkodliwego dopingu, jednak mają też zastosowanie po cyklu na środkach hormonalnych. W jednej z ankiet przeprowadzonych w 2016 roku dla cenionego magazynu kulturystycznego, aż 78% osób przyjmujących środki dopingujące potwierdza, że wykorzystuje suplementy podnoszące testosteron w trakcie PCT (Post Cycle Therapy). Pozwalają na znacznie szybsze doprowadzenie organizmu do stanu homeostazy, ułatwiają utrzymanie wypracowanej masy mięśniowej oraz w wielu aspektach korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Warto jednak dodać, że najlepsze boostery testosteronu nie rzadko wykazują potencjał przekraczający możliwości niektórych prohormonów czy środków typu Sarm.

Pamiętajmy, że nie wszystkie produkty na rynku reklamowane czy opisywane jako boostery testosteronu są skuteczne w tym zakresie. Przykładem mogą być tutaj popularne suplementy jak ZMA i Tribulus, które niestety nie mają wiele wspólnego z nasileniem produkcji tego hormonu, to jednak nie oznacza że są bezwartościowe. Wręcz przeciwnie, przyczyniają się między innymi do poprawy regeneracji układu nerwowego i mięśniowego, poprawiają samopoczucie, mogą podnosić libido oraz uzupełniają braki mineralne.

Jaki booster testosteronu wybrać?

Obecnie znajdziemy na rynku tysiące produktów podnoszących (przynajmniej w teorii) poziom testosteronu. Niemal każdy producent posiada w swojej ofercie tego rodzaju suplement diety, co z pewnością nie ułatwia nam wyboru. Podstawowym kryterium zawsze powinien być skład produktu, a więc rodzaj użytych składników, ich formy lub stopień standaryzacji w przypadku ekstraktów, a także dawki. W dalszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na opinie, renomę producenta czy ilość porcji w opakowaniu. Dobre suplementy na wzrost testosteronu mają najczęściej w składzie poniższe związki:

  • 3,4 divanillyltetrahydrofuran (Urtica Dioca)
  • Long Jack (zwany również Tongkat Ali lub Żeń szeń Malezyjski)
  • Safed Musli (Chlorophytum borivilianum)
  • Mangosteen Extract
  • Epimedium
  • Fadogia Agrestis
  • Arimestane

Oczywiście pamiętajmy, że nie ma jednego idealnego produktu dla każdego, dlatego poszczególne osoby mogą inaczej reagować na dane składniki aktywne. Wybierając produkty wieloskładnikowe minimalizujemy jednak ryzyko słabszego działania bądź Jego braku.

Czy boostery testosteronu są bezpieczne?

Tego rodzaju produkty u osób zdrowych są całkowicie bezpieczne. Nierzadko zawierają w swoim składzie również związki prozdrowotne np. dla naszej prostaty czy wątroby. Ponadto są to suplementy diety, które stymulują przysadkę i jądra do naturalnej produkcji większych ilości testosteronu, co jest dla naszego ciała korzystnym zjawiskiem. Nie dostarczają hormonów z zewnątrz i nie blokują endogennej produkcji, dlatego korzyści z ich przyjmowania odczuwalne są jeszcze na długo po zakończeniu suplementacji. Wiele produktów zawiera także składniki regenerujące układ nerwowy czy obniżające poziom kortyzolu.

Czy mogę stosować booster testosteronu w młodym wieku?

Oczywiście. Najczęściej do 35 roku życia nasz organizm produkuje największe ilości hormonów i wielu „fachowców” nie zaleca dodatkowej suplementacji, jakoby miałaby ona być nieskuteczna. Jest to całkowita nie prawda, gdyż ponad 90% osób w wieku do 30 lat nie ma naturalnego testosteronu zbliżonego nawet do górnej granicy normy. To, że mamy 18 czy 25 lat wcale nie oznacza, że nasza produkcja hormonów jest już maksymalna. Stres, złe odżywianie, alkohol czy brak snu mogą sprawić, że pomimo młodego wieku suplementacja związkami podnoszącymi testosteron będzie dla nas strzałem w dziesiątkę.

Testosteron a trądzik i wypadanie włosów

Wiele osób obawia się, że przyjmując suplementy podnoszące testosteron naraża się na tego rodzaju skutki uboczne. Nic bardziej mylnego. To kiedy i w jakim tempie rozpocznie się u nas proces łysienia jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Aby testosteron miał na to wpływ, musiałby być przyjmowany przez nas w postaci sterydów anabolicznych i to w znaczących dawkach. Przy boosterach testosteronu nie ma takiego ryzyka. Trądzik natomiast nie jest efektem stężenia testosteronu, ale nadmiernej aktywności enzymu aromatazy, który przekształca nasz testosteron w estradiol.

Czy DAA podnosi testosteron?

Na ten temat zdania są podzielone, jednak opierając się na fachowym badaniach możemy odpowiedzieć że tak, jednak pod pewnymi warunkami. Otóż DAA (Kwas D-asparaginowy) zwiększa poziom testosteronu jedynie u osób ze skrajnymi niedoborami lub upośledzoną produkcją. Oznacza to, że zdrowy mężczyzna, który chce dodatkowo podnieść poziom tego hormonu w celach sportowych bądź seksualnych nie odnotuje większych korzyści z suplementacji DAA. Ponadto istnieje także spore ryzyko zwiększenia produkcji prolaktyny. Kwas D-asparaginowy ma zatem zastosowanie jedynie po cyklach sterydowych bądź u osób, gdzie testosteron znajduje się sporo poniżej prawidłowych wartości.

Jaki booster testosteronu na odblok po cyklu?

Stosując środki dopingujące jesteśmy (a przynajmniej powinniśmy być) świadomi skutków ubocznych oraz komplikacji po odstawieniu. Kończąc cykl stężenie testosteronu spada bardzo szybko, nierzadko pozostaje wysoki poziom estrogenów, a co za tym idzie zarówno sylwetka jak i samopoczucie ulegają znacznemu pogorszeniu. Wybierając suplement po cyklu warto zwrócić uwagę by był to środek z wysokiej półki o składnikach wykazujących działanie w kilku podstawowych kierunkach. Przede wszystkim powinien pobudzać organizm do rozpoczęcia własnej produkcji, ponadto zmniejszać aktywność enzymu aromatazy oraz dodatkowo wspierać poprawę nastroju. Bardzo dobrym połączeniem jest zastosowanie boostera testosteronu razem inhibitorem aromatazy, co pomoże szybciej doprowadzić organizm do stanu sprzed kuracji i podtrzymać efekty.

Jak naturalnie podnieść testosteron?

Poza suplementacją boosterami testosteronu możemy poprawić higienę naszego trybu życia, co również może przełożyć się na efektywniejszą produkcję. Kluczową rolę będzie odgrywał oczywiście regularny sen, odpowiedni trening siłowy poparty wypoczynkiem (należy unikać przetrenowania) oraz właściwe odżywianie. Nie należy unikać całkowicie tłuszczy w diecie, gdyż uczestniczą w produkcji testosteronu. Polecamy również wykluczyć z diety soję, ograniczyć alkohol, a także nie stosować nisko kalorycznych diet np. VLCD przez długi okres czasu.

Czy boostery testosteronu mogę łączyć z innymi suplementami?

Jak najbardziej tak. Należy zwrócić uwagę, aby składniki się nie powielały w dawkach większych niż zalecane, a także nie korzystały z tych samych szlaków metabolicznych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby stosować wzmacniacze testosteronu ze spalaczami tłuszczu, aminokwasami, kreatyną, witaminami czy produktami około treningowymi. Wszystko uzależnione jest w głównej mierze od celu naszej suplementacji.

Suplement diety to nie lek, nie musi mieć potwierdzonej skuteczności, dlatego jeśli szukamy dobrego boostera testosteronu to warto wybierać produkt oparty o składniki mające udowodnione działanie. Do tego typu składników należą m.in.:

  • safed musli,
  • ekstrakt z mangostanu,
  • 3,4-Divanillyltetrahydrofuran,
  • fenugreek,
  • andrographis paniculata,
  • 7,8 benzoflavone,
  • DHEA,
  • 6-braomo,
  • bryonia laciniosa.

Bibliografia:

Pharmacokinetics and bioavailability of the flavonoid 7,8-benzoflavone in rats.
https://www.researchgate.net/publication/5595226_Pharmacokinetics_and_bioavailability_of_the_flavonoid_78-benzoflavone_in_rats
Effects of Bryonia laciniosa seeds on sexual behaviour of male rats.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20032987/
Effect of Andrographis paniculata extract on progesterone in blood plasma.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10439479/
Effects of andrographolide on sexual functions, vascular reactivity and serum testosterone level in rodents.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20435079/
Effect of gamma-mangostin on testosterone levels in Leydig cell culture of Sprague-Dawley rat induced by advanced glycation end products: a preliminary study.
https://bmcproc.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12919-019-0173-x
Dehydroepiandrosterone (DHEA)--a precursor steroid or an active hormone in human physiology.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22032408/
DHEA, important source of sex steroids in men and even more in women.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20541662/
Safed Musli for Testosterone.
https://supplementsinreview.com/testosterone/safed-musli-testosterone/
Standardised extract of safed musli (Chlorophytum borivilianum) increases aphrodisiac potential besides being safe.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/and.12567
Effect of Chlorophytum Borivilianum Santapau and Fernandes on sexual dysfunction in hyperglycemic.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20082251/
Beneficial effects of fenugreek glycoside supplementation in male subjects during resistance training: A randomized controlled pilot study.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6191980/
Physiological aspects of male libido enhanced by standardized Trigonella foenum-graecum extract and mineral formulation.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21312304/
Lignans from the Roots of Urtica dioica and their Metabolites Bind to Human Sex Hormone Binding Globulin (SHBG).
https://www.google.com/search?q=t%C5%82umacz&oq=t%C5%82&aqs=chrome.0.69i59l2j0l2j46j69i61l3.831j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
3,4-Divanillyltetrahydrofuran increases free testosterone.
https://nutrientjournal.com/divanillyltetrahydrofuran-increases-free-testosterone/

Twój koszyk

Brak produktów

Do ustalenia Wysyłka od
0,00zł Razem

Zobacz koszyk

Menu

Zawartość schowka

Brak produktów

Zobacz schowki