Filtruj według

Producenci
Cena
29 799
Forma
więcej... mniej

Suplementy specjalne

Suplementy specjalne to kilka zaawansowanych kategorii suplementów, które nie cieszą się tak dużą popularnością jak kreatyna czy odżywki białkowe i skierowane są dla prawdziwych fanów suplementacji. Wiele z nich posiada bardzo duży potencjał w zakresie obniżenia poziomu kortyzolu, optymalnego wykorzystania insuliny czy też promuje syntezę białek mięśniowych. Są to produkty wspierające w zaawansowany sposób budowę beztłuszczowej masy mięśniowej, pozwalające na redukcję tkanki tłuszczowej w szybszym tempie oraz umożliwiające osiągnięcie ponad przeciętnej wydolności sportowej i siły. Suplementy specjalne to często bezpieczna i najskuteczniejsza alternatywa dla szkodliwych środków dopingujących.

  • Widok
  • Widok

Na rynku znajdziemy kilkanaście tysięcy zróżnicowanych składników wchodzących w skład suplementów diety. Część z nich posiada już bardzo długi staż, mocną pozycję oraz są łatwo dostępne dla każdego z nas. Nie sposób podważyć ich działania oraz skuteczności wiele tego rodzaju produktów, jednak wchodząc na wyższy poziom zaawansowania często szukam alternatywnych rozwiązań, którymi najczęściej są specjalne suplementy. Ich rolą jest wykorzystanie zróżnicowanych szlaków metabolicznych do osiągnięcia zakładanego celu. Najczęściej posiadają one potwierdzoną skuteczność przez liczne badania, testy oraz pozyskiwane są z licencjonowanych surowców co jest ich niewątpliwym plusem. Nie są to jednak produkty tylko i wyłącznie dla osób zaawansowanych, ale również dla adeptów suplementacyjnych, którzy wiedzą czego oczekują.

Jednymi z najbardziej cenionych suplementów są niehormonalne anaboliki. Są to związki działające na zasadzie podniesienia syntezy białek mięśniowych, nie wpływając jednak na poziom testosteronu, insuliny czy hormonu wzrostu. Podczas ich przyjmowania nasz organizm może wykorzystać w optymalny sposób jeszcze większe ilości protein dostarczanych z pożywienia. Ich niewątpliwą zaletą jest brak skutków ubocznych, wzrostu ciśnienia, nadpobudliwości czy bezsenności. Często są określane jako silniejszy środek anaboliczny od cenionej na całym świecie kreatyny. Podstawowa korzyść z ich suplementacji to oczywiście wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej, co czyni je bardzo ciekawą alternatywą dla niektórych sterydów i prohormonów. Niehormonalne anaboliki to suplementy oparte o takie związki jak Laksogenina, Epikatechiny, S7, Jemioła Koreańska, Kwas fosfatydowy, kwas ursolowy oraz wiele innych, innowacyjnych składników.

Do specjalistycznych suplementów możemy zaliczyć również mimetyki insuliny, które są obecne na rynku od kilkudziesięciu lat w różnej postaci, to jednak jako suplementy o charakterystyce sportowej wykorzystane są znacznie krócej. Doskonale wiemy, że insulina jest najsilniejszym hormonem o potencjale anabolicznym jaki produkuje nasz organizm. Nic dziwnego, że staramy się to wykorzystać do budowanie bardzo dobrej jakości masy mięśniowej. Insulina jest zależna od węglowodanów, jednak ich nadmiar powoduje szybkie przyrosty tkanki tłuszczowej i psuje naszą definicję. Boostery insuliny pozwalają na optymalne wykorzystanie cukrów, które łatwiej gromadzi w postaci glikogenu zamiast tkanki tłuszczowej. Ponadto sylwetka prezentuje się znacznie pełniej i estetyczniej. Korzyścią prozdrowotną mimetyków insuliny jest również doskonała profilaktyka przeciw cukrzycy. Znana w tym zakresie jest między innymi berberyna, która często wchodzi w skład suplementów z tej grupy. Ich stosowanie jest zasadne zarówno w okresie budowania masy mięśniowej jak i redukcji tłuszczu, jeśli zależy nam na najwyższej jakości sylwetki bez dużych wahań formy.

Do jednych z najbardziej zaawansowanych suplementów, które w ostatnich latach stały się coraz łatwiej dostępne zaliczamy też mimetyki ketozy. Są to zaawansowane produkty dostarczające sole BHB co zwiększa ilość ciał ketonowych w organizmie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy czerpać korzyści z obecności ciał ketonowych, nawet jeśli spożywamy węglowodany. Usprawnia to procesy związane z odtłuszczeniem sylwetki oraz pozwala na osiągnięcie ponadprzeciętnej wydolności. Odnośnie osiągnięcia maksymalnie niskiego poziomu tkanki tłuszczowej duże znaczenie odgrywają inhibitory prolaktyny oraz kortyzolu. Są to suplementy ograniczające produkcję i aktywność katabolicznych hormonów, przez co zachowujemy większą ilość suchej masy mięśniowej. Pamiętajmy również, że kortyzol może być odpowiedzialny za gromadzenie się newralgicznej tkanki tłuszczowej, dlatego Jego kontrola często pozwala nam osiągnąć najwyższą formę.

Przez kilka lat do suplementów specjalnych można było zaliczyć również środki typu SARM. Są to oczywiście selektywne receptory modulatora androgenowego, które uważa się ze środki z pogranicza dopingu oraz suplementów. Niestety realnie zdecydowanie bliżej jest im do tych pierwszych środków, dlatego nie znajdują się one w ofercie sklepu BestBody. Ich przyjmowanie często wymaga farmakologicznej terapii pocyklowej oraz stosowania różnego rodzaju osłonek. Jako że nie przeszły wiarygodnych badań potwierdzających bezpieczeństwo radzimy zachować ostrożność w przyjmowaniu Sarmów.

Najsilniejsze suplementy anaboliczne

Nie ma sposobu na precyzyjne określenie jaki suplement powoduje największe przyrosty masy mięśniowej. Według badań wiele z niehormonalnych anabolików znacznie przewyższa potencjał jaki wykazuje popularna kreatyna. Co ważne, na rynku znajdziemy sporo produktów które są połączeniem kilku związków anabolicznych i to właśnie tego rodzaju suplementy będą wykazywały największy potencjał. Poza rodzajem i ilością składników aktywnych kluczowe są również dawki. Używając klinicznych dawek mamy pewność działania na miarę prawdziwego potencjału danego związku. W przypadku substancji nasilających syntezę białek warto również zadbać o zwiększoną podaż protein z pożywienia, co z pewnością również nie pozostanie obojętne dla efektywności.

Czy Sarmy są bezpieczne?

Niestety nie. Środki te nie zostały dokładanie przebadane pod kontem bezpieczeństwa u ludzi, a badania wykonywane na zwierzętach i tkankach wykazały wyniki mogące budzić niepokój. Otóż skutki uboczne środków z grupy SARM są porównywalne do niektórych prohormonów. Dotyczą one między innymi znacznego pogorszenia się profilu lipidowego krwi, wzrostu ciśnienia, przerostu gruczołu korkowego, osłabieniu włosów, a także powodują zaburzenia produkcji endogennego testosteronu. Niektóre z Sarmów także nie wykazują realnego działania na organizm. Przykładowo obiecujący Ibutamoren nawet w trakcie ponad 200 dniowej suplementacji nie miał żadnego wpływu na poziom hormonu wzrostu w organizmie, a jedynie na wzrost greliny. To wszystko często skutkuje napadami głodu oraz przyrostem tkanki tłuszczowej.

Czy mogę stosować BHB razem z węglowodanami?

Tak. Suplementy zawierające sole BHB dostarczając do naszego organizmu egzogenne ciała ketonowe, a nie promują produkcji własnych przez organizm. Duża ilość węglowodanów w diecie uniemożliwia oczywiście osiągnięcie stanu ketozy, jednak dostarczając ciała ketonowe z zewnątrz omijamy w pewnym sensie proces ich produkcji. Dodatkowo możemy już spotkać na rynku suplementy w których skład wchodzą ciała keto oraz niektóre rodzaje węglowodanów. Takie połącznie zapewnia doskonała osiągi wydolnościowe, gdyż organizm może czerpać paliwo z dwóch najszybszych i nie powiązanych ze sobą źródeł. Dostarczenie ciał ketonowych pozwala nam na oszczędzaniu rezerw energetycznych w postaci glikogenu oraz daje naszemu ciału sygnał do czerpania energii również z tkanki tłuszczowej.

Czy po laksogeninie muszę przeprowadzić odblok?

Oczywiście że nie. Jest to produkt mający jedynie symboliczny (w praktyce niezauważalny) wpływ na układ hormonalny polegający na optymalizacji syntezy testosteronu. Spektrum działania laksogeniny nie dotyczy układu hormonalnego dlatego PCT nie jest konieczne, a właściwie zbędne. Suplementy diety nie wymagają żadnego obłoku gdyż nie dostarczają nam składników hormonalnych co warto zapamiętać. Jeśli spotykamy się z opiniami, że laksogenina, epikatechina i podobne związki spowodowały u kogoś zablokowanie przysadki, to prawdopodobnie były one jedynie dodatkiem do środków z grupy SARM/PH/SAA i zablokowaniem produkcji naszych endogennych hormonów nie mają w praktyce nic wspólnego.

Jak zablokować miostatynę?

Jeśli interesujemy się tematem suplementów bądź co jakiś czas zdarza nam się przeglądać pisma czy artykuły branżowe, to prędzej czy później spotkamy się ze słowem miostatyna. Jest to substancja białkowa, która odpowiada za ograniczenie rozwoju masy mięśniowej. Cóż, jeśli nie byłoby jej w naszym organizmie, wówczas moglibyśmy rosnąć w nieskończoność. Z pewnością dla wielu to wymarzona wizja, jednak w praktyce nie byłoby to korzystne rozwiązanie gdyż narządy wewnętrzne szybko odmówiłby nam posłuszeństwo. Na szczęście to tylko hipoteza, gdyż miostatyna istnieje i nie da się jej całkowicie zablokować. Inhibitory miostatyny jakie znajdziemy na rynku są raczej chwytem marketingowym, a jedynym związkiem mającym poparcie w badaniach jest znana nam epikatechina. Jej wpływ na miostatynę jest niewielki, jednak realny. Póki co jednak nie da się dokładanie przewidzieć czy jej działanie w tym zakresie będzie odczuwalne. Sam związek jest jednak jak najbardziej godny uwagi ze względu na szereg pozytywnych właściwości popartych badaniami.

Suplementy na rekompozycję

Rekompozycja składu ciała to coś do czego dąży każda osoba pragnąca zachować znakomitą formę przez cały rok. Jej założeniem jest ciągły rozwój sylwetki, jej udoskonalanie bez podziału na okresy budowania masy i redukcji. Choć z punktów widzenia biologii zamiana tłuszczu w mięśnia jest niemożliwa, to jednak jednoczesny rozwój muskulatury i obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej już tak. Aby rekompozycja była efektywna ważny jest odpowiednio przemyślany plan treningowy, żywieniowy, także pomocna będzie dodatkowa suplementacja. Suplementy specjalne z całą pewnością są jednymi z najbardziej odpowiednich do przeprowadzania takiego procesu. Ich cykliczne stosowanie pozwala nam na ciągłą progresję. Bardzo często łączymy niehormonalne anaboliki ze spalaczami tłuszczu co maksymalizuje nasze szanse na znakomity efekt końcowy.

Suplement diety to nie lek, nie musi mieć potwierdzonej skuteczności, dlatego jeśli szukamy dobrych suplementów specjalnych to warto wybierać produkt oparty o składniki mające udowodnione działanie. Do tego typu składników należą m.in.:

  • laksogenina,
  • epikatechina,
  • banaba,
  • kwas arachidonowy,
  • kwas ursolowy,
  • fenibut,
  • kwas fosfatydowy,
  • 11-oxo,
  • sole BHB.

Bibliografia:

Potential Synergies of β-Hydroxybutyrate and Butyrate on the Modulation of Metabolism, Inflammation, Cognition, and General Health.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5902005/
On the Metabolism of Exogenous Ketones in Humans.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5670148/
Oleanolic acid and ursolic acid: research perspectives.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15994040/
Effect of Ursolic Acid of Loquat Extract on Function of Muscle.
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02401113
Efficacy of phosphatidic acid ingestion on lean body mass, muscle thickness and strength gains in resistance-trained men.
https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-9-47
Effects of Phosphatidic Acid on Strength and Hypertrophy.
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04277364
Determining the Muscle Anabolic Properties of Phosphatidic Acid.
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03446924
Analysis of Ingredients of Supplements in the National Institutes of Health Supplement Database Marketed as Containing a Novel Alternative to Anabolic Steroids.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7160690/
Anabolic effect of plant brassinosteroid.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3177571/
Akt-dependent anabolic activity of natural and synthetic brassinosteroids in rat skeletal muscle cells.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3128125/
Effects of (−)-epicatechin on molecular modulators of skeletal muscle growth and differentiation.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3857584/
(–)-Epicatechin Supplementation Inhibits Aerobic Adaptations to Cycling Exercise in Humans.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6308990/
11-Ketotestosterone and 11-Ketodihydrotestosterone in Castration Resistant Prostate Cancer: Potent Androgens Which Can No Longer Be Ignored.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4956299/
Clinical Significance of 11-Oxygenated Androgens.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5819755/
The Rise, Fall, and Resurrection of 11-Oxygenated Androgens in Human Physiology and Disease.
https://www.karger.com/Article/FullText/486036
11-Ketotestosterone Is a Major Androgen Produced in Human Gonads.
https://academic.oup.com/jcem/article/101/10/3582/2764896

Twój koszyk

Brak produktów

Do ustalenia Wysyłka od
0,00zł Razem

Zobacz koszyk

Menu

Zawartość schowka

Brak produktów

Zobacz schowki