Filtruj według

Producenci
Cena
2 349
Forma
więcej... mniej

Aminokwasy

Aminokwasy to bardzo popularne suplementy diety, których głównych zadaniem jest przyspieszenie procesów związanych z regeneracją organizmu, wspierają procesy anaboliczne oraz działają antykatabolicznie. Regularna suplementacja aminokwasami opóźnia występowanie zmęczenia, przyczynia się do poprawy osiągów treningowych oraz korzystnie wpływa na budowę masy mięśniowej i utratę tłuszczu. Niektóre z nich przyczyniają się także do podniesienie poziomu tlenku azotu w organizmie, dzięki czemu poprawiają ukrwienie mięśni i ułatwiają osiągnięcie intensywnej pompy mięśniowej.

  • Widok
  • Widok

Suplementacja sportowa opiera się obecnie na setkach zróżnicowanych związków, jednak aminokwasy wciąż cieszą się bardzo mocną pozycją na rynku i są podstawą suplementacji praktycznie każdego zawodowego sportowca oraz licznych amatorów. Od wielu już lat cieszą się ogromnym uznaniem w kulturystyce, sportach siłowych, wysiłek wytrzymałościowych, a nawet grach zespołowych. Jeszcze kilkanaście lat temu cena aminokwasów była bardzo wysoka i tylko nieliczni mogli zdecydować się na takie udogodnienie, natomiast obecnie są dostępne dla każdego z nas, a ich podaż na rynku robi duże wrażenie.

Aminokwasy to bardzo ogólna nazwa na grupę wielu suplementów diety, jednak najczęściej dotyczy ona BCAA. Pamiętajmy jednak, że nie są to nazwy których powinno się używać zamiennie, gdyż BCAA to tylko 3 aminokwasy o rozgałęzionych łańcuch – Leucyna, Izoleucyna oraz Walina. W zastosowaniu typowo sportowym cieszą się one zdecydowanie największą popularnością i nie dzieje się tak bez przyczyny. Dzięki rozgałęzionej budowie wykazują one największą zdolność do metabolizowania się w tkance mięśniowej i mogą stanowić ponad 1/3 jej składu. Dzięki temu aminokwasy BCAA są jednym z najpopularniejszy suplementów na regenerację układu mięśniowego po ciężkich treningach. Ich skuteczność została w ostatnich kilkudziesięciu latach wielokrotnie potwierdzona, w tym również udowodniono ich wpływ na skład ciała u ludzi. Ułatwiają rozbudowę i zachowanie beztłuszczowej masy mięśniowej oraz mogą pośrednio uczestniczyć również w redukcji tkanki tłuszczowej. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że są to unikalne aminokwasy wykazujące rzadką zdolność do zastępowania glukozy we krwi, co w czasie intensywnego wysiłku jest kluczowe pod kontem ochrony włókiem mięśniowych przed katabolizmem.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat BCAA ?

Przede wszystkim fakt, że wchodzą w skład tzw. aminokwasów niezbędnych, w skrócie określanych jako EAA. Choć z punktu widzenia wzrostu masy mięśniowej bądź jej ochrony ważną rolę pełni ponad 20 aminokwasów, to jednak za naprawdę niezbędne uchodzi tylko 9 z nich. Są to:

  • Leucyna
  • Izoleucyna
  • Walina
  • Tryptofan
  • Lizyna
  • Treonina
  • Metionina
  • Histydyna*
  • Fenyloalanina

W przypadku histydyny możemy postawić małą gwiazdkę, gdyż jest to aminokwas względnie egzogenny, ponieważ ludzki organizm może samodzielnie go syntezować, jednak w zbyt małej ilości dla większości organizmów, szczególnie w okresie intensywnego rozwoju.

Do optymalnej budowy masy mięśniowej potrzebujemy więc kompletu aminokwasów niezbędnych, które koniecznie muszą być dostarczane wraz z pożywieniem bądź w postaci suplementów diety lub odżywek białkowych. To właśnie EAA uważane są za najbardziej anaboliczną mieszankę aminokwasową, gdyż nawet deficyt jednego z nich może być dużym czynnikiem ograniczającym regenerację, wzrost oraz parametry wysiłkowe.

Wybierając odpowiednie aminokwasy należy kierować się przede wszystkim naszymi oczekiwaniami. W przypadku dążenia do poprawy osiągów treningowych czy wytrzymałości najlepszym wyborem są aminokwasy BCAA + dodatki takie jak Beta-alanina, Cytrulina czy Arginina w różnych formach. Zwiększają one komfort treningowy opóźniając powstawanie zmęczenia, poprawiając wytrzymałość mięśniową oraz szybciej usuwając kwas mlekowy z pracujących mięśni. Najważniejszym z aminokwasów po zakończonym wysiłku jest Leucyna, która aktywuje proces syntezy białek mięśniowych poprzez szlak m-TOR. W praktyce oznacza to, że daje ona sygnał pozostałym aminokwasom do rozpoczęcia odbudowy uszkodzonych mięśni podczas treningu. Możemy więc w nieco żartobliwy sposób nazwać ją generałem wśród pozostałych żołnierzy – jej rola jest kluczowa, ale musi dostać odpowiednie wsparcie w postaci obecności pozostałych niezbędnych aminokwasów.

Wśród aminokwasów przez lata duże kontrowersje budziła Glutamina, aminokwas endogenny, a więc taki, który może być samodzielnie produkowany przez nasz organizm, to jednak bardzo obficie występujący w tkance mięśniowej. Od wielu lat zawodnicy i trenerzy spierają się na temat jej przydatności dla sportowców i chociaż jej potencjał dotyczący wzrostu masy mięśniowej i działania antykatabolicznego wydaje się być znacznie mniejszy niż BCAA i EAA, to jednak jest ceniona za swoje właściwości prozdrowotne. Glutamina wspiera funkcjonowanie naszego układu immunologicznego, a także korzystnie wpływa na zdrowie jelit, a ponadto działa alkalizująco. Spożywając duże ilości białka nasze środowisko żołądkowe może być mocno zakwaszone, stąd rola glutaminy jako suplementu prozdrowotnego jest coraz bardziej doceniana.

Wiele osób w jednym szeregu z glutaminą stawia HMB, jednak o potencjał tego związku w zakresie sportowym i zdrowotnym jest niestety bardzo znikomy i wielu renomowanych producentów odżywek i suplementów wycofało się z produkcji HMB i nie posiada go w swojej ofercie. Jest to nic innego jak beta-hydroksy-beta-metylomaślan, znany przez wiele lat w branży kulturystycznej jako anabolik i spalacz tłuszczu w jednym, jednak w tym przypadku liczne badania całkowicie zweryfikowały Jego działanie i jest ono mocno wątpliwe. Sklep Best Body jest pierwszym dużym sklepem internetowym z suplementami, który dbając o jakość oferty i szanując pieniądze swoich Klientów wycofał ze sprzedaży wszystkie produkty oparte o nie działające HMB.

Jako że suplementacja aminokwasami od wielu lat była, jest i prawdopodobnie ciągle będzie popularna, ciągle wzrasta ilość badań na ich temat, testów, a dzięki temu powstają również ciekawe produkty. Dla osób, które lubią eksperymentować, mają bardzo specyficzna bądź ściśle ukierunkowane wymagania, coraz łatwiej dostępne są też pojedyncze aminokwasy, którymi możemy uzupełnić niedobory wynikające z odżywiania oraz wykorzystać ich unikalne funkcje, dla przykładu wspomaganie zasypiania przez tryptofan bądź koncentracji przez tyrozynę.

Aminokwasy to cegiełki budujące nasze mięśnie, dlatego możemy być pewni, że mają swoją dożywotnią pozycję w suplementacji. Niedobory wynikające z odżywiania możemy uzupełnić przy pomocy produktów opartych o aminokwasy całodzienne, jednak to głównie BCAA stanowią zdecydowaną większość produktów aminokwasowych po które sięgamy, są dla nas kluczowe oraz rekomendowane przez każdego, kto choć raz ciężko trenował i skorzystał z ich zalet.

Jak działają aminokwasy?

Warto pamiętać, że zdecydowana większość aminokwasów dostępnych na rynku działa lepiej w trakcie dłuższego przyjmowania. Choć niektóre z nich, jak BCAA czy Beta-Alanina mogą poprawiać komfort treningu już od pierwszych porcji, to jednak wyraźną różnicę odczuwamy po kilkunastu dniach. W zależności od rodzaju naszego wysiłku i sposobu odżywiania wspierają one budowę beztłuszczowej masy mięśniowej, pomagają wyrównać deficyt białka w organizmie oraz przyczyniają się do poprawy bilansu azotowego, który jest ważnym czynnikiem dla hipertrofii mięśniowej.

Ponadto aminokwasy BCAA cenione są również jako suplement o charakterze antykatabolicznym, a więc chroniącym masę mięśniową przed degradacją podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Co więcej skracają one czas niezbędny do regeneracji przed ciężkimi treningami. Znajdują więc zastosowanie zarówno przez osoby początkujące, które nie posiadają idealnie dopracowanej diety, odnowy biologicznej i innych czynników wspierających regenerację, jak i również  przez osoby zaawansowane w treningu, gdzie dochodzi do bardzo intensywnego wysiłku.

Oczywiście poszczególne aminokwasy mogą działać dodatkowo na różnych płaszczyznach wspierających nie tylko osiągi sportowe i sylwetkę, ale również nasze zdrowie.

Czy warto stosować BCAA?

Aminokwasy rozgałęzione to jedne z najlepiej przebadanych suplementów dla sportowców i ich przydatność u osób aktywnych fizycznie została wielokrotnie udowodniona. Czasami jednak możemy spotykać się z negatywnymi opiniami, które pojawiają się jednak sporadycznie. Cóż, wszystko zależy od punktu widzenia i naszych oczekiwań. BCAA to nie środki dopingujące, ani potężna mieszanka anabolicznych związków, dlatego nie możemy liczyć na kilkunastoprocentowy wzrost siły czy kilka kilogramów masy mięśniowej w miesiąc. Jest to suplement, który może wspomóc rozwój naszej sylwetki i osiągi, umożliwić efektywne treningi, a jednocześnie wspiera utrzymanie wysokiej formy przez cały rok.

Czy aminokwasy poprawiają regenerację?

Oczywiście, jest to jedna z podstawowych funkcji jakie pełnią w suplementacji sportowej. Nasz organizm po ciężkim wysiłku fizycznym potrzebuje przede wszystkim odbudowy wyczerpanego glikogenu oraz szybko przyswajalne aminokwasy. Tuż po zakończeniu treningu nasze ciało znajduje się w stanie tzw. „okna anabolicznego” i bardzo łatwo przyswaja wszystkie składniki odżywcze jakie mu dostarczamy. Wysoka podaż aminokwasów, przede wszystkim egzogennych pozwala nam na zahamowanie procesów katabolicznych, które uaktywniają się pod wpływem zwiększonego wydzielania kortyzolu, a jednocześnie promują rozpoczęcie anabolizmu, czyli wzrostu włókien mięśniowych. W trakcie redukcji tkanki tłuszczowej aminokwasy przyjęte po treningu bez węglowodanów, pozwalają na dalsze czerpanie energii z tkanki tłuszczowej, a jednocześnie chronią mięśnie przed degradacją. Co ważne, w porównaniu do węglowodanów nie powodują one skoku insuliny i hormon wzrostu wspierający redukcję tłuszczu jest ciągle na bardzo wysokim poziomie, gdyż insulina jest dla niego antagonistą.

Jakie aminokwasy dla biegaczy?

Podczas długotrwałych wysiłków takich jak biegi, kolarstwo i tym podobne sporty wytrzymałościowe, najlepszą opcją są aminokwasy w proszku, które możemy w łatwy sposób dostarczać przez cały trening. Tego rodzaju produkty możemy również wymieszać np. z Vitargo tworząc kompleksowy napój, zapewniający idealne nawodnienie i odżywienie organizmu przy długim i wyczerpującym wysiłku. Według badania przeprowadzonego w 2013 roku w Dallas, grupa półprofesjonalnych kolarzy przyjmująca w czasie treningu aminokwasy rozgałęzione w dawce 1,2 g na 10 kg masy ciała oraz Vitargo w dawce 7 g na 10 kg masy ciała osiągała średnio lepsze wyniki w granicach 7-9% w porównaniu do grupy placebo. Jak widać aminokwasy mają więc swoją rolę przy tego rodzaju wysiłku. Dodatkowo możemy rozważyć zakup produktu opartego o BCAA i dodatki takie jak beta-alanina, histydyna czy cytrulina.

Czy warto używać BCAA na masie?

Jest to w dalszym ciągu kontrowersyjny temat i trudno o jednoznaczną odpowiedź. Z pewnością BCAA nawet w okresie budowania masy mięśniowej, gdzie posiadamy korzystny bilans azotowy i zwiększoną podaż kcal mogą wspomóc regenerację oraz anabolizm po treningowy np. dzięki Leucynie, aktywatorowi szlaku m-TOR. Według kilku niezależnych badań 3-5 g leucyny dodanej do szejka po treningowego skutkuje silniejszą odpowiedzią anaboliczną organizmu. BCAA w trakcie budowy masy może być więc cennym dodatkiem, natomiast nie jest to oczywiście suplement niezbędny w tym okresie jeśli dostarczamy dużą ilość białka z pożywienia.

Suplement diety to nie lek, nie musi mieć potwierdzonej skuteczności, dlatego jeśli szukamy dobrych aminokwasów to warto wybierać produkt oparty o składniki mające udowodnione działanie. Do tego typu składników należą m.in.:

  • agmatyna,
  • cytrulina,
  • leucyna,
  • beta alanina,
  • tyrozyna,
  • tryptofan,
  • glutamina.

Bibliografia:

Effects of Whey, Soy or Leucine Supplementation with 12 Weeks of Resistance Training on Strength, Body Composition, and Skeletal Muscle and Adipose Tissue Histological Attributes in College-Aged Males.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622732/
Effect of 8‐week leucine supplementation and resistance exercise training on muscle hypertrophy.
https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.14814/phy2.13725
Effects of an Acute Administration Protocol on Myoelectric Manifestations of Fatigue in the Biceps Brachii After Resistance Exercise.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6107748/
Essential amino acids and muscle protein recovery from resistance exercise.
https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpendo.00466.2001
Effects of Supplemental Citrulline Malate Ingestion During Repeated Bouts of Lower-Body Exercise in Advanced Weightlifters.
https://journals.lww.com/nscajscr/fulltext/2015/03000/Effects_of_Supplemental_Citrulline_Malate.29.aspx
Effects of Beta-alanine supplementation during a 5-week strength training program: a randomized, controlled study.
https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-018-0224-0
Effects of Beta-alanine supplementation on exercise performance: a meta-analysis.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PM
Enteral glutamine stimulates protein synthesis and decreases ubiquitin mRNA level in human gut mucosa.
https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpgi.00385.2002
The Emerging Role of Glutamine as an Indicator of Exercise Stress and Overtraining.
https://link.springer.com/article/10.2165%2F00007256-199621020-00002
Liver regeneration with l-glutamine supplemented diet.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24918725/
Influence of Tryptophan and Serotonin on Mood and Cognition with a Possible Role of the Gut-Brain Axis.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4728667/
Effects of oral L-tyrosine administration of CSF tyrosine and homovanillic acid levels in patients with Parkinson's disease.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0024320582905963?via%3Dihub
Tyrosine supplementation mitigates working memory decrements during cold exposure.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031938407001722?via%3Dihub


Twój koszyk

Brak produktów

Do ustalenia Wysyłka od
0,00zł Razem

Zobacz koszyk

Menu

Zawartość schowka

Brak produktów

Zobacz schowki