POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Niagen – kompendium wiedzy 0

Niagen - kompendium wiedzy

Rynek suplementów ciągle się rozwija, powstają nowe związki bądź ich formy, a z roślin umożliwia się wyizolowanie coraz to bardziej innowacyjnych związków. Czasami także doskonale znane już suplementy wykazują zupełnie nowe właściwości. Każdy z nas z pewnością słyszał o witaminie b3 w formie kwasu nikotynowego, jednak nikt nie wiąże z nią specjalnych oczekiwań, a tym bardziej nie oczekuje działanie na miarę suplementu XXI wieku.

Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja, jeśli spojrzymy na jedną z jej form – Niagen. Przez wielu lekarzy, specjalistów branży suplementacyjnej, biologów, a także swoich użytkowników została uznana witaminą na miarę Nobla. Jak się okazuje, stwierdzenie to wcale nie jest przesadzone, a popularność tej formy wśród konsumentów jest ogromna, nawet pomimo stosunkowo wysokiej ceny zakupu.

Niagen – co to jest?

Jest to opatentowana, licencjonowana forma witaminy B3 o ogromnym spektrum działania. Pod tą nazwą kryje się rybozyd nikokotynamidu o bardzo dużej biodostępności dla naszego organizmu, także w formie oralnej. W śladowych ilościach spotykany jest w produktach spożywczych, między innymi w drożdżach piwnych, a także serwatce. Uzyskanie jednak odczuwalnej ilości z konwencjonalnej żywności jest całkowicie niemożliwe, dlatego do czerpania korzyści z rybozydu konieczna jest dodatkowa suplementacja.

Najczęściej niagen stosowany jest w celach odżywienia komórek oraz usprawnienia zdrowia metabolicznego. Wszystkie te procesy prowadzą w dużym uproszeniu do zahamowania procesów starzenia. Choć jak wiemy, cyfry w naszym numerze pesel nie możemy cofnąć, to jednak siła naszego ciała, umysłu oraz ogólna witalność wcale nie musi ich odzwierciedlać i to właśnie jest podstawowym zadaniem tego ryzbozydu. Badania nad tą substancją były przeprowadzane w wielu wybitnych instytutach, takich jak National Institutes of Health, Cornell, Dartmouth, Harvard, Scripps Research Institute i Mayo Clinic. To tylko potwierdza, że mamy do czynienia z produktem, który w pełni zasłużył na pozycję jaką zdobył i cała czas ją wzmacnia.

Niagen – prekursor NAD+

Każdy ceniony suplement, którego działanie jest poparte badaniami zazwyczaj wykazuje skuteczność na danych płaszczyznach poprzez wpływ na różnego rodzaju procesy metaboliczne, enzymy czy receptory. Głównym mechanizmem działania rybozydu nikotynamidu jest wzrost poziomu NAD+ w organizmie, dla którego jest wyjątkowo skutecznym prekursorem.

Niagen - prekursor NAD+

NAD+ to właściwie Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy w formie utlenionej. Pełni ogromną rolę w procesach funkcjonowania komórek, szczególności ich oddychaniu. Warto dodać, że forma NAD+ nie jest zredukowana, lecz u ludzi i zwierząt występuje w postaci jonów. W jej skład wchodzi między innymi adenozyno-5′-monofosforan powiązany wiązaniem bezwodnikowym. Potocznie NAD+ nazywany jest molekułą młodości ze względu na swój potencjał zapewniający zdrowie komórkowe.

Warto poruszyć jeszcze jedną istotną kwestie, mianowicie NADH, czyli formę zredukowaną dinukleotydu. Zawsze powinniśmy dążyć do wzrostu stężenia NAD+, gdyż niestety odwrócone proporcje i zbyt duży udział formy zredukowanej NADH może prowadzić do zmian patologicznych w komórkach, a nawet do ich śmierci. Suplementacja niagenem pozwala nam na wzrost kluczowego dla naszego zdrowia NAD+. Warto także podkreślić za jakie aspekty codziennego życia odpowiada Jego poziom. Są to między innymi:

 • Poziom zmęczenia,
 • Tempo naszego metabolizmu,
 • Masa ciała,
 • Żywotność komórek,
 • Pamięć,
 • Tendencja do nałogów,
 • Zdolności kognitywne.

Rybozyd nikotynamidu – działanie i właściwości

Większość pozytywnych aspektów działania Niagenu odbywa się poprzez podwyższenie ogólnego poziomu NAD+ w naszym organizmie. Nie mniej jednak nad kilkoma następstwami które się z tym wiążą warto zainteresować się nieco bliżej. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że suplementujemy niagen by zatrzymać postęp w procesie starzenia. Oczywiście nie daje się oszukać starości, a suplementy czy nawet leki nigdy nie zapewnią nam nieśmiertelności, ale jak najbardziej mogą ją opóźnić. Choć wieku nie oszukamy, to możemy przez o wiele dłuższy czas utrzymywać się w znakomitej formie na wielu płaszczyznach, a w tym niagen jak najbardziej może okazać się kluczowy.

Niagen a gospodarka energetyczna

Jak już zdążyliśmy się dowiedzieć, niagen po przedostaniu się do organizmu przekształca się jako dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy (NAD+). Nie jest to jednak koniec Jego potencjału, gdyż ponadto podnosi poziom Jego fosforanu oznaczanego jako NADP+. Odgrywają kluczową rolę transporterów energii pozyskiwanej z glukozy, a także tkanki tłuszczowej do mitochondriów. Gdy proces ten jest zaburzony, a dopływ energii ograniczony, wówczas możemy odczuwać szereg poważnych zaburzeń w naszym funkcjonowaniu. Początkowe objawy dotyczą zmęczenia i rozdrażnienia, jednak w dłuższej perspektywie możliwe są także zaburzenia koordynacyjne czy oraz ograniczona sprawność dotycząca zapamiętywania i kojarzenia faktów.

Niagen pozwala także osobom z zaburzeniami metabolicznymi osiągnąć większą wydajność. Wiele badan potwierdza wolniejsze przyrosty tkanki tłuszczowej u zwierząt przyjmujących Niagen względem grupy placebo. Szczególnie wnioski te dotyczą dojrzałych już osobników, co może sugerować, że starsi ludzie mogą odnotować duże korzyści dotyczące zwiększenia wydatku energetycznego. Istnieje wiele badań potwierdzających różnice w składzie ciała u grup przyjmujących rybozyd nikotynamidu, co może sugerować że wkrótce będzie zdobywał coraz większą popularność także u sportowców. Przypuszcza się także, że może być pomocnym suplementem także jako mimetyk insuliny, choć póki co brak jednoznacznych badań na materiale ludzkim by potwierdzić taką właściwość.

Niagen przeciwko starzeniu

Wszystkie pozytywne właściwości tego związku mogą odczuć osoby w każdym wieku, jednak z wielu względów większość dotychczas przeprowadzonych badań na ludziach dotyczy osób po 65 roku życia. Skoro Niagen wspiera organizm każdego z nas to dlaczego największym uznaniem cieszy się wśród seniorów?

Cóż, w naszej opinii dużą rolę odgrywa tutaj mentalność i fakt, że osoby starsze zaczynają odczuwać swój wiek. Pojawiające się zaniki pamięci, coraz słabsza sprawność fizyczna czy spadki witalności powodują, że szukamy rozwiązań swoich problemów. Ponadto w pewnym wieku coraz większą rolę odgrywa kwestia bezpieczeństwa. Mając ze sobą doświadczenie życiowe wzrasta poczucie świadomości i jednocześnie pozytywnego lęku o własne zdrowie, stąd nie chcemy ryzykować przyjmowania produktów, które nie posiadają referencji na temat stosowania u ludzi. W młodszym wieku priorytetem często staje się efektywność, jesteśmy też bardziej podatni na zabiegi marketingowe. Z czasem jednak na pierwszym miejscu stawiamy pewność, spokój oraz jakość stąd też niagen dla wielu staje się suplementem idealnym.

Niagen a procesy starzenia

Osobną kwestią jest oczywiście także to, że właśnie w raz z wiekiem tracimy najwięcej rybozydu w organizmie. Utrzymanie wyższego poziomu NAD+ staje się więc priorytetem który utrzymuje nas w ponadprzeciętnej dyspozycji. Warto mieć świadomość, że to właśnie ten mechanizm odpowiada za korzyści jakie czerpiemy. Jest to o tyle istotne, iż dokładne poznanie specyfiki działania danego związku daje nam niejako większą możliwość podglądu do Jego korzyści i dostosowania do indywidualnych potrzeb. Niagen niewątpliwie działa, wiemy na jakie aspekty działa, ale co równie istotne wiemy w jaki sposób.

Istnieje jednak jeszcze jeden charakterystyczny mechanizm działania dla tej formy witaminy b3. Dotyczy on specyficznych białek enzymatyczny jakimi są sirtuiny. Niagen prowadzi do ich zwiększonej aktywacji, a według badań są one jednym z niewielu czynników posiadających realny potencjał w wyciszeniu tzw. genów starzenia. Ponadto są wiązane także z profilaktyką przed chorobami układu nerwowego oraz zaburzeniami związanymi z niedostateczną produkcją kluczowych neuroprzekaźników. Sirtuiny nie tylko ograniczają aktywność genów starzenia, ale także promują te o właściwościach długowiecznych. Ich wpływ na całą reakcję metaboliczną naszego ciała możemy określić jako nieoceniony, gdyż warunkują tak wiele zmian i reakcji, że uznawane są za białka życia.

Rybozyd nikotynamidu a zdrowie mózgu

Spadający poziom NAD+ negatywnie odbija się na funkcjach poznawczych co zostało wielokrotnie potwierdzone. Badania na osobach z medianą wieku 55 lat oraz 76 lat potwierdziły, że w przypadku każdej tych grup wyniki były odzwierciedleniem aktualnego poziomu NAD+ w organizmie. Oznacza to, że suplementacja niagen będzie korzystna dla naszego umysłu nie tylko w przypadku osób starszych, ale u każdego potencjalnie zagrożonego spadkiem dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego.

Zachowanie pamięci oraz sprawności intelektualnej jest niewątpliwie jednym z najczęstszych powodów sięgania po suplementy. W tym celu wykorzystuje się głownie nootropy, jednak wiele z nich działa jedynie krótkotrwale, zaś inne mogą zbyt mocno stymulować ośrodkowy układ nerwowy co nie dla każdego jest pożądanym efektem. Szukanie alternatyw często rozpoczyna się od związków neuroprotekcyjnych. Ich mechanizm działania często jednak zapewnia przede wszystkim stabilność i ochronę od niektórych zagrożeń, nie dając zaś bezpośredniego rozwoju. Niagen wydaje się być bardzo ciekawą opcją pod kontem zarówno ochrony komórek mózgowych, jak i również rozwój funkcji poznawczych powiązanych z poziomem NAD+. Według badań jakie przeprowadzono do tej pory stwierdzono także mniejsze ryzyko występowania chorób neurodegeneracyjnych.

9 tygodniowa suplementacja dawkami 300 mg rybozydu nikotynamidu wpływa na zwiększenie neuroplastyczności. W badaniach na zwierzętach udało się wyjść jeszcze krok dalej aby poddać pod dyskusje potencjał niagenu w usuwaniu istniejących uszkodzeń DNA. Póki co jednak potrzebujemy większej ilości publikacji na ten temat.

Niagen a mięśnie

Z cała pewnością nie zaliczamy rybozydu nikomtynamidu do najpopularniejszej metody na anaboliczną suplementację, jednak jak się okazuje być może jest to błąd który z czasem zrozumiemy. Choć obecnie pozostanie to w kwestii przypuszczeń, to jednak wpływ niagenu na mięśnie szkieletowe został potwierdzony. Wykazano, że niedobór NAD+ prowadzi do szybszego występowania sarkopenii, choroby która powoduje spadek masy mięśniowej.

Choć w raz z wiekiem jest to proces nieunikniony, a ponadto samo środowisko hormonalne uniemożliwia nam osiągnięcie poziomu muskulatury możliwego przy wieku dojrzewania, to jednak suplementacja niagenem zdaje się wyraźnie przesuwać granicę naszego szczytu, a sama sarkopenia rozwija się wolniej.

Warto szczególną uwagę zwrócić na badanie przeprowadzone na grupie mężczyzn w wieku 70 – 80 lat o dobrym stanie zdrowia i z prawidłową masą ciała. Mediana BMI nie przekroczyła 26, co oznacza masę ciała tylko symbolicznie przekraczającą wartości referencyjne. Podczas Jego trwania mogliśmy wyciągnąć wiele ciekawych wniosków do których warto zaliczyć chociażby potwierdzenie wpływu Niagenu na obniżenie poziomu cytokin zapalnych. Najważniejsze wnioski dotyczą jednak zwalczania niektórych dysfunkcji metabolicznych, a przede wszystkim redukcję ubytku mięśniowego. Choć zmiany rzędu 2,4% nie wydają się być imponujące, to jednak warto pamiętać, że mieliśmy do czynienia z zaledwie 12 tygodniowym okresem próby. Jako ciekawostkę warto podkreślić, że wyższy poziom NAD+ nie przekłada się bezpośrednio na siłę uścisku dłoni pomimo zachowania większej ilości masy w mięśniach szkieletowych.

Niagen a masa mięśniowa

Bardzo ważne jest również to, że suplementacja w formie doustnej jest dostępna dla układu mięśniowego. Początkowe badania sugerowały różnorodny wpływ form iniekcyjnych i oralnych na poszczególne aspekty, jednak wydaje się że ta teoria nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Punktem kontrowersyjności staje się również brak progresji w sile uścisku, choć wydawałoby się że wyższy poziom NAD+ w mitochondriach powinien przełożyć się na uzyskanie lepszego wyniku. Pamiętajmy jednak, że badanie sprawdzające przeprowadzono zaledwie po 3 tygodniach suplementacji, co może być czasem niewystarczającym do odnotowania postępu.

Rybozyd nikotynamidu – skutki uboczne

Zastanawiając się nad stosowaniem niemal każdego innowacyjnego suplementu, a tym bardziej o działaniu prozdrowotnym stawiamy znak zapytanie o bezpieczeństwo. Skoro chcemy wspierać nasze zdrowie na wielu płaszczyznach, bardzo ważne aby nie obciążać innych układów naszego ciała. Niagen jako jeden z niewielu suplementów nowej generacji posiada potwierdzone bezpieczeństwo stosowania u ludzi, co zostało poparte odpowiednimi badaniami. W jednym z nich niemal 300 dniowa suplementacja dawkami 300 mg na dobę nie wykazała żadnych negatywnych objawów, pacjenci nie zgłaszali dolegliwości, a próg toksyczności samej witaminy jest ustalony bardzo wysoko. Co więcej, żadna z badanych osób nie odnotowała także reakcji alergicznej.

O braku niepożądanych skutków ubocznych, najlepiej świadczy fakt, że niagen aż dwukrotnie został pomyślnie zweryfikowany przez FDA w programie wprowadzania nowych suplementów diety na rynek. Ponadto został uznany za bezpieczny w programie GRAS, który z dużą dokładnością i skrupulatnością weryfikuje działania niepożądane na wielu mechanizmach. Co ważne, nawet osoby w starszym wieku nie odczuły żadnych negatywnych działań, a także w ich przypadku nie zaobserwowano klinicznie negatywnych zmian. Mając na uwadze powyższe informacje śmiało możemy określić rybozyd nikotynamidu suplementem w pełni bezpiecznym, jednakże w przypadku poważnych chorób i stosowania leków warto ewentualną suplementacje skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Niagen – czy warto?

Na tak postawione pytanie zawsze należy odpowiadać indywidualnie, uwzględniając nasze potrzeby oraz możliwości. Patrząc całkowicie obiektywnie możemy wskazać, że niagen jest jednym z nielicznych suplementów w które warto inwestować swoje pieniądze. Jego działania utrzymuje się nie tylko w trakcie stosowania, ale procentuje przez długi okres czasu. Należy jednak mieć świadomość, że aby rybozyd był w pełni efektywny często konieczna jest dłuższa suplementacja. Szczególnie u osób starszych kilkutygodniowe cykle są mało efektywne. Musimy mieć świadomość, że odnowienie komórek, ich protekcja oraz podniesienie NAD w organizmie jest procesem złożonym, dlatego nasze ciało potrzebuje odpowiedniej ilości czasu.

W naszej opinii warto włączyć suplementacje tym związkiem, gdyż jako jeden z nielicznych posiada tak dużą ilość pozytywnych badań z udziałem ludzi, a przy tym zachowuje pełne bezpieczeństwo. Niagen to doskonała profilaktyka i być może okaże się, że Jego suplementowanie uchroni nas w przyszłości przed wieloma dolegliwościami, a przynajmniej ograniczy ich skutki. Działanie doraźne i poprawa komfortu codziennego życia też jest mocnym argumentem na tak, z którym niewątpliwie ciężko polemizować.

Jaki niagen wybrać?

Przy wyborze większości suplementu warto kierować się korzystnym stosunkiem ceny do składu, a producent pozostaje na drugorzędnym miejscu. W przypadku rybozydu nikotynamidu wygląda to jednak inaczej i zachęcamy do korzystania ze sprawdzonych rozwiązań i najwyższej jakości.

Od lat oryginalny NIAGEN® jest produkowany przez firmę Chromadex, która pierwsza poddała go badaniom na tak szeroką skalę oraz opatentowała w handlu. Można powiedzieć, że ojcem tego produktu jest dr Charles Brenner, który już od 2004 roku intensywnie pracował nad tą witaminą i pozwolił milionom ludzi na całym świecie poznać jej prawdziwy potencjał. Dzięki Jego współpracy z marką Chromadex powstał doskonałej jakości produkt z certyfikowanego surowca, który marka ta posiada na wyłączność. Jeśli zatem zależy nam na najwyższej jakości oraz przede wszystkim pewności stosowania oryginalnego produktu, wówczas najlepszą opcją na rynku jest TruNiagen® z firmy Chromadex.

Chromadex TruNiagen - oryginalny niagen.

Podsumowanie

Odkąd zaczęto coraz poważniej podchodzić do tematu suplementacji rybozydem nikotynamidu powstało wiele kontrowersji na Jego temat. Co prawda nigdy nie dotyczyły one bezpieczeństwa, jednak na początku obecnego tysiąclecia podważano aż tak duży potencjał tej formy witaminy B3. Z czasem jednak polemizowanie z dowodami w postaci wielu badań stało się bezcelowe i suplement ten został należycie doceniony przez opinie publiczną.

Z całą pewnością możemy zarekomendować ten związek każdemu, kto pragnie przez jak najdłuższy czas cieszyć się zdrowiem, witalnością, sprawnością umysłową oraz przede wszystkim osobom dążącym do długowieczności. Strach przed starością jest nieunikniony, a im więcej lat mamy tym bardziej zaczynamy się go obawiać. Warto jednak wiedzieć, że jest to tylko kolejny etap naszego życia, który przy odpowiednim prowadzeniu wcale nie musi być taki straszny jak sobie wyobrażamy. Oczywiście niagen nie jest skierowany tylko i wyłącznie dla osób w podeszłym wieku. Dzisiejszy tryb życia mocno naraża zdrowie komórek nawet u osób bardzo młodych. W naszej ocenie rybozyd nikotynamidu należy do najskuteczniejszych suplementów prozdrowotnych na rynku i nie ma w tym zdaniu przesady.

Bibliografia:

 1. Nicotinamide Riboside—The Current State of Research and Therapeutic Uses.
 2. Nicotinamide Riboside Augments the Aged Human Skeletal Muscle NAD+ Metabolome and Induces Transcriptomic and Anti-inflammatory Signatures.
 3. Nicotinamide riboside supplementation alters body composition and skeletal muscle acetylcarnitine concentrations in healthy obese humans.
 4. Nicotinamide riboside is uniquely and orally bioavailable in mice and humans.
 5. Effect of oral administration of nicotinamide mononucleotide on clinical parameters and nicotinamide metabolite levels in healthy Japanese men.
 6. Repeat dose NRPT (nicotinamide riboside and pterostilbene) increases NAD + levels in humans safely and sustainably: a randomized, double-blind, placebo-controlled study.

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba kliknięć 251

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Specjalistka do spraw żywienia i suplementacji. Popularyzatorka zdrowego trybu życia i autorka wielu publikacji związanych z dietetyką kliniczną. Ekspert w dziedzinie dietetyki sportowej oraz autorka wielu programów żywieniowych ze szczególnych uwzględnieniem diet odchudzających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *