POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Narkolepsja – suplementacja L-karnityną 0

narkolepsja

Nadmierna senność w ciągu dnia (EDS – ang. excessive daytime sleepiness) to główny problem, z jakim zmagają się osoby z narkolepsją, nawet te przyjmujące wydawane z przepisu lekarza leki stymulujące lub suplementy pobudzające. Istnieją pewne wstępne badania przeprowadzone na Uniwersytecie Duke’a, których wyniki sugerują, że dieta tłuszczowa (poniżej 20 g węglowodanów dziennie) w połączeniu z odpowiednim nawadnianiem i uzupełniona dzienną suplementacją kompleksu witamin (by przeciwdziałać niedoborom, które mogą wynikać z ograniczeń w menu) może w sposób umiarkowany złagodzić objawy narkolepsji, w tym również nadmierną senność w ciągu dnia. Spożycie węglowodanów może powodować skok insulinowy i ospałość, co w konsekwencji czasem doprowadza do epizodu narkoleptycznego. Naszym zdaniem warto takiej diecie dać szansę, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że osoby cierpiący na tę przypadłość znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia otyłości, cukrzycy typu 2 i niewłaściwego poziomu cholesterolu.

narkolepsja u nastolatkow

Narkolepsja zazwyczaj pojawia się u nastolatków i osób około 20. roku życia, a do objawów należą nadmierna senność, katapleksja (nagłe osłabienie lub utrata napięcia mięśniowego wywołana silnym bodźcem emocjonalnym – najczęściej śmiechem, czasami złością czy uczuciem zaskoczenia), omamy hipnagogiczne (podczas zasypiania) i hipnopompiczne (przebudzeniowe) oraz porażenie przysenne (niemożność poruszania się i mówienia na etapie przejściowym między stanem snu a czuwania).

L-karnityna – skuteczna terapia

narkolepsja a karnityna

Innowacyjne wstępne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Tokijskim wykazało obniżone poziomy karnityny u niektórych pacjentów cierpiących na narkolepsję, dlatego naukowcy zdecydowali się przeprowadzić wstępne 8-tygodniowe badanie z zastosowaniem 510 mg L-karnityny dziennie w porównaniu z grupą placebo. Uczestnicy zgłaszali mniejszą senność w ciągu dnia (pierwszy parametr docelowy). Badania sugerują, że u niektórych osób cierpiących na narkolepsję może dochodzić do zaburzeń w metabolizmie kwasów tłuszczowych, co oznacza, że różne tkanki organizmu nie otrzymują wystarczającej dawki energii do wypełniania swoich normalnych zadań, co znów prowadzi do wystąpienia objawów narkolepsji. L-karnityna może korzystnie wpływać na metabolizm, ale niezbędne są dalsze badania tego zagadnienia. Obiecujące wyniki daje przede wszystkim nasilenie produkcji endogennej l-karnityny w organizmie poprzez takie związki jak LeanGBB, które cieszą się coraz większą popularnością w spalaczach tłuszczu.

Bibliografia:

  1. Oral L-carnitine as treatment for narcolepsy without cataplexy during pregnancy: a case report.
  2. Effects of oral L-carnitine administration in narcolepsy patients: a randomized, double-blind, cross-over and placebo-controlled trial.
  3. Evaluation of polygenic risks for narcolepsy and essential hypersomnia.
  4. Narcolepsy and Other Central Hypersomnias.
  5. Kryteria diagnostyczne według DSM-IV-TR. Wrocław: Urban&Partner, 2000

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba kliknięć 102

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Pasjonat i trener crossfitu, autor licznych publikacji związanych z treningami motorycznymi oraz sportem wytrzymałościowo-siłowym. Trener przygotowania fizycznego, który swój wolny czas poświęca pisaniu artykułów branżowych dla czasopism i portali tematycznych. Jako pasjonat sportu w każdej postaci stara się zarażać swoją pasją wszystkich, których ma przyjemność spotykać na swojej drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *