POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Czy spalacze miejscowe faktycznie działają? 0

Spalacze tłuszczu na brzuch

Gromadzenie się tkanki tłuszczowej w dużej mierze zależy od czynników genetycznych, jednak bardzo rzadko odkłada się równomiernie. Najczęściej w mniejszym bądź większym stopniu mamy tendencje do miejscowego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Głównie są to obszary dotyczące brzucha, bioder, boczków czy ud i pośladków w przypadku kobiet.

Spalacze miejscowe – czy naprawdę działają?

Miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej dla wielu jest absurdem, jednak prawda leży po środku. Owszem nie jest możliwe aby spalać tkankę tłuszczową z tylko jednego, wybranego przez nas obszaru, aczkolwiek możemy skupić się w większym stopniu na aktywacji rejonów na których najbardziej nam zależy. Warto w tym momencie wspomnieć, że wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje tkanki tłuszczowej:

 • Brunatna – występuje w zdecydowanie największej objętości i pokrywa większość naszego ciała. Jej redukcja jest stosunkowo łatwa, możliwa poprzez wiele procesów. Warto podkreślić, że stanowi łatwe źródło energii dla organizmu, dlatego też pod wpływem zwiększonej aktywności fizycznej czy deficytu energetycznego stanowi doskonałe zasilanie i jej redukcja nie jest obarczona wieloma utrudnieniami.
 • Biała – jest największym wrogiem naszej sylwetki, pomimo tego że posiadamy jej znacznie mniej od tkanki brunatnej. Odkłada się przede wszystkim w dolnych partiach brzucha oraz na tzw. boczkach. Jej charakterystyczną cechą jest słabe ukrwienie, przez co trudno ją wykorzystać do procesów energetycznych. Najczęściej schodzi z naszego ciała na samym końcu redukcji i niestety również najszybciej się odkłada.
 • Trzewna – jest to specyficzny rodzaj tłuszczu, który gromadzi się przede wszystkim na narządach wewnętrznych. Jego wzrost spowodowany może być nie tylko formą fizyczną, ale także spożywaniem alkoholu czy innych używek. Tkanka trzewna w dużej mierze powiązana jest także z kortyzolem, który promuje jej zwiększone odkładanie w organizmie.

Choć nie da się wybrać z jakiego obszaru chcemy redukować tłuszcz, to jednak faktem jest, że istnieją suplementy ukierunkowane typowo na dany rodzaj tkanki tłuszczowej. Wybierając więc produkty oddziałujące na tkankę tłuszczową białą, wówczas w pewien sposób promujemy miejscowe odchudzanie. Są one szczególnie wartościowe dla osób, które genetycznie mają tendencje do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w uporczywych miejscach lub na samym końcu redukcji.

Czy spalacze w żelu są skuteczne?

Jest to pytanie które szczególnie często zadają sobie kobiety. Stosowanie na skórę dla wielu osób jest mimo wszystko wygodniejsze, ponadto nie każda osoba jest w stanie połykać kapsułki. W praktyce jednak tylko bardzo wąska grupa produktów w dermalnej formie wykazuje realną skuteczność. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim dlatego, że zdecydowana większość oferowanych do sprzedaży spalaczy dermalnych to tylko kosmetyki. Owszem mogą pozytywnie wpływać na wygląd i elastyczność skóry, jednak z praktyczną redukcją tkanki tłuszczowej nie mają nic wspólnego. Aby dany produkt spełniał założenia spalacza tłuszczu musi przede wszystkim być oparty o składniki mające potwierdzone działanie oraz zawierać odpowiednie składniki usprawniające cały transport do receptorów odpowiadających za ich biologiczne wykorzystanie.

Uporczywa tkanka tłuszczowa

Jeśli dany produkt spełnia takie kryteria, wówczas możemy powiedzieć że istnieje skuteczny spalacz w formie żelu. Kluczową rolę będzie jednak zawsze pełnił skład danego produktu oraz możliwość wykorzystania danych związków przez nasz organizm. O skuteczności decyduje też to z jakiego poziomu zatłuszczenia startujemy. Są to produkty o dość wąskim zakresie działania, dlatego też z pewnością nie będą dobrym rozwiązaniem np. u osoby otyłej. Utracone kilka centymetrów w obwodzie np. talii nie będzie tak widoczne jak dokładnie taka sama ilość, ale u osoby ze stosunkowo niskim zatłuszczeniem.

Spalacz tłuszczu z brzucha – jaki wybrać?

Nieco objaśniliśmy już kryteria jakimi należy się kierować. Pozostaje zatem kwestia wyboru takich suplementów, które będą je spełniały. Wśród omawianych już przez nas spalaczy w formie żelu, znajdziemy na rynku wiele produktów, niestety tych realnie działających zaledwie kilka. Rynek przepełniony jest kosmetykami, kremami antycellulitowymi oraz innymi produktami powstającymi ze znanymi modelami z branży fitness, jednak ich efektywność nie jest w żaden sposób adekwatna do kampanii reklamowej.

Jednym z nielicznych działających spalaczy w formie żelu jest SAN Liporedux, który na rynku występuje już od prawie 10 lat i nieprzerwanie cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Warto także dodać, że producent przez ten okres nie wprowadzał żadnych znaczących zmian w składzie. Wypada także bardzo dobrze pod kontem stosunku ceny do wydajności produktu, gdyż starcza na około miesiąc regularnej suplementacji. Innym ciekawym produktem jest Evomuse Eviscerate, który cieszy się jednak sporo mniejszą popularnością. Jego formuła składowa jest jednak również wysoce przemyślana i śmiało możemy umieścić go wśród najlepszych spalaczy w formie żelu.

Alternatywą są oczywiście spalacze targetowe w formie kapsułek. Podobnie jak w przypadku spalaczy w żelu, tutaj również powinniśmy się kierować obecnością składników o potwierdzonej skuteczności przez badania kliniczne oraz odpowiednimi dawkami. Na szczególną uwagę zasługują suplementy zawierające takie składniki jak:

 • Rauwolfia Canescens
 • Fukoksantyna
 • L-BAIBA
 • Fucoidan

Z wielu z nich możemy znaleźć monopreparaty, jednak największą skuteczność będą wykazywać produkty będące połączeniem kilku z nich. Od wielu lat jednym z wyróżniających się suplementów jest Evolab Alphaburn, który działa zarówno poprzez nasilenie lipolizy tkanki białej, jak i również stymuluje aktywność receptorów adrenergicznych i produkcji kluczowych hormonów stymulujących proces rozpadu tkanki tłuszczowej.

W celu maksymalizacji efektów możemy stosować oczywiście równocześnie spalacz w formie kapsułek razem ze spalaczem dermalnym. Pozwoli to na kompleksowe podejście do redukcji uporczywej tkanki tłuszczowej i osiągnięcie oczekiwanego efektu w możliwie jak najkrótszym czasie. Pamiętajmy jednak, że takie połączenie najlepiej sprawdzi się u osób, które nie mają do redukcji wielu kilogramów, ale ich tkanka tłuszczowa jest osadzona przede wszystkim w newralgicznych punktach.

Spalacze miejscowe a termogeniki

Wiele osób zastanawia się czy możemy połączyć ze sobą spalacze miejsce z termogenikami, które z reguły posiadają w składzie kofeinę czy inne stymulanty. Otóż jak najbardziej tak, a co więcej takie połączenie wykazuje się zazwyczaj wysoką skutecznością. Należy jednak pamiętać, że dana osoba powinna posiadać dobrą tolerancje na stymulanty oraz nie wykazywać przeciwwskazań na płaszczyźnie zdrowotnej, co głownie dotyczy serca i układu krążenia.

Takie połączenie jest również doskonałym kompromisem dla osób z nieco większym zatłuszczeniem, gdyż pozwala na regularną i sumienną redukcję tkanki brunatnej, ale jednocześnie już na samym początku redukcji uderzamy w uporczywy tłuszcz, co korzystnie wpływa na zmiany w naszej sylwetce. Warto również podkreślić, że składniki zawarte w spalaczach termogenicznych wykazują synergiczne działanie ze spalaczami miejscowymi, co tylko nasila działanie i zwiększa ich efektywność. Doskonałe składy pod kontem bardzo dobrego spalania tłuszczu wykazują takie produkty jak Cannibal Inferno Amped lub Pure Clinical Burn.

Jeśli unikamy stosowania kofeiny i innych składników pobudzających, wówczas możemy sięgnąć po suplementy które nasilają termogenezę, jednak bez efektu stymulacji układu nerwowego. Jednym z najbardziej przemyślanych i absolutnie topowych pod kontem użytych składników produktem jest Brawn Alpha Lean.

Podsumowanie

Tematyka miejscowej utraty tłuszczu od zawsze budzi kontrowersje, jednak jak widać mamy na nią pewien wpływ. Istnieją bowiem suplementy odziaływujące na konkretny rodzaj tkanki tłuszczowej, co z pewnością jest dobrą informacją dla osób o niezbyt sprzyjającej genetyce pod kontem sylwetkowym.

Przy wyborze odpowiedniego produktu lub zestawu zawsze należy kierować się składem i prawdziwymi opiniami, a wyznacznikiem jakości z całą pewnością nie powinna być twarz osoby która dany suplement czy kosmetyk reklamuje. Wybierając produkty o potwierdzonej skuteczności z pewnością możemy osiągnąć bardzo dobre efekty, a co najważniejsze uzyskać bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej do którego dąży wielu z nas.

Bibliografia:

 1. Partial agonist properties of rauwolscine and yohimbine for the inhibition of adenylyl cyclase by recombinant human 5-HT1A receptors.
 2. Rauwolscine (alpha-yohimbine): a specific antagonist radioligand for brain alpha 2-adrenergic receptors.
 3. Alpha-2 adrenoceptors in lipolysis: alpha 2 antagonists and lipid-mobilizing strategies.
 4. Evaluation of Fucoxanthin Content in Popular Weight Loss Supplements: The Case for Stricter Regulation of Dietary Supplements.
 5. Combination of fucoxanthin and conjugated linoleic acid attenuates body weight gain and improves lipid metabolism in high-fat diet-induced obese rats.
 6. Clinical applications of fucoidan in translational medicine for adjuvant cancer therapy.
 7. Grains of paradise (Aframomum melegueta) extract activates brown adipose tissue and increases whole-body energy expenditure in men.
 8. Estrogen controls lipolysis by up-regulating alpha2A-adrenergic receptors directly in human adipose tissue through the estrogen receptor alpha. Implications for the female fat distribution.

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba kliknięć 188

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Ekspert sklepu Best Body od ponad 15 lat związany z kulturystyką i fitness, regularnie zgłębiający tematykę suplementacji, odżywiania, metod treningowych oraz biochemii. Autor licznych publikacji do czasopism branżowych i setek artykułów tematycznych. Absolwent kierunków medycznych na Polskich i zagranicznych uczelniach wyższych. Specjalista w dziedzinie tworzenia innowacyjnych suplementów diety dedykowanych dla wyczynowych sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *