POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Jak dobrać najlepszy spalacz tłuszczu? Przewodnik po tabletkach odchudzających 1

Jak dobrać najlepszy spalacz tłuszczu?

Wstęp

Wśród wszelkiego rodzaju postanowień noworocznych, świątecznych, urodzinowych itp. Wciąż najczęściej powtarzającym się, jest to aby rozpocząć walkę o swoją sylwetkę. Nie może więc zaskakiwać, że tematyka odchudzania, redukcji tłuszczu jest bardzo oblegana na wielu serwisach. Dla wielu osób niezwykle ważnym ogniwem są tzw. tabletki na odchudzanie. Wiele z nich niestety nie ma wiele wspólnego z realnym działaniem, jednak istnieje grupa środków, która może okazać się naszym sojusznikiem w redukcji nadprogramowych kilogramów.

Obecnie rynek suplementów diety jest niezwykle bogaty, a spalacze tłuszczu stanowią Jego znaczącą część. Niestety nie zawsze im większy wybór, tym lepiej dla konsumenta. Wielu producentów bierze udział w wyścigu, często jednak uciekając się do nieczystych zagrywek. O ile rywalizacja ceną, składem danego produktu czy jakością poszczególnych składników jest jak najbardziej zasadna, tak niestety coraz większy udział mają w niej marketingowcy. Promowanie jest czymś naturalnym, jednak wiele suplementów jest niestety sproszkowaną jagodą, której rzekome działanie mają potwierdzić przerabiane fotografie czy setki spreparowanych opinii, a to niestety przechodzi coraz częściej do porządku dziennego.

Dla osoby, która na co dzień nie interesuje się suplementami diety czy szeroko rozumianą tematyką odchudzania wybór odpowiednich suplementów jest bardzo trudnym zadaniem. Pamiętajmy jednak, że przypadkowe dobieranie suplementów może mieć więcej szkód niż pożytku. Stosując produkty niedostosowane do naszych potrzeb możemy uzyskać dużo słabsze niż zazwyczaj efekty, a nawet nie odnotować ich wcale. W skrajnych przypadkach możemy sobie zaszkodzić np. w przypadku osób stosujących silne składniki pobudzające przy chorobach serca i układu krążenia. Postaramy się więc udzielić krótkich i przejrzystych wskazówek dla osób poszukujących spalaczy dla siebie.

Czym należy się kierować wybierając spalacz tłuszczu?

Każdy z nas dokonując zakupu jakichkolwiek suplementów dąży do tego, aby była to trafiona decyzja. Spalacze tłuszczu są bardzo charakterystyczne, dlatego ich wybór zawsze jest indywidualną kwestią. Aby dokonać dobrego wyboru, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pozwolą nakierować nas, jakie produkty będą dla nas najbardziej odpowiednie.

Czy posiadamy przeciwwskazania zdrowotne?

Jest to fundamentalna kwestia, ponieważ o ile spalacze tłuszczu nie wykazują skutków ubocznych u osób zdrowych, tak w przypadku dolegliwości musimy podejść do tego tematy w ostrożny i przemyślany sposób. Najwięcej przeciwwskazań mają spalacze termogeniczne, które zawierają w składzie stymulanty. Należy je odrzucić jeśli zmagamy się z chorobami serca, układu krążenia, nadciśnienie czy problemy emocjonalne. Wówczas bezpieczniejszą alternatywą będą spalacze o charakterze lipotropowych. Po termogeniki nie powinny sięgać także osoby stosujące leki psychotropowe.

Spalacze tłuszczu a zdrowie

Inną często spotykaną kwestią są choroby związane z tarczycą np. Hashimoto. W takim przypadku, jeśli stosujemy już leki nie powinniśmy przyjmować nie tylko teromgeników, ale także boosterów metabolizmu, gdyż ich działanie może kolidować lub powielać działanie leków. Również w czasie antykoncepcji hormonalnej powinniśmy zwrócić uwagę na skład suplementów i unikać produktów diuretycznych mających w składzie Dziurawiec zwyczajny. Pamiętajmy, że stosując jakiekolwiek leki, zawsze należy skonsultować ewentualną suplementację ze specjalistą.


Czego oczekujemy od reduktora tkanki tłuszczowej?

Szukając tabletek na odchudzanie zawsze oczekujemy wysokiego potencjału w zakresie spalania tkanki tłuszczowej. Większość suplementów ma jednak liczne właściwości dodatkowe, które dla jednych osób mogą być istotną zaletą, a dla innych wręcz przeciwnie. Warto zatem sprecyzować jakiego działania poza redukcją kilogramów oczekujemy.

Jednym z nich może być działanie podnoszące poziom energii. Takie produkty polecane są dla osób z dużą aktywnością fizyczną, ciężko pracujących czy też na co dzień odczuwających duże problemy związane z brakiem chęci do działanie. W przypadkach np. pracy biurowej wymagającej dużo skupienia, ich działanie może się okazać czynnikiem dekoncentrującym.

Inną popularną właściwości spalaczy jest hamowanie apetytu. Dla niektórych będzie to miało pierwszorzędne znaczenie, dla innych niemal zerowe. Wiele osób oczekuje także od spalacza potencjału w redukcji uporczywego tłuszczu brzusznego, dlatego warto wiedzieć, czy interesujący nas środek posiada takie właściwości. Sprecyzowanie oczekiwań jest więc kluczowe dla wyboru optymalnego rozwiązania.

Jaki spalacz tłuszczu na pierwszy raz?

Nie istnieje żaden argument, który mógłby popierać tezę o podziale spalaczy dla początkujących czy też zaawansowanych. Suplement diety nie ma wbudowanej inteligencji i nie wie czy przyjmuje go osoba która sięga po spalacz po raz pierwszy czy też prawdziwi weterani w tym zakresie. Podsumowując jako pierwszy środek możemy wybrać praktycznie każdy spalacz dostępny na rynku, oczywiście pod warunkiem, że nie posiadamy ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Wyjątkiem mogą być spalacze z dużą zawartością stymulantów w przypadku osób, które nie znają swojej tolerancji na tego rodzaju składniki. Jeśli jednak regularnie pijemy kawę, napoje energetyczne bądź korzystamy z suplementów przed treningowych, wówczas nawet to nie stanowi bariery. Wielu producentów rekomenduje dla początkujących spalacze o niskiej skuteczności, czym powodują zniechęcenie i rozczarowanie tą kategorią suplementów.

Jaki spalacz tłuszczu dla kobiety?

Podobnie jak w przypadku osób początkujących i zaawansowanych, tak również tutaj nie ma podziału na produkty dla kobiet i mężczyzn. Najczęściej producenci tworzący wersję „lady”, „for women” itp. Po prostu okrajają klasyczną wersje spalacza o składniki pobudzające, często dodając w to miejsce zieloną herbatę, l-karnitynę bądź delikatne składniki diuretyczne. Tymczasem według badań tolerancja na stymulanty nie ma nic wspólnego z płcią. Panie również mogą wybierać produkty wśród wszystkich dostępnych na rynku, co jest zdecydowanie lepszym podejściem niż poszukiwanie środków dedykowanych dla danej płci.

Jaki spalacz dla kobiet?

Jakim budżetem dysponujemy?

Należy zdawać sobie sprawę, że niestety większość ekonomicznych spalaczy tłuszczu nie ma nic wspólnego z realnym działaniem. W cenie do około 50-60 zł jedynymi produktami, które są godne uwagi mogą być niektóre monopreparaty jak johimbina, fukoksantyna, berberyna, synefryna czy pieprz cayenne. Wysokiej klasy produkty wieloskładnikowe kosztują przynajmniej dwukrotnie więcej, a ceny topowych produktów to około 200 – 250 zł. Oczywiście, nie zawsze im droższy produkt tym lepszy, jednak należy wiedzieć, że topowy spalacz z górnej półki cenowej zazwyczaj będzie miał lepsze właściwości od tego z niskiej czy średniej.

Dla osób z większym budżetem najlepszą drogą do szybkiej i efektywnej redukcji tkanki tłuszczowej są tzw. zestawy spalaczy tłuszczu. Pozwalają one precyzyjnie dobrać suplementy względem naszych oczekiwań oraz aktywować procesy redukcji tłuszczu na wielu, uzupełniających się szlakach metabolicznych, co rzadko jest możliwe w przypadku jednego środka.

Dlaczego nie ma idealnego spalacza tłuszczu?

Choć według wielu osób odchudzanie u każdego może przebiegać tak samo, jest to niestety mit powielany przez nieświadomych ludzi. Owszem tkanka tłuszczowa ma identyczną budowę u każdego z nas, jednak uwarunkowania genetyczne, ewentualne choroby, produkcja hormonów, metabolizm i dziesiątki innych czynników sprawiają, że nie ma uniwersalnego spalacza który najlepiej sprawdzi się u każdego.

Aby to zobrazować warto posłużyć się prostym przykładem. Weźmy pod lupę tzw. blokery apetytu, których głównym zakresem działanie jest obniżeniu odczuwania głodu i stymulowanie uczucia sytości. Tego rodzaju produkty mogą odgrywać pierwszo planową rolę u osób zmagających się z nadmiernym apetytem. Są wtedy podstawą do udanej redukcji, gdyż nawet najlepsze spalacze nie pozwolą uzyskać nam pożądanego efektu jeśli będziemy dostarczać ogromne ilości kalorii. Po drugiej stronie mostu postawimy osoby, które nie mają żadnych problemów z głodem, wówczas tego rodzaju suplementy stają się całkowicie zbędne.

Innym przykładem może być stosowanie termogeników. Jeśli weźmiemy przykład osób ze sporą aktywnością fizyczną i dobrą tolerancją na składniki pobudzające, wówczas spalacze zawierające silne stymulanty sprawdzają się bardzo dobrze. Pozwalają nie tylko na zwiększenie termogenezy, ale również wspierają jakość i efektywność treningów. Jeśli jednak mamy do czynienia z osobą która cały dzień spędza w biurze, a jej aktywność jest znikoma, wówczas o wiele lepszym wyborem będzie produkt o umiarkowanej zawartości składników pobudzających. Jak widać nie możemy kierować się ogółem, a dobór suplementów zawsze należy rozpatrywać w sposób indywidualny.

Jak przyspieszyć odchudzanie?

Najczęściej wybieranymi spalaczami tłuszczu są produkty o działaniu termogenicznym i lipotropowym. Ich działanie obejmuje najszerszy zakres i bezpośrednio prowadzi do utraty tkanki tłuszczowej poprzez aktywację licznych procesów metabolicznych. Nie są to jednak jedyne produktu które mogą przyczyniać się do poprawy naszej sylwetki. Dla wielu opornych ludzi, tego rodzaju suplementy odgrywają ogromne znaczenie. Co więcej, ich działanie najczęściej jest komplementarne względem tzw. klasycznych spalaczy co pozwala na uzyskanie wyraźniejszych, ale również znacznie szybszych efektów. Z czym zatem możemy łączyć spalacze tłuszczu?

Spalacze miejscowe

Najczęściej wybieraną grupą suplementu są tzw. spalacze targetowe, znane także jako miejscowe. Ich działanie koncentruje się przede wszystkim na najbardziej uporczywym rodzaju tkanki tłuszczowej, tzw. tłuszczu białym. Ze względu na wysoką ochronę przez organizm oraz stosunkowo słabe ukrwienie, ten rodzaj tkanki jest wyjątkowo oporny i zazwyczaj ciężki do redukcji przy użyciu klasycznej diety czy nawet popularnych spalaczy tłuszczu.

Miejscowe spalacze tłuszczu

Na rynku istnieje kilka związków mające potwierdzone działanie w tym zakresie, takie jak ekstrakt z roślin Rauwolfia, johimbina, fukoksantyna, paradoksyna czy fucoidan. Stanowią one doskonałe uzupełnienie spalaczy termogenicznych i lipotropowych, pozwalając na szybsze zauważenie efektów w partiach, na których zazwyczaj zależy nam najbardziej. Po tego rodzaju produkty warto sięgnąć szczególnie wtedy, gdy najsłabszymi ogniwami naszej sylwetki są brzuch, biodra czy uda.

Boostery metabolizmu

Po tego rodzaju suplementy warto sięgać przede wszystkim wtedy, gdy zauważamy u siebie objawy spowolnionego metabolizmu. Jeśli zatem w raz z wiekiem nabieramy kilogramy, pomimo utrzymania podobnej aktywności i odżywiania, może świadczyć to o wolniejszym działaniu naszego metabolizmu. Często taka przypadłość dopada nas również w trakcie redukcji, kiedy to dopada nas stagnacja i przez kilka tygodni waga nie spada pomimo ujemnego bilansu kalorycznego. Boostery metabolizmu są także bardzo dobrym wyborem dla osób z niską aktywnością fizyczną, gdyż zwykle jest ona naturalnym stymulantem szybszej przemiany materii. Rolą tego rodzaju suplementów jest przyspieszenie pracy naszej tarczycy, przez co możemy wykorzystywać większą ilość kalorii w ciągu doby.

Inhibitory aromatazy

Są to suplementy skierowane wyłącznie do mężczyzn. Aromataza to enzym zwiększający przekształcanie się testosteronu w żeńskie hormony płciowe, czyli estradiol. Jej inhibitory zapobiegają ten konwersji i pozwalają jednocześnie na zachowanie wyższego poziomu wolnego testosteronu, a jednocześnie obniżenie estrogenów. Największe korzyści odnotują osoby zmagające się z nadmiarem wody podskórnej oraz tkanką tłuszczową zgromadzoną w newralgicznych partiach jak np. klatka piersiowa. To właśnie za ten rodzaj tłuszczu odpowiada nadmiar estrogenów w męski organizmie.

Diuretyki

Jak sama nazwa wskazuje są to suplementy o działaniu diuretycznym, a więc wspierającym redukcję zatrzymanej wody podskórnej. Doskonale sprawdzają się na samym początku redukcji w celu szybkiej utraty kilku ciążących kilogramów w postaci wody, jak i również na samym końcu, gdzie pozwalają podkreślić efekty naszej pracy. Suplementy diuretyczne mogą być przyjmowane zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Warto pamiętać, że stosujemy je przez dość krótki okres czasu, najczęściej pomiędzy 2 a 4 tygodnie.

Blokery apetytu

Suplementy z tej kategorii odgrywają kluczową rolę u osób z tendencjami do podjadanie oraz dostarczania nadmiernej ilości kalorii. Część z nich działa doraźnie ze sprawą składników pobudzających i stymulujących produkcję adrenaliny i noradrenaliny blokując odczuwanie głodu na kilka godzin. Istnieje jednak również grupa produktów, której mechanizm działania opiera się przede wszystkim na ośrodku mózgu, który wysyła sygnał do naszego organizmu o odczuwaniu sytości. Takie supresanty apetytu działają w pełni po około 10 – 14 dniach suplementacji, a ich efektywność z czasem wzrasta.

Mimetyki insuliny

Są to kluczowe suplementy z punktu widzenia osób z insulinoopornością, diabetyków czy spożywających duże ilości węglowodanów. Nie są to klasyczne spalacze tłuszczu, jednak w przypadku wymienionych wyżej osób mogą często odgrywać nawet większą rolę niż termogeniki. Doskonale sprawdzają się również u osób otyłych, z wysokim poziom tkanki tłuszczowej oraz niską aktywnością fizyczną. Rola mimetyków insuliny polega na wtłaczaniu węglowodanów do mięśni jak rezerw energetycznych, co uniemożliwia ich przekształcanie się w zapasową tkankę tłuszczową.

Blokery kortyzolu

To specjalistyczne suplementy, dedykowane osobom z podwyższonym poziomem hormonu stresu. Warto dodać, że Jego poziom nie zawsze musi być powiązany ze stresem dnia codziennego. W wielu przypadkach długotrwała redukcja czy intensywne treningi, połączone z deficytem kalorycznym sprzyjają Jego rozwojowi. Ponadto kortyzol promuje odkładanie się uporczywej tkanki tłuszczowej np. w dolnych rejonach pleców, co mocno psuje estetykę całej sylwetki. Inhibitory kortyzolu polecane są osobom zmagającym się z tłuszczem właśnie w takich obszarach.

Dobieramy odpowiednie tabletki odchudzające.

Jak już zdążyliśmy się dowiedzieć dobór tabletek na odchudzanie jest kwestią w dużej mierze indywidualną, a poszczególna kompozycja suplementów zależna od wielu czynników. Nie mniej jednak postaramy się na kilku przykładach wskazać zestawy polecanych produktów, które z pewnością spełnią Wasze oczekiwania i będą jedną z najlepszych propozycji w swojej klasie.

Na początek skupmy się na zestawie dla osób bez przeciwwskazań zdrowotnych, które posiadają umiarkowaną aktywność fizyczną i dobrze tolerują składniki pobudzające. Zestaw pierwszy będzie skierowany dla osób z umiarkowanym budżetem, wykazujący możliwie największą efektywność w danym zakresie cenowym. Drugi to obecnie najlepsze produkty na rynku, zbierające wiele pozytywnych opinii, które połączone razem doskonale sprawdzą się nawet u osób na które nic nie działa.

I Zestaw: Pure Clinical Burn + Haya Labs Yohimbine + Labrada Ursolic Acid

Jest to połączenie produktów o możliwie najwyższej efektywności i zakresie działania. Całość oparta jest o spalacz termogeniczny, który wykazuje także dobry potencjał w blokowaniu apetytu. W składzie zestawu znalazła się także Johimbina w formie chlorowodorku, która łączona ze składnikami termogenicznymi wykazuje właściwości wspierające redukcję uporczywej tkanki tłuszczowej. Całość uzupełnia kwas ursolowy, który promuje lipolizę oraz aktywuje inne, ważne procesy z punktu widzenia utraty nadprogramowych kilogramów.

II Zestaw: ANS Thermo Craze + Evolab Alphaburn + Cannibal Claw + Erase Fast  (dla mężczyzn) lub Diuretic Complex (dla kobiet)

Jest to bezkompromisowy zestaw, który pozwala wykorzystać niemal każdy szlak metaboliczny prowadzący do utraty wagi. Jego fundament stanowią jeden z najskuteczniejszych spalaczy termogenicznych w raz z topowym suplementem targetowym. W Jego skład wchodzą niemal wszystkie związki na rynku, które posiadają potwierdzone działanie w zakresie redukcji tkanki tłuszczowej brzusznej. Dodatkowo całość uzupełniają topowy booster metabolizmu oraz suplement poprawiający definicję sylwetki i redukujący nadmiar zatrzymanej wody oraz newralgicznej tkanki tłuszczowej.

W przypadku osób z problemami zdrowotnymi zawsze każdy przypadek należy traktować indywidualnie, nasza propozycja tyczy się osób zmagających się z nadciśnieniem i nietolerujących stymulantów. Jeśli jednak stosujemy różnego rodzaju leki, wówczas przed stosowaniem spalaczy tłuszczu należy skonsultować się ze specjalistą.

I Zestaw: Omega Sports Burn24

Suplement ten od wielu lat uznawany jest za najskuteczniejszy spalacz tłuszczu na rynku wśród pozbawionych stymulantów. Doskonale sprawdza się także w przypadku braku aktywności fizycznej, gdyż Jego działanie nie dotyczy termogenezy, ale przede wszystkim lipolizy oraz optymalizacji gospodarki węglowodanowej. Istotną właściwością jest również zdolność do zapobiegania ponownego otłuszczaniu się sylwetki.

II Zestaw: Omega Sports Burn24 + Cannibal Claw + Labrada Ursolic Acid

Bazę zestawu stanowi opisany już wcześniej Burn24. Całość uzupełniają jednak booster metabolizmu i kwas ursolowy o charakterystyce nasilającej lipolizę i poprawiającej jakość sylwetki. Tego rodzaju połączenie doskonale sprawdza się u osób z niską aktywnością, ale co najistotniejsze nie powoduje efektu skoku ciśnienia, pobudzenia, dekoncentracji i działanie doraźne jest niemal nieodczuwalne. To doskonała propozycja dla osób, które swoje efekty chcą wiedzieć w lustrze, a nie odczuwać po każdej porcji.

Zestawy spalaczy tłuszczu

Więcej informacji na temat spalaczy tłuszczu, ich działania, charakterystyki oraz porady odnośnie wyboru odpowiednich środków znajdziemy w rankingu spalaczy tłuszczu. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy nie tylko na temat suplementacji, ale także funkcjonowania naszego organizmu. Dokładnie przybliża nam zagadnienia odchudzania, dlaczego nie mamy efektów oraz czego unikać w trakcie redukcji tłuszczu.

Podsumowanie

Wśród tysięcy produktów na odchudzanie bardzo łatwo zgubić się osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę. Nasz krótki poradnik w pewien sposób pozwala zrozumieć najważniejsze aspekty, a mianowicie to, czym tak naprawdę warto kierować się w wyborze odpowiednich suplementów. Posiadając taką wiedzę zdecydowanie łatwiej nam dobrać odpowiedni zestaw dla naszych oczekiwań, a co najbardziej istotne możemy zrobić w pełnie bezpieczny sposób.

Bibliografia:

 1. Partial agonist properties of rauwolscine and yohimbine for the inhibition of adenylyl cyclase by recombinant human 5-HT1A receptors.
 2. Yohimbine and rauwolscine reduce food intake of genetically obese (obob) and lean mice.
 3. Alpha-2 adrenoceptors in lipolysis: alpha 2 antagonists and lipid-mobilizing strategies.
 4. Evaluation of Fucoxanthin Content in Popular Weight Loss Supplements: The Case for Stricter Regulation of Dietary Supplements.
 5. Body fat mass reduction and up-regulation of uncoupling protein by novel lipolysis-promoting plant extract.
 6. The Acute Effect of Grains of Paradise (Aframomum Melegueta) on REE.
 7. Significance of renal gamma-butyrobetaine hydroxylase for carnitine biosynthesis in man.
 8. Isopropylnorsynephrine is a stronger lipolytic agent in human adipocytes than synephrine and other amines present in Citrus aurantium.
 9. Body composition and hormonal adaptations associated with forskolin consumption in overweight and obese men.
 10. The action of Taraxacum officinale extracts on the body weight and diuresis of laboratory animals.
 11. Insight on the Body Fat Lowering Effect of 3,5-Diiodo-L-Thyronine.
 12. Yohimbine: the effects on body composition and exercise performance in soccer players.
 13. Ursolic Acid Increases Skeletal Muscle and Brown Fat and Decreases Diet-Induced Obesity, Glucose Intolerance and Fatty Liver Disease.
 14. Effect of Ursolic Acid of Loquat Extract on Function of Muscle.

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba kliknięć 263

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Ekspert sklepu Best Body od ponad 15 lat związany z kulturystyką i fitness, regularnie zgłębiający tematykę suplementacji, odżywiania, metod treningowych oraz biochemii. Autor licznych publikacji do czasopism branżowych i setek artykułów tematycznych. Absolwent kierunków medycznych na Polskich i zagranicznych uczelniach wyższych. Specjalista w dziedzinie tworzenia innowacyjnych suplementów diety dedykowanych dla wyczynowych sportowców.

1 Comments

 1. Jakich środków – spalaczy użyć, przy umiarkowanych ćwiczeniach. Do tej pory udało mi się pozbyć 10 kg w ciągu 3 miesięcy. Waga spadła, centymetry od pasa w górę również , na biodrach i udach pozostaje tłuszcz i cellulit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *