POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Jakie suplementy do nauki? 0

Jakie suplementy do nauki

Wiele osób przyszły sukces życiowy ściśle powiązuje z nauką w młodym wieku i niewątpliwie takie podejście ma duży sens. Ciągła praca nad rozwojem naszego mózgu i wiedzy to nie tylko dyplomy, ale również rozwój intelektualny czy możliwość łatwiejszej adaptacji do istniejących warunków np. na rynku pracy. Choć wykształcenie i wiedza nie gwarantuje życiowego sukcesu, to niezaprzeczalnie jest jedną z dróg którą w tym celu warto podążyć.

Podobnie jak w rozwoju fizycznym, tak i również w intelektualnym odpowiednia suplementacja może okazać się bardzo pomocna. Mówimy tutaj zarówno o przeniesieniu granicy maksymalnego potencjału, jak i również skróceniu czasu niezbędnego do Jego osiągnięcia. Wśród tysięcy produktów na rynku znajdziemy zarówno te o działaniu stymulującym, nootropowym, adaptogennym czy też neuroprotekcyjny, Każda z tych grup może mieć duży wpływ na osiągnięty przez nas efekt końcowy.

Jak efektywniej się uczyć?

Nie ulega wątpliwości że na efektywną naukę składa się wiele czynników. Oczywiście nie chodzi w tym miejscu tylko o suplementację, ale również o nasze warunki, to czym zajmujemy się na co dzień, stany emocjonalne czy zdolność do skupienia się na interesującym nas materiale. Trzeba wiedzieć, że tak jak u kulturystów genetyka stanowi lwią część sukcesu, tak samo jest również w nauce. Jeśli nie mamy predyspozycji do osiągania najlepszych wyników to  w żaden sposób tego nie przeskoczymy, podobnie jak osoba z kiepskim układem kostnym nigdy nie zostanie Mr. Olympia, niezależnie od ilości włożonej pracy.

Suplementy do nauki

Niezależnie jednak od naszych predyspozycji, wyniki zawsze możemy poprawić, a odpowiednia suplementacja pozwala nam stworzyć korzystne warunki do nauki, pracy, zapamiętywania czy kojarzenia faktów. Stosowana jest od wielu lat poprzez medycyny tradycyjne wielu krajów, jednak obecnie szanuje się, że po suplementację dotyczącą mózgu sięga blisko 20% osób pracujących umysłowo oraz liczni studenci. Poza odpowiednią suplementacją warto także zapewnić sobie spokój oraz odpowiedni komfort psychiczny, co ma ogromne znaczenie w przyswajaniu nowej wiedzy.

Jakie suplementy na poprawę pamięci?

Nauka jest mocno powiązane z pamięcią, nie tylko pozyskaniem nowych faktów, ale także zachowaniu wiedzy o tych istniejących. Wiedzę należy gromadzić, nie wymieniać stąd też bardzo ważna rola neuroprzekaźników. Odpowiednie ich zwiększenie pozwala na poprawę komfortu funkcjonowania oraz zapobiega zanikom pamięci. Ważna jest także ochrona naszego mózgu przed uszkodzeniami neuronów. Przemyślaną suplementację należy oprzeć więc o powyższe aspekty w komplementarny sposób.

Jednym z najważniejszych neuroprzekaźników z perspektywy pamięci jest acetylocholina. Jej naturalnym prekursorem staję się cholina, jednak w tradycyjnej formie jest niemal bezwartościowa. Wszystko rozbija się o jej straty i brak zdolności do przenikania bariery krew – mózg. Znacznie bardziej wartościowe pod tym kontem są jest biodostępne formy. Od lat największe uznanie pojawia się w przypadku Alpha GPC, co zostało także potwierdzone na płaszczyźnie wielu badań klinicznych ostatnich lat. Posiada udowodnioną skuteczność pod kontem zwiększenia acetylocholiny w mózgu, między innymi dzięki zdolności do przenikania wspomnianej już wcześniej bariery krew – mózg.

Pure Alpha GPC

Wspomnieliśmy już, że poza samą pamięcią bardzo ważny jest także komfort mentalny. Za ten w bardzo dużej części odpowiada inny z neuroprzekaźników – dopamina. Choć sama wydaje się nie mieć bezpośredniego wpływu na zapamiętywanie, to jednak jej optymalny poziom ma kluczowe znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania. Nastawienie mentalne ma ogromny wpływ na wynik jaki możemy osiągnąć, stąd też osoby z niskim poziomem dopaminy mogą odczuwać nadmierne przemęczenie, problemy z koncentracją oraz pogorszone samopoczucie. Do najskuteczniejszych prekursorów dopaminy zaliczamy oczywiście L-dope. Wykazuje skuteczność udowodnioną badaniami od wielu lat, a także jest kluczowym związkiem w chorobie Parkinsona.

Pure L-dopa

Pod kontem ochrony mózgu jednym z najważniejszych środków o kompletnym zakresie działania pozostaje hupercyna A. Dostępna jest zarówno jako monopreparat, jak i również wchodzi w skład topowych produktów nootropowych. Warto dodać, że za skuteczną dawkę uważa się około 200 mcg dobowo.

Nootropy – rozwój zdolności kognitywnych

Choć pojęcie suplementów nootropowych może dla wielu osób wydać się kontrowersyjne, to jednak są to środki których podstawowym zadaniem jest zwiększenie efektywności naszego mózgu oraz wsparcie Jego rozwoju. Podstawowym mechanizmem działania wielu topowych nootropików staje się rozwój zdolności kognitywnych, bardzo przydatnych nie tylko w trakcie nauki, ale również np. w czasie egzaminów. Czym zatem są?

Zdolności kognitywne to pewnego rodzaju cecha którą możemy rozwijać. Odpowiada za funkcjonowanie i kreatywność naszego mózgu poza strefą Jego komfortu. Najlepiej zobrazuje nam to bardzo prosty przykład. Jesteśmy w trakcie egzaminu ustnego i przygotowaliśmy się na określone pytania. Jeśli takie otrzymujemy, wówczas liczy się nasza wiedza czy koncentracja, jednak co jeśli usłyszymy pytanie na które kompletnie nie byliśmy gotowi? To właśnie wtedy zdolności kognitywne odgrywają kluczową rolę. U osób o słabym ich rozwinięciu występuje przerażenie, brak słów oraz rezygnacja. Jeśli jednak mamy ja na wysokim poziomie, wówczas mimo braku odpowiedniego przygotowania jesteśmy w stanie improwizować i w kreatywny sposób wybrnąć z kłopotliwej sytuacji.

Należy też podkreślić, że wiele nootropików to suplementy wieloskładnikowe, których potencjał obejmuje bardzo szeroki zakres działania. Dlatego też możemy uznać je za najbardziej uniwersalny i wszechstronny rodzaj „dopingu mózgu”. Mechanizm ich działania może dotyczyć wspomnianych już wcześniej funkcji kognitywnych, przejrzystości umysłu, wzrostu poziomu kluczowych neuroprzekaźników, ale także neuroprotekcji. Wiele z nich zawiera w składzie także stymulanty, co przekłada się na mniejsze zmęczenie i możliwość bardziej efektywnego wysiłku. Przykładem nootropika łączącego w sobie wszystkie te cechy może być Brawn Nootropix – jeden z najbardziej przemyślanych produktów pod tym kontem w ostatnich latach.

Brawn Nutrition Nootropix

Adaptogeny – sposób na stres i zmęczenie

Ciągła nauka niewątpliwe mocno eksploatuje nasz organizm, zarówno pod kontem mentalnym jak i również hormonalnym, gdzie dochodzi do zwiększonej produkcji kortyzolu przez nadnercza. Taki stan rzeczy z pewnością nie jest obojętny dla naszego zdrowia, a destrukcyjny wpływ kortyzolu w dłuższej perspektywie czasu odbija się negatywnie na jakości naszego życia. Rozsądnym rozwiązaniem jest suplementacja adaptogenami w okresie wzmożonej nauki, co nie tylko będzie sprzyjało naszemu zdrowiu, ale także może pomóc w osiąganych efektach.

Adaptogeny to suplementy których podstawowym mechanizmem działania jest łagodzenie negatywnych skutków związanych ze stresem. Jeśli zatem dochodzi do zbyt dużej produkcji kortyzolu, adaptogeny stanowią pewnego rodzaju tarcze, która amortyzuje zagrożenie dla naszego organizmu. W praktyce oznacza to zmniejszone odczuwanie lęku, zmęczenia, a także wzrost ogólnego poziomu sił witalnych, co akurat w przypadku zwiększonej ilości nauki ma fundamentalne znaczenie.

Wiele adaptogenów wykazuje jednak także wsparcie w zakresie poprawy funkcjonowania mózgu. Jednymi z najciekawszych pod tym kontem są Bakopa drobnolistna oraz Różeniec górski. Pozwalają na podtrzymywanie wypracowanych funkcji poznawczych, działają neuroprotekcyjnie, a także wykazują działanie antyoksydacyjne. Suplementacja tymi związkami może okazać się bardzo istotnym uzupełnieniem, szczególnie w okresie największej kumulacji nauki czy pracy umysłowej.

Adaptogeny a nauka

Podsumowanie

Trening umysłu podobnie jak i trening ciała możemy uczynić bardziej wydajnym poprzez odpowiednią suplementację. To czy naukę traktujemy w kategorii pasji i samorealizacji czy też jako konieczność do lepszej przyszłości nie ma większego znaczenie. Ostatecznie chodzi i tak o wynik i odpowiednią wiedzę, a tą przy pomocy niektórych suplementów możemy zdobyć szybciej, a ponadto nasz mózg może pracować na wyższych obrotach i to w bezpieczniejszy sposób.

Jeszcze kilkanaście lat temu suplementacja dla sfery mentalnej była tematem wielu kontrowersji, na szczęście dzisiaj jest już standardem i jest powszechnie wykorzystywana od maturzystów, przez studentów, aż po profesorów czy dyrektorów potężnych korporacji. Dodajmy także, że nie tylko podnosi nasze możliwości, ale także może chronić zdrowie na płaszczyźnie mózgu czy też układu nerwowego.

Bibliografia:

  1. The effects of alpha-glycerylphosphorylcholine, caffeine or placebo on markers of mood, cognitive function, power, speed, and agility.
  2. Neuroprotective effect of treatment with galantamine and choline alphoscerate on brain microanatomy in spontaneously hypertensive rats.
  3. Effects of huperzine A on secretion of nerve growth factor in cultured rat cortical astrocytes and neurite outgrowth in rat PC12 cells.
  4. Huperzine A, a nootropic alkaloid, inhibits N-methyl-D-aspartate-induced current in rat dissociated hippocampal neurons.
  5. The action of dopamine on the arterial blood pressure.
  6. L-DOPA: from a biologically inactive amino acid to a successful therapeutic agent.
  7. Neuropharmacological Review of the Nootropic Herb Bacopa monnieri.
  8. Effects of 12-Week Bacopa monnieri Consumption on Attention, Cognitive Processing, Working Memory, and Functions of Both Cholinergic and Monoaminergic Systems in Healthy Elderly Volunteers.

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba kliknięć 169

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Ekspert sklepu Best Body od ponad 15 lat związany z kulturystyką i fitness, regularnie zgłębiający tematykę suplementacji, odżywiania, metod treningowych oraz biochemii. Autor licznych publikacji do czasopism branżowych i setek artykułów tematycznych. Absolwent kierunków medycznych na Polskich i zagranicznych uczelniach wyższych. Specjalista w dziedzinie tworzenia innowacyjnych suplementów diety dedykowanych dla wyczynowych sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *