POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Neuropatia (zapalenie nerwów obwodowych), a właściwa suplementacja 0

neuropatia

Jeśli kiedykolwiek po dłuższym siedzeniu w niewygodnej pozycji zdrętwiała ci dłoń, ręka, stopa czy cała noga, odczułeś namiastkę tego, z czym osoby cierpiące na neuropatię borykają się przez cały czas. Przypadki pacjentów, którzy z tego powodu przerywali terapię przeciwnowotworową. Stale wypróbowuje się coraz to nowsze terapie farmakologiczne, by znaleźć cokolwiek, co przyniesie pacjentom ulgę lub choć trochę złagodzi dolegliwości bólowe. Mowa tu między innymi o antydepresantach, lekach przeciwdrgawkowych i opioidach – drogich farmaceutykach, których przyjmowanie może nieść za sobą osobny zestaw działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy i ospałość. Codziennie umiera ponad 70 Amerykanów (czyli ponad 25 550 rocznie) z powodu niezamierzonego przedawkowania leków wydawanych z przepisu lekarza, więc mówimy o problemie na skalę epidemii. Wszystko, co pomoże zapobiec lub ograniczyć postępowanie tego schorzenia, jest wielce pożądane.

Objawy Neuropatii

zapalenie obwodowe

  • ból chwilowy,
  • ból przewlekły,
  • cierpnięcie,
  • ciężkość dłoni i stóp,
  • kłucie,
  • mrowienie i drętwienie, jakby część ciała popadała w letarg (parestezja, inaczej czucie opaczne),
  • odrętwienie,
  • osłabienie,
  • swędzenie,
  • szczypanie, pieczenie,
  • uczucie palenia,
  • uczucie przebiegania prądu,
  • uczucie pulsowania,
  • upośledzenie czucia,
  • utrata naturalnych odruchów (zwłaszcza dotyczy to stawów skokowych i kolanowych),
  • wrażliwość,
  • zwiększona wrażliwość na zimno.

Czym jest neuropatia?

czym jest neuropatia

Neuropatia obwodowa, inaczej zapalenie nerwów obwodowych, powodowana jest urazem lub uszkodzeniem struktur nerwowych (nerwów i otaczających je naczyń krwionośnych), najczęściej w wyniku wypadku, infekcji, cukrzycy, chemioterapii lub innej kuracji farmakologicznej. Oprócz bólu wywołuje takie objawy jak drętwienie, mrowienie, palenie kończyn i sztywność – wszystko to sprawia, że czynności tak banalne jak zapięcie guzików koszuli czy spacer po okolicy stają się kłopotliwe (więcej objawów znajdziesz powyżej). Osoby cierpiące na cukrzycę są szczególnie wystawione na ryzyko neuropatii, ponieważ wysoki poziomu cukru we krwi prowadzi do uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych.

Zidentyfikowano ponad 100 różnych typów neuropatii obwodowej, jednak lekarze zazwyczaj koncentrują się na 3 głównych kategoriach: motorycznej, sensorycznej i autonomicznej. Neurony ruchowe (motoryczne) przewodzą informacje ruchowe od mózgu do mięśni i odpowiadają za ruchy, które wykonujemy świadomie, takie jak mówienie, chodzenie, chwytanie. Neurony czuciowe (sensoryczne) przekazują do mózgu informacje o doznaniach czuciowych wynikających z zetknięcia ze światem zewnętrznym, takich jak lekki dotyk czy ból spowodowany zacięciem kartką. Neurony autonomiczne regulują wszystkie te procesy, których nie kontrolujemy świadomie, jak na przykład oddychanie, trawienie, praca serca.

Suplementy diety na neuropatię

suplementy na neuropatie

Kwas alfa-liponowy bierze udział w niezliczonej ilości procesów w każdej komórce ludzkiego ciała. Jest także pierwszym i najlepszym suplementem na problem neuropatii obwodowej, jeśli chodzi o zakres badań, jakie zostały w tym kontekście przeprowadzone. Jeden z powodów, dla którego ALA poświęcono tak wiele uwagi, stanowi fakt, że w wielu krajach jest on doustnym lekiem na receptę sklasyfikowanym w kategorii IV. Wykonano ponad 15 randomizowanych prób analizujących korzyści płynące z suplementacji ALA w dawkach 300–600 mg dziennie przez 2–4 tygodni u pacjentów z neuropatią obwodową. Wykazano poprawę przewodnictwa nerwowego i złagodzenie objawów chorobowych przy doskonałej historii bezpieczeństwa stosowania. Nie licząc zmian stylu życia korzystnych dla serca oraz kontroli poziomu cukru we krwi, stosowanie ALA lub innych mimetyków insuliny  to jedyna terapia skuteczna tak w zapobieganiu, jak i leczeniu neuropatii obwodowej.

Uczestnicy badań klinicznych odczuwali poprawę już po 2 tygodniach stosowania, jednak by przekonać się, czy naprawdę przynosi korzyści i stabilny efekt, zalecam suplementację ALA lub berberyną przez co najmniej 2 miesiące. W badaniach sprawdzano działanie wysokiej dziennej dawki 1800 mg, jednak w rzadkich przypadkach taka ilość może powodować nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy oraz swędzenie – zdaje się przy tym, że dawka 600 mg dziennie działa równie skutecznie. ALA powinno się przyjmować na pusty żołądek (na 30–60 min przed posiłkiem lub 2 godz. po posiłku), a w razie wystąpienia skutków ubocznych, należy łączną dawkę podzielić na kilka razy. Chcąc zmaksymalizować efekty poza ALA możemy stosować produkty zawierające kompleks złożonych składników insulinomimtycznych jak RedCon1 RPG lub Blackstone GlycoLog

Kapsaicyna, ostry składnik aktywny w pikantnych papryczkach chili, działa, obniżając w organizmie poziom neuropeptydu o nazwie substancja P, który uwalniany jest, gdy pojawia się ból. Istnieją informacje o badaniach nad doustną formą kapsaicyny. Natomiast prowadzi się liczne eksperymenty nad zastosowaniem kapsaicyny w formie suplementu, która zdaje się bardzo skuteczna, zwłaszcza w przypadku bólu podskórnego, czyli dokładnie takiego, z jakim mamy do czynienia w problemie neuropatii. Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Nerwowo-Mięśniowej i Elektrodiagnostycznej (AANEM – ang. American Association of Neuromuscular and Electrodiagnostic Medicine), Amerykańska Akademia Neurologii (AAN – ang. American Academy of Neurology) i Amerykańska Akademia Fizjoterapii i Rehabilitacji (AAPM&R – ang. American Academy of Physical Medicine and Rehabilitation) zgadzają się co do tego, że  kapsaicyna jest prawdopodobnie skuteczna i powinno wziąć się pod uwagę jej stosowanie w przypadku cukrzycowej neuropatii obwodowej. Często wchodzi również w skład wielu dobrych spalaczy tkanki tłuszczowej jak np. Alpha Lion Cheetah Non Stim.

Witaminy z grupy B 

Niedobór witaminy B1 (tiamina) to częsty powód neuropatii u alkoholików i osób po operacjach bariatrycznych – ostatnie badania wskazują, że u cukrzyków również może dojść do niedoboru tego i innych składników odżywczych. Z pewnym powodzeniem bada się obecnie alternatywną formę witaminy B1 w wyższych dawkach na poziomie 25–100 mg, tak więc niektórzy specjaliści wierzą, że suplementacja może okazać się pomocna u osób, u których poziom tej witaminy w organizmie jest niski. Za szczególnie wartościową formę uchodzi Sulbutiamina, która cieszy się znacznie większą popularnością. Niskie poziomy witaminy B6, w szczególności B12, również są łączone z problemem neuropatii, ponieważ składniki te są niezmiernie istotne dla zdrowia, funkcjonowania i przewodnictwa nerwowego. Uwaga: wiele powszechnie stosowanych leków, takich jak metformina w cukrzycy czy inhibitory pompy protonowej w problemie wrzodów lub refluksu żołądkowo-przełykowego, może powodować obniżenie poziomu niektórych witamin z grupy B, co również nie sprzyja zdrowiu w kontekście problemu neuropatii obwodowej.

Bibliografia:

  1. Vitamin B supplementation for diabetic peripheral neuropathy.
  2. Natural products and complementary therapies for chemotherapy-induced peripheral neuropathy: A systematic review.
  3. Diabetic neuropathy.
  4. Efficacy of α-lipoic acid in diabetic neuropathy.
  5. Morton D., Bogdonoff M., Valerie U. – Rodzinna encyklopedia zdrowia, Reader’s Digest

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba kliknięć 133

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Ekspert sklepu Best Body od ponad 15 lat związany z kulturystyką i fitness, regularnie zgłębiający tematykę suplementacji, odżywiania, metod treningowych oraz biochemii. Autor licznych publikacji do czasopism branżowych i setek artykułów tematycznych. Absolwent kierunków medycznych na Polskich i zagranicznych uczelniach wyższych. Specjalista w dziedzinie tworzenia innowacyjnych suplementów diety dedykowanych dla wyczynowych sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *