POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Witamina B7 (biotyna) – właściwości, dawkowanie, uzupełnienie niedoboru 0

Witamina B7 (biotyna) - właściwości, dawkowanie, uzupełnienie niedoboru

Nazwa witamina B7 jest spotykana stosunkowo rzadko. Dużo częściej spotkamy się z określeniem witamina H, a jeszcze częściej biotyna, gdyż to właśnie ta ostatnia nazwa zyskała największą popularność w suplementacji. Została odkrywa przez Kazimierza Funka w 1912 roku, a jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza życie. Nic więc dziwnego, że jest wyjątkowo pożądana i zdobywa ogromną popularność.

Dla większości osób pierwsze skojarzenie ze słowem biotyna to uroda i jest to jak najbardziej trafne spostrzeżenie. Już w stosunkowo krótkim czasie wspiera kondycję naszych włosów czy skóry, jednak jak się za pewne domyślacie, nie jest to jedyna jej właściwość i zdecydowanie warto przyjrzeć się jej bliżej.

Najważniejsze źródła zawierające witaminę B7

Wbrew częstym niedoborom witamin z grupy B są one najczęściej stosunkowo łatwo dostępne w żywności i w przypadku biotyny mamy taką sytuacje. Każdy rodzaj diety zawiera jej pewne ilości, gdyż nie ogranicza ona swojego zakresu występowania w pożywieniu do wąskiej grupy produktów. Zróżnicowana i zbilansowana dieta pozwalają nam uzupełnić podstawowe zapotrzebowanie. Znajdziemy ją w produktach roślinnych oraz zwierzęcych. Dla fanów diety tłuszczowej bądź paleo bardzo cennym źródłem będą żółtka jaj bądź wątróbki drobiowe.

Jeśli jesteśmy jednak fanem roślinnych produktów z całą pewnością warto zwiększyć ogólne spożycie warzyw. Szczególnie cenny będzie tutaj szpinak, brokuły, brukselki, marchew czy pomidory. Nie mniej biotynę znajdziemy również w produktach zbożowych oraz orzechach czy migdałach. Jej niedobory dla przeciętnego człowieka są raczej rzadkością, dlatego podstawowe zasady zdrowego odżywiania okazują się tutaj wystarczające. Najczęściej na niedobór witaminy H mogą narzekać osoby skrajnie niedożywione bądź z zaburzeniami dotyczącymi wchłanialności.

Ważnym atutem jest również zdolność naszego organizmu do samodzielnego syntezowania biotyny z flory bakteryjnej, co dodatkowo jest czynnikiem zmniejszającym szansę na ewentualny niedobór. Jej optymalniejszą pracę może uzyskać pod wpływem bakterii probiotycznych lub złożonych suplementów wspierających układ trawienny np. Human Super Gut. Suplementacja biotyną jest jednak zasadna, jeśli dążymy do wykorzystania jej potencjału w zakresie przekraczającym prozdrowotny.

Najważniejsze źródła zawierające witaminę B7

Witamina B7 (biotyna) – wpływ na organizm

Biotyna jest substancją witaminową, a więc jak wiemy niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ze wszystkich znanych witamin posiada ona zdecydowanie największy wpływ na funkcjonowanie i prezentację naszych włosów, skóry oraz paznokci. To głównie z tej przyczyny jest obecnie tak popularna, szczególnie wśród kobiet, jednak mężczyźni uzupełniający biotynę również nie należą już do rzadkości.

Witamina piękna lub młodości, gdyż często nosi również taką nazwę, wyróżnia się przede wszystkim sporą liczbą badań broniących tezy na temat jej skuteczności. W przypadku biotyny możemy mówić wprost – to działa, bez konieczności używania trybu przypuszczającego. Przejdźmy więc do realnych korzyści. Podstawową kwestią jest wzmocnienie płytki paznokci, szczególnie u kobiet które mają skłonności do ich łamliwości. Ponadto nie tylko je wzmacnia, ale również zapobiega rozdwajaniu.

Doskonale znany jest zbawienny wpływ biotyny na naszą skórę. Wiele osób zmaga się z takimi dolegliwościami jak łuszczyca, zmiany trądzikowe, wągry czy niezidentyfikowane plamy. Często ma to związek z zapalaniem skóry, które często jest niediagnozowane i lekceważone. Często podłożem takiego stanu rzeczy są tłuszcze magazynowane w nieprawidłowy sposób, a tutaj aktywną rolę pełni właśnie biotyna.

Kolejny temat z którym kojarzymy biotynę to oczywiście włosy. Posiada ona potwierdzoną skuteczność w zmniejszaniu ich podatności na wypadanie u osób w każdym wieku. Ponadto nie tracą one na wytrzymałości i stają się znacznie mniej łamliwe. Szybciej także odzyskują swoje pierwotne właściwości i odżywczy blask. U mężczyzn poza biotyną warto w tym celu suplementować także produkty na bazie palmy sabałowej.

Witamina B7 znana jest również jako wsparcie prozdrowotne dla diabetyków. Wykazuje ona pozytywny wpływ na regulacje poziomu cukru we krwi, a w jednym z badań w którym podawano pacjentom chrom, okazał się on działać efektywniej w połączeniu z biotyną.

Witamina B7 (biotyna) - wpływ na organizm

Niedobór biotyny

Jak już wspomnieliśmy może być ona samodzielnie syntezowana przez organizm, dlatego nie ma ryzyka występowania skrajnych niedoborów. Nie ulega jednak wątpliwości, że minimalna realizacja dziennego zapotrzebowania to zdecydowanie zbyt mało aby uzyskać z niej pełnie korzyści. Czego zatem możemy się spodziewać przy niskiej podaży witaminy H?

Na nasze nieszczęście objawy niedoboru są widoczne gołym okiem i w pierwszej kolejności dotykają naszej skóry. Pojawiają się pierwsze przebarwienia, podrażnienia, miejscowa suchość, a w późniejszym etapie również stany zapalne. U niektórych osób może prowadzić nawet do łuszczycy, jednak w tej kwestii należy pamiętać, że bardzo dużą rolę odgrywa nasza genetyka. Jako, że biotyna wzmacnia włosy i paznokcie, to oczywiście niedobory objawiają się również ich wypadaniem, pękaniem oraz ogólnym pogorszeniem jakości.

Sam niedobór może objawiać się również inaczej niż pod względem estetycznym. U niektórych osób są to symptomy nadmiernego zmęczenia, rozdrażnienie czy senności. Jeśli odczuwamy długotrwałe problemy z koncentracją także możliwe są niedobory nie tylko wit.b7, ale również pozostałych z grupy B-complex.

Niedobór biotyny

Suplementacja biotyną

Obecnie na rynku znajdziemy wiele produktów zawierających biotynę w bardzo dużej dawce, co z pewnością jest wielkim atutem w realizacji zapotrzebowania osób oczekujących wpływu na swą urodę. Nie mniej dawki rzędu 10 mg są w zupełności wystarczające dla większości i to właśnie takie produkty najbardziej rekomendujemy. Starajmy się przy tym również wybierać renomowanych produktów, którzy posiadają liczne produkty w swojej ofercie. Witamina B7 jest skutecznym, a przy tym dość ekonomicznym produktem, dlatego jeśli dbamy o urodę to warto rozważyć jej suplementacje.

Suplementacja biotyną

Bibliografia:

  1. Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne: Farmakopea Polska VIII. Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2008, s. 3491.
  2. Treatment of brittle fingernails and onychoschizia with biotin: scanning electron microscopy.
  3. Dermatologic signs of biotin deficiency leading to the diagnosis of multiple carboxylase deficiency.
  4. Skin manifestations of biotin deficiency.
  5. Brittle nails: response to daily biotin supplementation.
  6. Pregnancy and lactation alter biomarkers of biotin metabolism in women consuming a controlled diet.
  7. Therapeutic Evaluation of the Effect of Biotin on Hyperglycemia in Patients with Non-Insulin Dependent Diabetes Mellitus
  8. Structure, mechanism and regulation of pyruvate carboxylase.

Konsultacja merytoryczna: LEK. MARCIN KUBISA

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba kliknięć 131

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Ekspert sklepu Best Body od ponad 15 lat związany z kulturystyką i fitness, regularnie zgłębiający tematykę suplementacji, odżywiania, metod treningowych oraz biochemii. Autor licznych publikacji do czasopism branżowych i setek artykułów tematycznych. Absolwent kierunków medycznych na Polskich i zagranicznych uczelniach wyższych. Specjalista w dziedzinie tworzenia innowacyjnych suplementów diety dedykowanych dla wyczynowych sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *