POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Choroba afektywa dwubiegunowa (ChAD) a suplementy diety 0

Choroba afektywna dwubigunowa a suplementy diety

U osób z chorobą afektywną dwubiegunową częściej występują zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, takie jak wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi, otyłość i cukrzyca. Ponadto w przypadku ChAD częściej obserwuje się brak aktywności fizycznej oraz nawyki żywieniowe odbiegające od optymalnych, co dodatkowo wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wstępne badania dotyczące ćwiczeń wykazały, że mogą one potencjalnie obniżać ryzyko depresji, niepokoju i stresu oraz że należy uwzględnić aktywność fizyczną w każdym procesie leczenia. Co więcej, chociaż tradycyjne leczenie może doprowadzić do zdecydowanej poprawy w przypadku tego schorzenia, u ponad 50% pacjentów utrzymują się tak zwane objawy podprogowe, jak na przykład łagodna depresja (zalecane przyjmowanie adaptogenów). U podobnej liczby osób występują problemy z przyjmowaniem leków, co spowodowane jest skutkami ubocznymi, zatem na uwagę zasługuje włączenie wszystkiego, co charakteryzuje wysoki stosunek korzyści do ryzyka.

Suplementy, które warto stosować

NAC (N-acetylocysteina). Przyjmowanie dawki 600 mg NAC 2 razy dziennie może złagodzić objawy depresji, ponieważ w przypadku wielu zaburzeń zdrowia psychicznego dochodzi najwyraźniej do zaburzenia metabolizmu glutationu (jednego z głównych produkowanych w organizmie przeciwutleniaczy), który jest pochodną N-acetylocysteiny. W półrocznym wieloośrodkowym badaniu przeprowadzonym w Australii 75 uczestników zaobserwowało znaczne zmniejszenie objawów depresji w wyniku zażywania NAC np. #RAW N-acetyl-cysteine równolegle do leczenia konwencjonalnego (tzw. leczenie uzupełniające NAC). Substancja ta nie wpływa co prawda na funkcje poznawcze w ChAD, ale dostrzeżono znaczne złagodzenie objawów depresji.

W małym badaniu pilotażowym przeprowadzonym w Brazylii, w którym przez 24 tygodnie 2 razy dziennie podawano 1000 mg NAC (u pacjentów z ChAD typu II), stwierdzono zdecydowane złagodzenie depresji. Obie grupy badawcze (australijska i brazylijska) zauważają też zmniejszenie objawów manii związane ze stosowaniem takich samych dawek NAC. Badania te mają wciąż charakter wstępny, ale z uwagi na to, że ChAD jest odporna na wiele leków, NAC może okazać się tu pomocna.

Kwasy tłuszczowe omega-3. Badacze analizują złagodzenie objawów depresji u dzieci i dorosłych cierpiących na ChAD przy zastosowaniu dawki ok. 1000–2000 mg kwasów tłuszczowych np. Haya Labs Omega-3 pochodzących ze źródeł morskich. Kwasy te mogą pomagać dzięki hamowaniu hiperaktywności sygnałów komórkowych przekazywanych w mózgu.

Pikolinian chromu (500–1000 mg dziennie). Ten suplement najwyraźniej poprawia metabolizm glukozy i tłuszczu, co może pobudzać produkcję neuroprzekaźników, a ze wstępnych badań wynika też, iż może łagodzić objawy depresji. W niektórych badaniach dotyczących Scitec Chromium Picolinate odnotowano jednak niepokojąco częstą rezygnację z udziału w badaniu.

Kwas foliowy. Wydaje się, że w ostrej fazie depresji w niektórych formach ChAD występuje niedobór kwasu foliowego, dlatego warto go suplementować (500 mg kwasu foliowego lub więcej), aby złagodzić objawy depresji.

Inozytol. Ta przypominająca witaminę substancja występuje we wszystkich tkankach organizmu, przy czym największe jej stężenie znajduje się w mózgu i sercu. Suplementacja #RAW Inositol może regulować czynność serotoniny, bada się także jej działanie w kontekście depresji w ChAD. Jedyną wątpliwością, jaką budzi we mnie ten suplement, są duże dawki (nawet 12 g), które wykorzystywano w niektórychU osób z chorobą afektywną dwubiegunową częściej występują zespół metaboliczny i inne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, takie jak wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi, otyłość i cukrzyca. Ponadto w przypadku ChAD częściej obserwuje się brak aktywności fizycznej oraz nawyki żywieniowe odbiegające od optymalnych, co dodatkowo wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wstępne badania dotyczące ćwiczeń wykazały, że mogą one potencjalnie obniżać ryzyko depresji, niepokoju i stresu oraz że należy uwzględnić aktywność fizyczną w każdym procesie leczenia. Co więcej, chociaż tradycyjne leczenie może doprowadzić do zdecydowanej poprawy w przypadku tego schorzenia, u ponad 50% pacjentów utrzymują się tak zwane objawy podprogowe, jak na przykład łagodna depresja. U podobnej liczby zakończonych powodzeniem badaniach wstępnych. Takie ilości mogą być po prostu kłopotliwe, gdy przyjdzie do ich przyjmowania.

Cytrynian Magnezu. Dawka 300–400 mg dziennie może poprawiać konwersję 5-HTP do serotoniny, neuroprzekaźnika o właściwościach uspokajających, a suplementacja 5-HTP może mieć podobny skutek. Dawki należy jednak ustalać indywidualnie dla każdego pacjenta.

Cholina. Suplementacja tego związku pomaga regulować metabolizm wysokoenergetycznego fosforanu, a ponadto bada się go pod kątem łagodzenia manii w ChAD, niemniej wstępne dane kliniczne nie wykazały żadnych korzyści w tym obszarze. Ponieważ np. #RAW Alpha GPC bierze pod uwagę duża liczba szeroko zakrojonych badań, a jej pochodne dają nadzieję.

Dieta ketogeniczna (bogata w tłuszcze) może pomóc niektórym dzięki korzystnemu wpływowi na sygnalizację komórkową (może przywrócić lub zrekonstruować właściwe działanie fal mózgowych). Lekarze wykorzystują te diety w leczeniu napadów padaczkowych u dzieci i dorosłych, którzy nie reagują na leki przeciwpadaczkowe lub ich nie tolerują. Część leków z tej grupy stosowano w leczeniu ChAD, warto więc omówić tę możliwość ze specjalistą.

Bibliografia:

  1. Cognitive Impairment in Bipolar Disorder: Treatment and Prevention Strategies.
  2. Depression and Mania in Bipolar Disorder.
  3. Mobile Apps for Bipolar Disorder: A Systematic Review of Features and Content Quality.
  4. Effects of Omega-3 Supplement in the Treatment of Patients with Bipolar I Disorder.
  5. The Psychoneuroimmunological Role of Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids in Major Depressive Disorder and Bipolar Disorder.
  6. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe. W: Adam Bilikiewicz, Stanisław Pużyński, Jacek Wciórka, Janusz Rybakowski: Psychiatria. T. 2. Wrocław: Urban & Parner, 2011, s. 339–342

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba kliknięć 165

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Ekspert sklepu Best Body od ponad 15 lat związany z kulturystyką i fitness, regularnie zgłębiający tematykę suplementacji, odżywiania, metod treningowych oraz biochemii. Autor licznych publikacji do czasopism branżowych i setek artykułów tematycznych. Absolwent kierunków medycznych na Polskich i zagranicznych uczelniach wyższych. Specjalista w dziedzinie tworzenia innowacyjnych suplementów diety dedykowanych dla wyczynowych sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *