POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Czym jest Kompleksowy zespół bólu regionalnego ? 0

Suplementy na kompleksowy zespol bolu regionalnego

Kompleksowy zespół bólu regionalnego (CRPS – ang. complex regional pain syndrome, wcześniej określany mianem zespołu odruchowej dystrofii współczulnej) to bardzo bolesny stan chorobowy kończyn (stóp, nóg lub ramion), który zazwyczaj jest skutkiem urazu lub ingerencji w danym obszarze ciała (złamania albo operacji). Najczęstsze objawy obejmują rozproszony ból i opuchliznę, różnice w temperaturze skóry i ograniczony aktywny zakres ruchu. To również jeden z najlepszych przykładów w tej książce ukazujący, jak wrzucanie wszystkich suplementów do jednego worka (generalizowanie o ich skuteczności lub jej braku) rzadko kiedy ma jakikolwiek sens. Tymczasem istnieją jasne dowody, że w przypadku CRPS witamina C może pomóc w zapobieganiu schorzeniu, a niewykluczone nawet że i w jego leczeniu. Najlepiej o uprzedzeniach co do jej stosowania zapomnieć raz na zawsze.

500 mg witaminy C (czysty kwas askorbinowy) stosowane w dniu wystąpienia złamania i dalej, przez kolejne 50 dni, to jeden z najlepszych sposobów na zapobieżenie kompleksowemu zespołowi bólu regionalnego – obniża ryzyko jego wystąpienia o ponad 80%. W przypadku złamań nadgarstka wyższe dawki witaminy C (1500 mg dziennie) nie sprawdziły się lepiej niż 500 mg. Nadal nie wiemy, czy witamina C może mieć korzystny wpływ na leczenie tego zespołu. Choć wszystkie dotychczasowe wstępne badania w kontekście witaminy C i CRPS przeprowadzano na przykładzie złamań nadgarstka, nowe próby sprawdzają obecnie jej działanie w przypadku urazów innych kończyn. Wyniki niewielkiego badania wykonywanego wśród osób po operacji stopy i kostki wykazały, że 2000 mg witaminy C przyjmowanej codziennie rano od pierwszego dnia po zabiegu przez kolejne 45 dni może obniżyć wystąpienie pozabiegowego CRPS. Naukowcy prowadzący to badanie zalecają obecnie dawkę 500 mg witaminy C, ponieważ 1000 mg może u niektórych podnieść poziom szczawianów w organizmie oraz ryzyko formowania się kamieni nerkowych.

Bibliografia:

  1. Complex regional pain syndrome type I: a comprehensive review.
  2. Continuous Regional Anesthesia and Inpatient Rehabilitation for Pediatric Complex Regional Pain Syndrome.
  3. Youngson R., Collins; Słownik Encyklopedyczny; Medycyna, RTW,
  4. Zollinger PE., Tuinebreijer WE., Breederveld RS., Kreis RW. Can vitamin C prevent complex regional pain syndrome in patients with wrist fractures? A randomized, controlled, multicenter dose-response study.. „The Journal of bone and joint surgery. American volume”. 7 (89), s. 1424–31, lipiec 2007

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba kliknięć 136

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Ekspert sklepu Best Body od ponad 15 lat związany z kulturystyką i fitness, regularnie zgłębiający tematykę suplementacji, odżywiania, metod treningowych oraz biochemii. Autor licznych publikacji do czasopism branżowych i setek artykułów tematycznych. Absolwent kierunków medycznych na Polskich i zagranicznych uczelniach wyższych. Specjalista w dziedzinie tworzenia innowacyjnych suplementów diety dedykowanych dla wyczynowych sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *