POMOC:  tel: (+48) 600 607 709 | (+44) 0 1773 687605   sklep@bestbody.com.plInfolinia czynna PN-PT 10-18

Jak rozpoznać zbyt szybki metabolizm? 0

Czas na przyspieszenie metabolizmu

Wraz z wprowadzaniem diety usprawniającej metabolizm zaczniesz dostrzegać w swoim ciele i umyśle postępujące zmiany. Ich obserwowanie motywuje do tego, by dalej kroczyć zdrową ścieżką.

To, że nie dostrzegasz natychmiastowego spadku wagi, nie oznacza wcale, że masz się poddać. Wiele czynników oddziałuje na szybkość metabolizmu, a masa ciała nie jest bynajmniej jedynym wskaźnikiem stanu zdrowia. Jeżeli chcesz sprawdzić swoje postępy oraz oszacować swoje osiągnięcia w optymalizacji przemiany materii, przestań skupiać się wyłącznie na wskazaniach wagi i przyjrzyj się innym znakom i wartościom liczbowym.

Spadek masy ciała

Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia około 1,6 miliarda osób na całym świecie cierpi na nadwagę lub otyłość, a co roku notuje się co najmniej 2,5 miliona zgonów spowodowanych skutkami ubocznymi otyłości. Nadwaga i otyłość szkodzą również portfelowi, gdyż chore osoby muszą zaopatrywać się w leki bądź suplementy na cukrzycę, choroby serca, nadciśnienie lub zespół metaboliczny. Chudnięcie przynosi wiele korzyści zdrowotnych i zwiększa ruchliwość, żywotność i pewność siebie.

Metabolizm spadek wagi

Dzięki jedzeniu pożywnych produktów, takich jak świeże owoce i warzywa, chude mięso (również rybie), niskotłuszczowy nabiał oraz źródła zdrowego tłuszczu np. kwasów omega-3 (orzechy czy ziarna zbóż), przyspieszasz przemianę materii i zmniejszasz obwód talii. Jeżeli postarasz się dostarczać zrównoważonej ilości substancji odżywczych w każdej potrawie i przekąsce, a do tego nie będziesz robić długich przerw między posiłkami, to zdołasz utrzymywać wysoką wydajność metabolizmu przez cały dzień. Spożywając odpowiednie związki pokarmowe, spalasz więcej kalorii, co się przekłada na ruch wskazówki wagi we właściwym kierunku.

Budowanie tkanki mięśniowej za pomocą treningów pozwala na spalanie jeszcze większej liczby kalorii w czasie spoczynku. Mięśnie ważą więcej od tkanki tłuszczowej, więc w początkowej fazie ćwiczeń nie będziesz dostrzegać różnicy w wadze. Pamiętaj jednak, że mięśnie będą dla Ciebie pracować, nawet gdy zasiądziesz przed telewizorem. To, że szybki metabolizm i efektywne odchudzanie jest ze sobą mocno powiązane wiadomo od dawna, a składniki przyspieszające przemianę materii od lat wchodzą w skład najlepszych spalaczy tłuszczu.

Większa żywiołowość

Powolny metabolizm oznacza ślamazarność organizmu. Jeżeli zwróciłaś/zwróciłeś kiedykolwiek uwagę na związki między jedzeniem, ćwiczeniami i ilością odczuwanej energii, to wiesz, co mam na myśli. Jeżeli nie wprowadziłaś/wprowadziłeś jeszcze żadnych zmian w jadłospisie i aktywności fizycznej, to czekają Cię prawdziwe atrakcje. Dostarczanie Twojemu organizmowi właściwych substancji pokarmowych — czyli paliwa najlepszej jakości — pomaga naładować Cię energią tak niezbędną do przetrwania ciężkiego dnia. Dlatego właśnie aż tak cenionymi suplementami są boostery metabolizmu.

Optymalizacja przemiany materii jest bardzo korzystna dla Twojej produktywności i samopoczucia — będziesz w stanie lepiej korzystać z życia. Wielu moich klientów wręcz stwierdza, że większa żywiołowość powoduje, że codziennie przypominają sobie o tym, po co poprawiają metabolizm.

Oto kilka zalet zwiększonej żywiołowości:

  • łatwiejsze budzenie się,
  • koniec z chwilami słabości późnym rankiem i popołudniem,
  • znalezienie czasu na treningi przestaje być katorgą,
  • stopniowe poprawianie długości i jakości aktywności fizycznej.

Zdrowsze stężenie cholesterolu we krwi

Chociaż wysokie stężenie cholesterolu w krwiobiegu samo z siebie nie wywołuje żadnych objawów, przyczynia się do chorób serca i może skończyć się nawet zawałem. Jest to związek chemiczny niezbędny w procesie wytwarzania niektórych hormonów oraz trawienia i wchłaniania niektórych substancji chemicznych. Jednak jego nadmiar przylega do ścian naczyń krwionośnych i z powodu utrudnionego przepływu pojawiają się różne dolegliwości sercowo-naczyniowe. Podatność na nadmiar cholesterolu zależy od wieku, płci, genów, wagi, trybu życia i historii przebytych chorób. Pamiętajmy jednak, że cholesterol jest niezbędny do prawidłowej produkcji testosteronu.

Osoby, które przekroczyły 20. rok życia, powinny regularnie co pięć lat sprawdzać profil lipoproteinowy. Prawidłowe wartości tego profilu są następujące:

  • cholesterol LDL („zły”): poniżej 100,
  • cholesterol HDL („dobry”): powyżej 60,
  • trójglicerydy (związki tłuszczowe rozpuszczone we krwi): poniżej 150.

Zmniejszając spożycie produktów bogatych w tłuszcze trans lub nasycone i rafinowane cukry, możesz oczekiwać spadku stężenia cholesterolu LDL i trójglicerydów. Z kolei włączenie do diety odpowiednich składników — źródeł kwasów omega-3, błonnika, roślinnych stanoli i steroli — a także aktywny ruch pomagają równoważyć poziom tych cząsteczek lipidowych. Wiele zmian wprowadzanych w celu poprawienia metabolizmu wpływa również korzystnie na profil lipoproteinowy. W każdym razie dostajesz do rąk kolejne narzędzie służące do śledzenia postępów.

Lepsze trawienie

Przy powolnym metabolizmie zazwyczaj również proces trawienia zostaje upośledzony lub nie odżywiasz się właściwie. Gdy organizm nie trawi w odpowiedni sposób jedzenia, możesz cierpieć na zaparcia, wzdęcia, refluksy i inne dolegliwości gastryczne. Spożywanie nieprzetworzonych produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw zapewnia dostarczanie błonnika wpływającego korzystnie na przebieg trawienia. Z kolei poprzez ograniczenie spożycia rafinowanych, przetworzonych pokarmów, alkoholu i kofeiny zmniejszasz wpływ substancji zaburzających zdrową przemianę materii. Twoje trzewia będą również zadowolone, jeżeli nie zapomnisz o ich regularnym nawadnianiu. Jeżeli kiedykolwiek cierpiałaś/cierpiałeś na dolegliwości pokarmowe, to wiesz, jak bardzo mogą one zepsuć dzień oraz jak pozbycie się ich wpływa na poprawę samopoczucia.

Żołądek jest ściśle zsynchronizowany z mózgiem. Niepokój lub stres mogą albo zupełnie zgasić apetyt, albo zmusić Cię do przejadania się, co skutkuje szybkim wzrostem wagi, dlatego jeśli zauważysz takie objawy warto dodać naturalne suplementy tłumiące apetyt jak np. Genius Diet Pills. To kolejny powód, dla którego warto nauczyć się odprężać oraz zadbać o własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Częścią strategii utrzymywania zdrowego układu pokarmowego jest również odpowiednia dawka snu i ćwiczeń.

Przyrost siły

Rozrost i utrzymywanie tkanki tłuszczowej przyspieszają przemianę materii. Dzięki treningowi siłowemu pozbędziesz się dodatkowych kalorii w trakcie ćwiczeń, po ich zakończeniu (przyspieszony metabolizm do 48 godzin po treningu), a ostatecznie również w czasie spoczynku. Nie myśl tylko o wadze. Łącz różnorodne czynności fizyczne i każ mięśniom zgadywać, co będą robić danego dnia.

Metabolizm a przyrost siły

Dieta na masę idzie w parze z ćwiczeniami. Chude białka są wykorzystywane do budowania i wzmacniania aktywnych włókien mięśniowych. Takie potrawy jak mięso drobiowe, ryby, chuda wołowina, orzechy, ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych oraz pestki zaspokajają potrzeby budulcowe mięśni. Z kolei spożywając złożone węglowodany, ułatwiasz odbudowę tkanki mięśniowej oraz zwiększasz wytrzymałość organizmu.

Wprowadzając do swojego życia treningi siłowe, kardio oraz izometryczne, możesz cieszyć się takimi korzyściami jak poprawiona budowa ciała, ruchliwość, lepszy sen oraz większa pewność siebie.

Podsumowanie

Szybki i sprawny metabolizm to nie tylko skuteczniejsze odchudzanie, ale także wiele dodatkowych korzyści jakie możemy osiągnąć. Stają się one przydatne w naszym codziennym funkcjonowaniu i wspierają nasze zdrowie. Wśród suplementów diety istnieje wiele ciekawych produktów wspierających nasz metabolizm oraz codzienne funkcjonowanie i szczupłą sylwetkę. Najbardziej popularne to między innymi Lean Xtreme czy Cannibal Claw z wieloma pozytywnymi opiniami.

Bibliografia:

  1. Metabolizm.
  2. Peter A Mayes, PhD, DSc: Bioenergetyka: rola ATP. W: Robert K Murray, Franciszek Kokot, Aleksander Koj, Zenon Aleksandrowicz: Biochemia Harpera. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006, s. 159–166. ISBN 83-200-3347-0.
  3. Universality in intermediary metabolism.

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba kliknięć 148

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Jest założycielem pierwszego Crossfit Boxu na pomorzu i jednym prekursorów tej dyscypliny w Polsce. Pracuje także dla Mauricz Training Center i jest autorem znanego w środowisku bloga. Zawodowo pracuje jako trener przygotowania fizycznego, a swój wolny czas poświęca pisaniu artykułów branżowych dla czasopism i portali tematycznych. Jako pasjonat sportu w każdej postaci stara się zarażać swoją pasją wszystkich, których ma przyjemność spotykać na swojej drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *