POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Tabletki na odchudzanie – kompendium wiedzy 0

Tabletki na odchudzanie - kompendium wiedzy

Spalacze tłuszczu kojarzą nam się z czymś bezkompromisowym, drogą do szybkiej zmiany sylwetki i estetyki naszego ciała. Są to jednak w dalszym ciągu suplementy diety, które bez trudu możemy nabyć w aptekach, sklepach z suplementami dla sportowców, a nawet w punktach zielarskich. Wiele ze składników spalaczy tłuszczu na co dzień wykorzystujemy w naszej kuchni, dlatego z całą pewnością warto poznać je bliżej i zrozumieć ich sposób działania na nasz organizm.

Wstęp

Mianem tabletek na odchudzanie nazywamy właściwie wszystkie suplementy kiedy, których działanie w stopniu pośrednim bądź bezpośrednim może przyczynić się do zmniejszenia masy ciała. Są to więc popularne fat burnery o działaniu termogenicznym, wszelkiego rodzaju ekstrakty roślinne wspomagające procesy oczyszczania naszego organizmu czy też związki mające wpływ na ograniczenie naszego apetytu. Co więcej, nawet takie produkty jak berberyna czy 5-HTP mogą być określone mianem tabletek na odchudzanie, gdyż wpływają na procesy przyczyniające się do spadku wagi.

Czy istnieją skuteczne tabletki na odchudzanie?

Oczywiście. Kategoria spalaczy tłuszczy od zawsze uchodziła właściwie za bardzo kontrowersyjną, na dodatek na wielu płaszczyznach. Wpływ na to przypieczętowały niewątpliwie produkty, które nigdy w tej grupie nie powinny się znaleźć. Istnieje wiele suplementów które realnie działają i są skutecznymi tabletkami na odchudzania, kluczowe są jednak użyte składniki oraz ich odpowiednie dawki.

Na negatywną renomę reduktorów tłuszczy w niektórych kręgach mają wpływ przede wszystkim produkty nie wykazujące żadnego realnego działania, tym czasem często są reklamowane przez producentów czy marketingowców jako sposób na efektywną utratę kilogramów. Wiele osób które oszuka się na tego rodzaju suplementach często traktuje wszystkie spalacze tłuszczu jako niedziałające i kojarzy je jedynie z odchudzeniem swojego portfela.

Ponadto nie mniej szkodliwy wpływ na postrzeganie spalaczy mają nielegalne i niebezpieczne związki, które produkowane są w piwniczych warunkach i znacznie bliżej im do środków dopingujących niż suplementów diety. Wiele z nich przyczyniło się do pogorszenia zdrowia u użytkowników, niestety ciągle są to związki mylone ze spalaczami jakie możemy nabyć w sklepach. Wśród nielegalnych produktów na odchudzanie możemy wyróżnić między innymi  jaja tasiemca, DNP, clenbuterol czy salbutamol.

Niektóre osoby przyjmowały także silne leki odchudzające bez kontroli lekarza, które pozwalały na utratę kilogramów, jednak czasami za cenę zdrowia i samopoczucia. Meridia czy sibutramina to tylko niektóre z nich. Popularne jest także nadużywanie hormonów tarczycy, a to skutkuje co prawda przyspieszeniem metabolizmu, ale także nadmierną eksploatacją tego gruczołu. Leki powinny być stosowane tylko i wyłącznie w skrajnych przypadkach, pod nadzorem osób do tego upoważnionych, a niestety czasami możemy odnieść wrażenie, że stały się wygodnym narzędziem nieświadomych konsumentów.

Spalacze tłuszczu - opinie i działanie

Skuteczne tabletki na odchudzanie powinno spełniać kilka najważniejszych kryteriów:

 • Składniki o potwierdzonej w badaniach skuteczności,
 • odpowiednie dawki,
 • bezpieczeństwo stosowania,
 • wysoka jakość surowców.

Czy tabletki odchudzające z apteki są skuteczne?

Niestety zdecydowana większość suplementów odchudzających sprzedawanych w aptekach to tylko i wyłącznie możliwy efekt placebo. Choć apteki budzą powszechne zaufanie i możemy z całą pewnością być pewni bezpieczeństwa, to jednak suplementy producentów aptecznych oparte są o bardzo niewielki dawki i kiepskiej jakości składniki. Jedne z popularniejszych produktów dostępnych w punktach aptecznych to między innymi:

 • Therm line fast,
 • linea 40+,
 • młody jęczmień,
 • beSlim,
 • therm line forte,
 • hydrominium,
 • liporedium.

Największym plusem tych suplementów jest oczywiście brak skutków ubocznych, w przeciwieństwie do niebezpiecznych spalaczy sprzedawanych na czarnym rynku. Większość z nich możemy także nabyć za niewielkie pieniądze i często są wybierane przez osoby szukające delikatnego wspomagania np. w kontroli apetytu. Najczęściej jednak do zakupu dochodzi całkowicie przypadkowo, gdyż skuszeni niską ceną w aptece podejmujemy spontaniczną decyzję, cóż przecież to tylko 30 zł.

Realne działanie jest już niestety w sferze marzeń, gdyż cechą wspólną wszystkich suplementów z apteki są jedynie symboliczne dawki składników aktywnych, nierzadko 10-krotnie mniejsze niż te, które wykazują wpływ na sylwetkę. Ponadto niemal każdy z nich zawiera l-karnitynę, zieloną herbatę oraz CLA – a więc wszystko, co posiada potwierdzoną nieskuteczność. Niektóre produkty zawierają także kofeina, która znajduje się w niewielkiej ilości, jednak u osób podatnych na jej działanie może powodować delikatny wzrost energii.

Apteki są ważne dla naszego zdrowia, jednak przede wszystkim ze względu na leki które możemy stosować zgodnie z zalecaniami lekarzy. Suplementy znacznie odstają jakością, a przede wszystkim działaniem i trafiają tam wyłącznie produkty z bardzo przeciętnym składem.

Jakie tabletki na odchudzanie faktycznie działają?

Nie będziemy skupiać się na polecaniu konkretnych produktów, gdyż jak wiadomo nie istnieje jeden, uniwersalny spalacz który będzie najlepszy dla wszystkich. Wybierając suplementy zawsze należy brać w pierwszej kolejności pod uwagę nasze indywidualne parametry czy wymagania.  Godne uwagi tabletki odchudzające możecie znaleźć w rankingu spalaczy tłuszczu, który uwzględnia najciekawszy produkty na rynku.

W łatwy i przejrzysty sposób możemy dowiedzieć się wiele ciekawych informacji, a same produkty zostały dobrane według ściśle określonych kryteriów, takich jak:

 • Realne działanie,
 • składniki o potwierdzonym działaniu,
 • kliniczne dawki,
 • bezpieczeństwo stosowania,
 • wiarygodni producenci,
 • precyzyjnie określony zakres działania.

W ten sposób łatwo będzie nam dobrać odpowiednie rozwiązanie do naszych potrzeb. Obecnie na rynki możemy zakupić kilkaset produktów reklamowanych jako skuteczne spalacze, niestety potwierdzoną skuteczność posiada tylko wąskie grono. Poniżej przedstawiamy także ciekawe składniki, które zawierają wysokiej jakości fat burnery, jednak pamiętajmy że poza rodzajem liczy się także odpowiednia dawka:

Tabletki na odchudzanie hamujące apetyt.

Nadmierny apetyt to prawdziwa zmora przy redukcji tłuszczu. Dla wielu osób niestety często jest to bariera nie do przejścia i sprawia, że nasza przygoda z odchudzaniem zostaje zakończona porażką. Możemy spędzać wiele godzin na ćwiczeniach i stosować najlepsze suplementy, jednak to wszystko nie przyniesie nam pożądanego efektu jeśli będziemy nadmierne przekraczać nasze zapotrzebowanie kaloryczne.

Tabletki na odchudzanie - efekty

Blokery apetytu mogą działać na kilku płaszczyznach, a wybór pozostawiamy oczywiście do indywidualnych preferencji. Pierwsza grupa to spalacze zawierające sporą dawkę składników pobudzających, dzięki czemu praktycznie po kilkunastu minutach nie czujemy zwiększonego apetytu. Ich działanie zazwyczaj trwa kilka godzin, co przy dwóch porcjach dziennie pozwala nam na trzymanie się założeń swojego odżywania. Niestety osoby ze słabszą motywacją mogą często nadrabiać jedzenie w godzinach wieczornych, co jest w efekcie dosyć zgubne.

Drugą opcją są supresanty apetytu wpływające na ośrodek mózgu. Pełnia ich działania odczuwamy najczęściej po kilku dniach suplementacji. Wpływają między innymi na zwiększone wytwarzanie niektórych neuroprzekaźników, głównie serotoniny która odpowiednia nie tylko za zmniejszony apetyt, ale korzystanie wpływa także na nastrój i samopoczucie. Składniki na które warto zwrócić uwagę to między innymi:

 • Caralluma,
 • ekstrakt z szafranu,
 • 5-HTP,
 • synefryna.

Istnieją również związki, które przez wielu producentów reklamowane są jako blokery apetytu, jednak w praktyce nie działają pod tym względem w najmniejszym stopniu. Nie warto zatem interesować się w tym celu:

 • Zieloną herbatą,
 • chromem,
 • l-karnityną,
 • CLA.

Wiele godnych uwagi produktów, zawierających kliniczne dawki wartościowych składników lub ich połączenia możemy znaleźć w blokerach apetytu, które często okazują się być kluczowym czynnikiem udanej redukcji.

Tabletki odchudzające spalające tłuszcz.

Z całą pewnością najpopularniejszą grupą tabletek na odchudzanie są te, które w bezpośredni sposób przyczyniają się do redukcji tłuszczu. Działają na zasadzie aktywacji najważniejszych procesów prowadzących do rozpadu kwasów tłuszczowych, a więc termogenezy lub lipolizy. Wiele suplementów łączy działanie na wielu szlakach metabolicznych, a wszystko uzależnione jest od zawartych składników aktywnych. Składniki które wymienimy wykazują się dużą skuteczność i bezpieczeństwem u osób zdrowych, jednak muszą być obecne w dawkach klinicznych, a więc takich które w badaniach wykazały swoje działanie. Do wyróżniających się związków możemy zaliczyć:

Aframomum Melegueta, znana również jako paradoksyna lub 6-paradol. Jest to jeden z najciekawszych związków ostatnich lat, działający zarówno na białą jak i brunatną tkankę tłuszczową.

Johimbina – alkaloid znany od wielu lat, przede wszystkim w walce z oporną tkanką tłuszczową. Odpowiada za wydzielanie adrenaliny oraz noradrenaliny oraz blokadę receptorów ograniczających redukcję tłuszczu.

LeanGBB – ester etylowy kwasu gamma aminomasłowego i betainy. Jest to związek o potwierdzonym działaniu lipotropowym i termogenicznym, zdolnym do transportowania tłuszczu do komórek mitochondrialnych. Podnosi poziom endogennej, jedynej wartościowej l-karnityny w organizmie.

Isopropylnorsynefryna – jest to najbardziej wartościowy alkaloid jaki kiedykolwiek udało się wyizolować z owoców cytrusowych. Działa znacznie wydajnej od klasycznej synefryny w formie chlorowodorku. Promuje także kontrolę apetytu.

Rauwolfia spp. – to grupa roślin zawierająca kilka ciekawych alkaloidów, w tym najważniejszy czyli alfa-johimbinę. Posiada lepszą biodostępność, dłuższy okres działania oraz mniejszą podatność na szkodliwy wpływ insuliny niż forma chlorowodorku.

Fukoksantyna – karotenoid pozyskiwany z alg morskich, wykorzystywany w leczeniu otyłości. W wielu badaniach odnotowano spadek tkanki tłuszczowej u grupy przyjmującej fukoksantynę W pełni bezpieczna także dla osób z nadciśnieniem.

Są to oczywiście tylko i wyłącznie przykłady, gdyż związków bezpośrednio wpływających na odchudzanie możemy znaleźć o wiele więcej. Suplementy które zawierają te i inne ciekawe składniki w klinicznych dawkach możemy znaleźć wśród renomowanych spalaczy tłuszczu.

Tabletki na odchudzanie przyspieszające metabolizm.

Zbyt wolny metabolizm to kolejna przeszkoda w efektywnej utracie wagi. Bardzo często sami zwalniamy Jego pracę poprzez całkowity brak aktywności bądź stosowanie restrykcyjnych diet przez wiele miesięcy. Nasza tarczyca musi być przyzwyczajona do pracy i dostawać kalorie do trawienia, tym czasem diety poniżej 1000 kcal są skuteczne jedynie na początku, a w konsekwencji doprowadzają do zaburzeń metabolizmu lub niedoczynności tarczycy.

Poza prawidłowymi nawykami żywieniowymi, warto sięgnąć po tzw. boostery metabolizmu. Ich zadaniem jest naturalne pobudzenie tarczycy do efektywniejszej pracy. Nie dostarczają żadnych szkodliwych hormonów, a jedynie ich prekursory, którego niejako zachęcają nasz organizm do sprawniejszego funkcjonowania. Produkty z tej grupy nie powinny być stosowane przez osoby które przyjmują leki takie jak Euthyrox, gdyż korzystają z podobnych szlaków metabolicznych. Godne uwagi i przede wszystkim bezpieczne związki to między innymi:

 • 3,3,Diiodo-L-Thyronine,
 • 3,5-Diiodo-L-Thyronine,
 • witamina b-12 w formie metylokobalaminy
 • n-caffeoldopamine.

Czy skuteczne tabletki odchudzające są bezpieczne?

Jeśli mówimy o suplementach dostępnych w sklepach, jak najbardziej tak. Pamiętajmy jednak, że niektóre spalacze mają swoje przeciwwskazania i nie powinny być stosowane przez osoby z problemami zdrowotnymi. U osób zdrowych fat burnery nie wykazują żadnych skutków ubocznych. Nie oznacza to jednak, że posiadając nadciśnienie czy inne choroby musimy całkowicie rezygnować ze stosowania spalaczy tłuszczu, ważną kwestią jest natomiast dobranie odpowiedniej subkategorii produktów dla naszego organizmu. W uproszczeniu tabletki odchudzające możemy podzielić na dwie podstawowe kategorii – termogeniczne oraz lipotropowe. Oczywiście możemy wyróżnić także szereg produktów specjalistycznych o ściśle ukierunkowanym zakresie działania, jednak my skupimy się na tych podstawowych.

Spalacze termogeniczne są skierowane do osób w pełni zdrowych, gdyż w ich składzie znajdziemy zazwyczaj kofeinę bądź inne stymulanty układu nerwowego. Dzięki temu wykazują działanie podnoszące poziom energii i skutecznie wpływają na motywację czy samopoczucie. Nie są jednak zalecane dla osób zmagających się z zaburzeniami pracy serca, układu krążenia, nietolerancją kofeiny, nadciśnieniem czy arytmią.

Spalacze tłuszczu - bezpieczeństwo

Alternatywą dla termogeników są splalacze lipotropowe, pozbawione składników stymulujących OUN. Ich zadaniem jest nasilenie procesów lipolizy, a samo działanie nie jest odczuwane doraźnie jak w przypadku spalaczy termogenicznych. Ich plusem jest możliwość stosowania nawet z ograniczeniami zdrowotnymi, a wiele ze składników tych suplementów posiada bardzo wysoką skuteczność.

Zawsze najlepszym spalaczem na rynku jest ten, który najlepiej spełni nasze indywidualne potrzeby i wymagania, dlatego suplementacje dobieramy również pod kontem naszego stanu zdrowia. Nie zależnie jednak od kondycji zdrowotnej istnieją szkodliwe związki, których bezwzględnie każdy z nas powinien unikać. Zaliczymy do nich:

 • Clenbuterol,
 • efedryna,
 • sibutramina,
 • meridia,
 • DNP,
 • salbutamol,
 • T3,
 • winstrol.

Tabletki na odchudzanie na mnie nie działają, co zrobić?

Niestety czasami nawet najlepsze spalacze tłuszczu mogą okazać się nieskuteczne jeśli nie wykażemy choć minimum naszej inicjatywy. Są to suplementy diety, a nie magiczne pigułki i choć wiele z nich posiada ogromny potencjał działania, to musi być poparty odpowiednimi działaniami własnymi. Najważniejszą rolę pełni bilans energetyczny, czyli zestawienie wykorzystanych przez nas kalorii w ciągu dnia z tymi które dostarczamy. Dla przykładu:

Jeśli nasza spoczynkowa przemiana materii i energia zużyta na wszystkie procesy w ciągu dnia będzie wynosić 2000 kcal powinniśmy dostarczać nieco mniejszą wartość z jedzenia. Spalacze korzystają z różnych szlaków metabolicznych i pomogą pomóc nam w zwiększeniu naszego zapotrzebowania i uzyskaniu deficytu energetycznego, jednak jeśli jednak będziemy przyjmować dwukrotnie więcej kalorii niż potrzebujemy, wówczas nawet najlepsze produkty okażą się prawdopodobnie bezradne.

Wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, że to od aktywności fizycznej zależy działanie suplementów odchudzających. Prawda jednak nie jest taka oczywista, gdyż rolą wszelkiego rodzaju treningu podczas odchudzania jest przede wszystkim zwiększenia zużywanych kalorii. Możemy to robić zarówno na siłowni czy bieżni, ale także aktywnym spacerem czy czynnościami codziennymi. Jeśli dostarczamy mniejszą ilość kcal, która uwzględnia nasz brak aktywności to prawdopodobnie jej brak nie przeszkodzi nam w redukcji. Nie zachęcamy jednak w żadnym razie do rezygnacji z treningów, gdyż mają także liczne korzyści zdrowotne oraz wspierają rozwój muskulatury, co nadaje sylwetce jakości.

Najważniejsze czynniki które utrudniają przeprowadzenie skutecznego odchudzania to:

 • Zbyt duża ilość jedzenia,
 • duży udział cukrów prostych w diecie,
 • zbyt niska aktywność w stosunku do dostarczanych kalorii,
 • brak snu,
 • nadmiar stresu,
 • słaba motywacja.

Podsumowanie

Spalacze tłuszczu niewątpliwe są grupa suplementów godnych szczególnej uwagi. W bezpośredni sposób przyczyniają się do widocznych zmian w sylwetce, co jest ich ogromną zaletą. Niestety rynek tego typu produktów jest bardzo kontrowersyjny, głównie poprzez nieuczciwe oraz często niemoralne działania niektórych producentów. Z jednej strony możemy spotkać się z wieloma suplementami np. z aptek bądź producentów masowych które oparte są o niedziałające składniki. Po drugiej stronie mostu znajdziemy szkodliwe, nielegalnie sprzedawane leki. Wybierając jednak wysokiej jakości suplementy z renomowanych sklepów, możemy zyskać znakomite działanie oraz pełne bezpieczeństwo.

Więcej o spalaczach tłuszczu, a szczególnie o aktualnej sytuacji na rynku możemy dowiedzieć się z najbardziej obiektywnego rankingu spalaczy tłuszczu, który jest na bieżącą aktualizowany. Wybierając odpowiednie produkty znacznie maksymalizujemy swoją szansę na szybkie, udane odchudzanie z trwałymi efektami. Szeroka oferta spalaczy tłuszczu dostępna jest zarówno w sklepach internetowych, jak i najlepszych punktach stacjonarnych w Europie i USA.

Bibliografia:

 1. Partial agonist properties of rauwolscine and yohimbine for the inhibition of adenylyl cyclase by recombinant human 5-HT1A receptors.
 2. Alpha-2 adrenoceptors in lipolysis: alpha 2 antagonists and lipid-mobilizing strategies.
 3. Combination of fucoxanthin and conjugated linoleic acid attenuates body weight gain and improves lipid metabolism in high-fat diet-induced obese rats.
 4. Evaluation of Fucoxanthin Content in Popular Weight Loss Supplements: The Case for Stricter Regulation of Dietary Supplements.
 5. Body fat mass reduction and up-regulation of uncoupling protein by novel lipolysis-promoting plant extract.
 6. Grains of paradise (Aframomum melegueta) extract activates brown adipose tissue and increases whole-body energy expenditure in men.
 7. Daily ingestion of grains of paradise (Aframomum melegueta) extract increases whole-body energy expenditure and decreases visceral fat in humans.
 8. Significance of renal gamma-butyrobetaine hydroxylase for carnitine biosynthesis in man.
 9. Isopropylnorsynephrine is a stronger lipolytic agent in human adipocytes than synephrine and other amines present in Citrus aurantium..
 10. Effects of Coleus Forskohlii Supplementation on Body Composition and Hematological Profiles in Mildly Overweight Women.
 11. Body composition and hormonal adaptations associated with forskolin consumption in overweight and obese men.
 12. Effects of red pepper added to high-fat and high-carbohydrate meals on energy metabolism and substrate utilization in Japanese women.
 13. Insight on the Body Fat Lowering Effect of 3,5-Diiodo-L-Thyronine.
 14. Regional fat loss from the thigh in obese women after adrenergic modulation.
 15. To evaluate efficacy and safety of Caralluma fimbriata in overweight and obese patients: A randomized, single blinded, placebo control trial.
 16. Effects of L-carnitine supplementation on physical performance and energy metabolism of endurance-trained athletes: a double-blind crossover field study.

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba kliknięć 244

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Dietetyk kliniczny i sportowy, autorka wielu publikacji do czasopism branżowych. Dietetyk nie tylko z wykształcenia, ale i z powołania preferująca zrównoważone podejście do odżywiania. Prywatnie pasjonatka medytacji i jogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *