POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Alpha GPC – kompendium wiedzy 0

Alfosceran choliny - kompendium wiedzy

Suplementy wspierające pracę mózgu z całą pewnością nie należą już do deficytowych i posiadają ugruntowaną pozycję na rynku. Coraz częściej wykorzystywane są przez osoby pracujące na wysokich stanowiskach, studentów oraz wszystkich, którzy pragną rozwijać swoje funkcje poznawcze. Jest to świadomy wybór wielu z nas i wiele wskazuje na to, że ich popularność na rynku będzie tylko i wyłącznie wzrastała. Biorąc pod uwagę dynamikę dzisiejszego trybu życia, postęp oraz konieczność działania przez wiele godzin na najwyższych obrotach, możemy odnieść wrażenie, że rola nootropików w codziennych życiu nie ustępuje już popularnym witaminom i minerałom.

Co to jest alfosceran choliny?

Jest to wyjątkowa postać choliny o bardzo wysokiej biodostępności. Wbrew myśleniu wielu osób, ta forma choliny również występuje w konwencjonalnej żywności, jednak do realnego odczucia jej wpływu na organizm konieczne są zwiększone dawki, które możemy osiągnąć przez podawanie Alpha GPC z zewnątrz. Sama cholina bardzo obficie występuje między innymi w żółtkach jaja kurzego, a także w mniejszych ilościach w takich produktach jak wątróbka, wołowina, warzywa strączkowe czy kiełki pszenicy. Witamina b4 również bywa stosowana jako suplement wspierający koncentrację i pracę mózgu, jednak w tej formie znacząco ustępuje alpha GPC, jednak pozostaje atrakcyjna dla wielu mniej świadomych osób przez względy ekonomiczne. Warto dodać, że jest to związek odporny na wiele czynników zewnętrznych oraz wykazuje bardzo dobrą rozpuszczalność w roztworze wodnym.

Alfa-glicerylofosforylcholina jest fosfolipidem, którego cholina stanowi integralną część, a naturalnie znajduje się przede wszystkim w tkance nerwowej. Chroni błony mózgowe przed uszkodzeniami zewnętrznymi, także zabezpiecza utracie funkcji poznawczych w starszym wieku. Jako ciekawostkę warto podkreślić, że znajduje zastosowanie u osób walczących z chorobą Alzheimera. Obecnie suplementy zawierające alpha GPC stosowane są zarówno w celach sportowych, jak i również jako kompleksowa ochrona i poprawa stanu zdrowia.

Alpha GPC – działanie i wpływ na organizm

Obecnie jest to suplement po który zdecydowana większość osób sięga w celach rozwoju zdolności kognitywnych, a także jako wsparcie codziennej pracy czy nauki. Według badan może także ułatwić przyswajanie wiedzy, co jest kluczowe dla pracowników umysłowych. Biodostępne postacie choliny to także doskonała profilaktyka przed wieloma chorobami związanymi z układem nerwowym czy też zanikami pamięci. Szacuje się, że demencja dotyka obecnie o 7% więcej osób po 65 roku życia niż jeszcze w 2004 roku. Co więcej, korzystnie wpływa na regenerację układu nerwowego, zmniejsza ryzyko powstawania zaburzeń neurodegeneracyjnych oraz zmniejsza częstotliwość występowania stanów nerwowych u osób z depresją.

Alpha-GPC - opinie i działanie

Działanie  tego fosfolipidu jest oczywiście powiązane z Jego biodostępnością, gdyż w odróżnieniu od tradycyjnej postaci choliny umożliwia swoje wykorzystanie przez nasz mózg. Cholina sama w sobie jest niestety bardzo słabo przyswajalna i ulega znacznym stratom w organizmie, gdyż nie wykazuje podstawowej właściwości dla nootropików – zdolności do przenikania bariery krew – mózg. Postać alfosceranu zapewnia rolę pewnego rodzaju nośnika i tarczy dla samej choliny, dzięki czemu możemy skorzystać z pełni jej właściwości.

Alpha GPC a acetylocholina

Alfosceran choliny ma szerokie zastosowanie w organizmie, jednak najważniejsze z nich wynika oczywiście ze wzrostu poziomu acetylocholiny. Jest to jeden z najważniejszych neuroprzekaźników dla człowieka, który warunkuje między innymi proces koncentracji i zapamiętywania. Udowodniono, że doustne spożycie 300mg Alpha GPC znacznie wpływa na miejscowe zwiększenie stężenia acetylocholiny, szczególnie biorąc pod uwagę wyniki w obszarze kory czołowej.

Wpływa tej formy choliny na poziom neuroprzekaźników jest niepodważalny, a kluczowe dowody dostarczyło nam pilotażowe badanie przeprowadzone na zdrowych osobach. Wykazało, ze działanie przeciwko amnezji może być znacznie silniejsze niż takich związków jak idebenon czy racetamy, które pod tym względem są uważane za pionierów wśród suplementów diety.

Alpha GPC a pamięć

Zaniki pamięci rozpoczynają się u ludzi już po osiągnięciu dorosłości, jednak realnie odczuwamy te zmiany najczęściej po 60 roku życia. Są to symptomy wielu chorób, zaburzeń na tle nerwowym czy też niewłaściwej syntezy neuroprzekaźników w organizmie. W trakcie rozwiązywania zadań polegających na zapamiętaniu położenia danego obiektu grupa przyjmująca alfosceran choliny osiągnęła lepsza wyniki niż w przypadku podawania acetylo-l-karnityny oraz placebo. Wiele badań na zwierzętach również potwierdza wpływ na szybsze tempo przyswajania nowych umiejętności i zachowań, co szczególnie widoczne jest na przykładzie młodych szczurów.

Cały mechanizm działania tego związku opiera się nie tylko na rozwoju funkcji poznawczych i zdolności kognitywnych, ale również wykazuje szerokie działanie ochronne dla mózgu oraz jego elementów. Sama cholina często powiązywana jest ze profilaktyką naszego mózgu i uchodzi za witaminę dbającą o długowieczność, jednak tak naprawdę to alfosceran jest kluczowy dla neurotransmisji cholinergicznej i pełni znacznie szerszą rolę niż tylko nośnik zwiększający biodostępność.

W skrajnych przypadkach, podczas badań na temat alfa-gpc zdarzyły się osoby będące w stanie odtworzyć z dużą dokładnością wydarzenia ze swojego dzieciństwa. Prawdopodobnie związek ten działa nie tylko protekcyjnie dla błon mózgowych, ale pozwala również na odtworzenia materiału zakodowanego w znacznie głębszych sferach.

Alfosceran choliny w chorobie Alzheimera

Przebadane osoby, które zmarły cierpiąc na chorobą Alzheimera często łączyła wysoka degradacja lipidów w końcowej fazie choroby. Dawka 400 mg podawana 3 razy dziennie osobom ze stadium łagodnym bądź średnio zaawansowanym wykazywała poprawę funkcji poznawczych w badaniach długotrwałych, gdzie pomiary wszystkich parametrów były wykonywane odpowiednio w 90 oraz 180 dniu. Zmiany dotyczyły przede wszystkim MMSE oraz GDS. Warto zauważyć także tendencje polegającą na tym, że im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym procentowe zmiany były wyraźniejsze. Może to sugerować duży potencjał Alpha GPC u osób w bardziej rozwiniętym stadium choroby.

Podobną skuteczność wykazuje także u pacjentów z demencją. Warto podkreślić, że zastrzyki podawane domięśniowo w dawce 1000mg wykazały niemal taką samą efektywność jak dawka 1200mg podana doustnie. Oznacza to, że alfosceran choliny jest bardzo dobrze przyswajalny na płaszczyźnie przewodu pokarmowego i iniekcje nie są niezbędne do Jego efektywnego wykorzystania. Dla porównania oksyracetam oraz winian l-karnityny wykazały znacznie niższą biodostępność.

Alpha-GPC a hormon wzrostu

Hormon wzrostu, a właściwie Jego wysoki poziom to coś do czego dąży każdy sportowiec. Zapewnia idealne warunki do budowania wysokiej jakości muskulatury, a przy tym działa katabolicznie dla tkanki tłuszczowej. Obecnie uważa się, że somatotropina jest najbardziej elitarnym środkiem dopingującym stosowanym w sporcie, przede wszystkim w kulturystyce. I choć suplementacja jakimkolwiek związkiem nie jest w stanie dać nam podobnych efektów co syntetyczny doping, to jednak Alpha GPC wykazuje potwierdzone działanie w zakresie zwiększenia produkcji GH.

Jedno z najciekawszych badań zostało ukazane w 2008 roku gdzie porównano wpływ alsfosceranu choliny na poziom hormonu wzrostu względem grupy otrzymującej placebo. Warto podkreślić, że w badaniu uczestniczyli wyłącznie mężczyźni z minimum 2 letnim doświadczeniem w treningu oporowym. Dawka wynosiła 600 mg i dotyczyła opatentowanego związku AlphaSize, który często możemy spotkać w produktach przed treningowych. Stężenie hormonów analizowane było dwukrotnie za pomocą testu immunologicznego.

Alpha GPC - wpływ na hormon wzrostu

Badanie to jednoznacznie wskazuje, że jednorazowa dawka 600mg u mężczyzn z dużym doświadczeniem treningowym powoduje wzrost GH w surowicy bezpośrednio po wysiłku, a także podnosi moc maksymalną w wyciskaniu sztangi na ławce. Obecnie Alpha-GPC często wykorzystywany jest w zaawansowanych boosterach hormonu wzrostu.

Inna badanie przeprowadzone już kilkanaście lat udowodniło wpływ przyjmowania 150mg alfa-GPC na poziom produkcji somatotropiny u osób po 55 roku życia. Jako ciekawostkę warto dodać, ze eksperyment ten został przeprowadzony zarówno na pacjentach ludzkich, jak i również na zwierzętach, a efektywność tej zaawansowanej formy choliny była niemal identyczna w obu grupach, co może być bardzo ważnym wnioskiem, gdyż istnieje wiele dowodów na jej dużą skuteczność właśnie na materiale zwierzęcym.

Skutki uboczne Alpha GPC

Alfa-glicerylofosforylocholina nie wykazuje poważniejszych skutków ubocznych nawet przy przyjmowaniu wysokich dawek, co jest z pewnością bardzo ważną wiadomością. Nawet ponad 2000mg na dobę nie wpływa w żaden sposób na pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego czy świadomość. Związek ten jest też całkowicie neutralny dla naszej wątroby, serca, nerek i innych narządów wewnętrznych. Obecnie nie zaobserwowano także występowania nietolerancji na tą formę choliny u zdrowych osób. Możemy więc z dużą pewnością stwierdzić, że alpha GPC jest suplementem w pełni bezpiecznym. Właściwie jedyną dolegliwością jaką sporadycznie zgłaszają użytkownicy są delikatne bóle głowy, jednak zazwyczaj dotyczą one sytuacji kiedy łączymy tą postać choliny z innymi suplementami, stąd trudno precyzyjnie określić źródło takiego stanu rzeczy.

AlphaGPC- wpływ na pamięć.

Pewnego rodzaju przeciwwskazaniami z pewnością mogą być leki psychotropowe, które mocno angażują się w produkcję i wychwyt niektórych neuroprzekaźników. W takiej sytuacji ewentualna suplementacja zawsze powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym. Ponadto po alphaGPC nie powinny sięgać kobiety w ciąży oraz podczas laktacji. Udowodniono, że nie występuje tendencja do działania mutagennego, a próg ewentualnej toksyczności wynosi około 150mg na każdy kilogram masy ciała przez okres 26 tygodni.

Gdzie kupić Alpha GPC?

W przypadku każdego suplementu diety należy wybierać renomowane sklepy oraz wiarygodnych producentów. Nabywając produkty niewiadomego pochodzenia, często od osób prywatnych które nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za to co sprzedają, możemy łatwo nabyć całkowicie inny towar. Alpha-GPC nie znajduje się w ofercie każdego producenta, gdyż popyt na ten suplement nie jest nadzwyczajny. Nie mniej jednak możemy skorzystać z oferty takich producentów jak Pure oraz #RAW, posiadających najwyższej jakości alfosceran choliny w bardzo atrakcyjnej cenie.

Źródłem zakupu zawsze powinny być wyłącznie sprawdzone sklepy internetowe, stacjonarne czy też apteki. Jeśli już decydujemy się na zakup z różnego rodzaju aukcji czy ogłoszeń, warto dokładnie sprawdzić kto jest sprzedawcą danego suplementu. Unikajmy osób prywatnych oraz nowo powstałych firm, które nie mają żadnej historii swojej działalności na rynku.

Jak dawkować alfa-glicerylofosforylcholiny?

W badaniach najczęściej wykorzystuje się dawki w wartościach od 250 do nawet 1500mg. Czynniki które mogą wpływać na ustalenie odpowiedniego dawkowania dla naszej osoby to między innymi:

 • masa ciała,
 • indywidualna tolerancja,
 • odżywiania,
 • aktywność fizyczna,
 • cel suplementacji,
 • wiek,
 • płeć,
 • stosowane inne suplementy bądź leki.

Najczęściej stosujemy jednorazowe porcję pomiędzy 250, a 600mg, natomiast osoby wymagające większych dawek powinny stosować je podzielone. Alfa GPC posiada działanie doraźne, dlatego warto stosować ten związek także bezpośrednio przed wszelkiego rodzaju aktywnością fizyczną bądź umysłową. Z drugiej strony, jeśli przyjmujemy go bez stymulantów, może być wykorzystywany także przed snem, jak w przypadku wzmacniaczy hormonu wzrostu.

Podsumowanie

Sama suplementacja Alpha-GPC ma udowodnione korzyści na wielu płaszczyznach, zatem jeśli poszukujemy monopreparatu, którego działanie może realnie wpływać na nasz organizm, to zdecydowanie jest to suplement dla nas. Posiada potwierdzone bezpieczeństwo oraz długą historię stosowania. Do Jego wad możemy zaliczyć przede wszystkim dość wysoką cenę, a także ciągle niewielką ilość badań przeprowadzanych na ludziach. Dla zwiększenia efektywności może być łączony między innymi z urydyną, gdzie obecnie według pierwszych badań może dochodzić do efektu synergii pomiędzy tymi związkami.

Dla kogo zatem możemy rekomendować tą formę choliny? Przede wszystkim dla osób, które chcą wykorzystać jej potencjał i wejść w posiadanie wartościowej formy tej witaminy. Jest z całą pewnością wsparciem dla osób zapracowanych, ale również wszystkich którzy w bezpieczny sposób pragną poprawić efektywność pracy naszego mózgu. Niestety niektóre choroby często wymuszają na nas stosowanie alfosceranu choliny z konieczności, jednak przyjmowany odpowiednio wcześnie może nas także przed nimi uchronić, gdyż Jego działanie protekcyjnie nie budzi najmniejszych wątpliwości.

Bibliografia:

 1. A multicentre trial to evaluate the efficacy and tolerability of alpha-glycerylphosphorylcholine versus cytosine diphosphocholine in patients with vascular dementia.
 2. Modulation of monoaminergic transporters by choline-containing phospholipids in rat brain.
 3. Revisiting choline alphoscerate profile: a new, perspective, role in dementia?
 4. L-alpha-glycerophosphocholine contributes to meat’s enhancement of nonheme iron absorption.
 5. Association with the cholinergic precursor choline alphoscerate and the cholinesterase inhibitor rivastigmine: an approach for enhancing cholinergic neurotransmission.
 6. Glycerophosphocholine enhances growth hormone secretion and fat oxidation in young adults.
 7. L-alpha-glycerylphosphorylcholine antagonizes scopolamine-induced amnesia and enhances hippocampal cholinergic transmission in the rat.
 8. Effect of a new cognition enhancer, alpha-glycerylphosphorylcholine, on scopolamine-induced amnesia and brain acetylcholine.
 9. Choline metabolism as a basis for the selective vulnerability of cholinergic neurons.
 10. Glycerophosphocholine is elevated in cerebrospinal fluid of Alzheimer patients.
 11. alpha-Glycerylphosphorylcholine administration increases the GH responses to GHRH of young and elderly subjects.
 12. Acute supplementation with alpha-glycerylphosphorylcholine augments growth hormone response to, and peak force production during, resistance exercise.

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba kliknięć 200

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Specjalista z dziedziny metod żywieniowych oraz medycyny naturalnej. Pasjonat fitoterapii i biochemii. W swojej pracy stara się łączyć doświadczenie zdobyte w praktyce zawodowej wraz ze swoim hobby jakim jest szeroko pojęty zdrowy tryb życia i zaszczepiać go u osób z którymi pracuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *