POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Tongkat Ali – kompendium wiedzy 0

Tongkat Ali - kompendium wiedzy

O tym jak ważny jest testosteron dla mężczyzny nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Wpływ tego hormonu na wygląd, zdrowie czy samopoczucie jest oczywiście niepodważalny. Nie mniej jednak, jak pokazują badania zależność między poziomem testosteronu a naszym życiem jest jeszcze większa niż twierdzimy. Na terenie Stanów Zjednoczonych mężczyźni mający wyższy poziom hormonów płciowych zarabiają więcej i są znacznie bardziej zadowoleni z jakości i poziomi ludzkiego życia, co potwierdzają ankiety przeprowadzane dla kilku niezależnych uniwersytetów.

Nie jest więc niczym zaskakującym, że od niemal początku XXI wieku panuje trend na zwiększanie poziomu testosteronu. Ogromną popularność zyskały wszelkiego rodzaju suplementy, których zadaniem jest stymulacja organizmu do zwiększonej produkcji, a także zwiększyła się ilość recept wydawanych przez lekarzy na kurację zastępczą hormonami. Podobna sytuacja dotyczy sprawności seksualnej, która przestaje być tematem tabu, a coraz częściej porusza się kwestie sposób na poprawę swoich możliwości. Jednym z suplementów, którego zakres działania obejmuje obie te kwestie jest omawiany przez nas pewien specyficzny rodzaj Żeń-szenia z krajów azjatyckich.

Tongkat Ali – czym jest?

Jest to roślina występująca przede wszystkim na kontynencie azjatyckim. Największe uznanie i popularność zdobyła w takich krajach jak Malezja, Indonezja, Wietnam, Laos czy Tajlandia. Obecnie niestety w środowisku naturalnym jest coraz częściej klasyfikowana jako gatunek zagrożony wyginięciem ze względu na nadmierną eksploatację i ograniczenia naturalnych terenów występowania. Co ważne, właściwości bioaktywne wykazuje zarówno korzeń jak i liście, co jest rzadkim zjawiskiem w świecie roślin.

W obrocie występuje pod wieloma nazwami, jednak należy je traktować substytucyjnie, gdyż nie różnią one rośliny pod kontem wartościowości. Obecnie uważa się ją za jeden z najważniejszych naturalnych związków dla mężczyzn. Zakres korzyści wynikający z jej przyjmowania jest imponujący, a za wszystko odpowiada bogactwo składników aktywnych biologicznie. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

 • eurycomalakton,
 • eurycomadilakton,
 • laurycolakton,
 • eurylen,
 • teurilen,
 • alkaloidy 6-katynonu,
 • neolignany difenylowe,
 • harmina,
 • glikosaponiny,
 • eurypeptydy,

Eurycoma Longifolia – historia stosowania

Początki stosowania naparów z Eurycomi sięgają oczywiście medycyny sprzed wielu wieków. Największe uznanie zioło to zdobyło na terenie Malezji, gdzie korzystano z niego jako potężnego napoju witalizującego oraz wzmacniającego mężczyzn. Malajowie wierzyli, że od wypicia naparu zależy nawet sukces ich polowań, choć jest to oczywiście tylko jedna z legend na temat tej rośliny. Po pewnym czasie w Azji południowo-wschodniej zaczęto dostrzegać potencjał Long Jacka także w walce z impotencją. Były to jedna z pierwszych przypadków, kiedy to stosowano wywary z korzenia jako napój dla sił i zdolności rozrodczych u mężczyzn. Nazwa Żeń-Szeń Malezyjski dotyczy nie tylko obszaru występowania, ale także pewnego rodzaju kultu jaki ta roślina zdobyła w tym kraju.

Eurycoma Longifolia - naturalne źródło LongJacka

Nawet w dzisiejszych czasach Tongkat Ali jest pewnego rodzaju dobrem narodowym, a rząd wkłada mnóstwo wysiłków w licencjonowanie i popularyzacje tej rośliny. Przykładem takich działań jest Malezyjski instytut badawczy „FIRM” który zajmuje się badaniami właściwości i ciągłym rozwojem wiedzy na temat Eurycomy Longifoli.

Ze względu na dużą skuteczność i rosnące zainteresowanie na wschodzie, LongJack został dosyć szybko sprowadzony do innych krajów. Na zachodzi suplementacja stoi na znacznie wyższym szczeblu rozwoju więc natychmiast rozpoczęto badania na temat właściwości. Co pierwszych z nich wykorzystywano przede wszystkim gryzonie, następnie tkanki, aż po materiał ludzki. Dały one bardzo obiecujące efekty oraz potwierdziły wysoki stopień bezpieczeństwa. Skutkiem takich działań było oczywiście skomercjalizowanie tej rośliny i masowa produkcja suplementów z jej udziałem. Równolegle pojawiały się coraz to nowsze badania, które tylko potwierdzały jej potencjał oraz szerokie właściwości.

Obecnie znajdziemy na rynku wiele suplementów z LongJackiem, od monopreparatów aż po zaawansowane boostery testosteronu czy tabletki na potencje. Wiele marek opatentowało już niektóre ekstrakty, jak np. najbardziej znane Lj100®. Sama roślina stała się bardzo popularna i praktycznie każdy renomowany producent suplementów z tej grupy ma ją w swojej ofercie. Warto także zauważyć jak wiele produktów na libido czy testosteron zbiera świetne recenzje jeśli w ich składzie znajduje się kliniczna dawka Tongkat Ali jak np. Outbreak Rise czy Glaxon Alpha 365. Zakres zastosowania tego związku również wykracza poza standardy dla większości ekstraktów roślinnych, co również warto nieco szerzej omówić.

Żeń-szeń malezyjski – wpływ na organizm

Obecnie LongJack jest w zasadzie tak samo popularny w suplementacji sportowej jak i prozdrowotnej. Jest to jeden z niewielu suplementów na rynku który posiada potwierdzoną badaniami skuteczność na tak wielu płaszczyznach. Poza najważniejszymi aspektami o których postaramy się nieco więcej powiedzieć, należy pamiętać że wpływa także na ograniczenie aktywności kortyzolu, działa adaptogennie czy też witalizująco. Warto pamiętać jednak, że wszystkie właściwości dotyczą dobrej jakości ekstraktów, gdyż te mocno okrojone z saponin czy eurypeptydów są praktycznie bezwartościowe dla człowieka.

Tongkat Ali a testosteron

Wzrost testosteronu to jeden z najczęstszych powodów sięgania po suplementację Żeń-szeniem Malezyjskim. Jako jeden z nielicznych związków może rekomendować się badaniami potwierdzającymi skuteczność u ludzi, co jest najistotniejsze z punktu widzenia potencjalnego użytkownika. Liczba badań na ten temat jest imponująca, dlatego nie będziemy przytaczać każdego z nich. Podstawowe warto jednak poznać, gdyż uzyskane wyniki w naszym mniemaniu przedstawiają się wyjątkowo interesująco.

Tongkat Ali - wpływ na testosteron

Jedno z badań na mężczyznach w wieku od 26 do 45 lat bez problemów zdrowotnych wykazało znaczną różnicę na kilki płaszczyznach. Badanie trwało 12 tygodni, gdzie jedna grupa otrzymywało dawkę 100 mg LongJack dziennie, druga zaś wyłącznie placebo. Obie grupy wykonywały taki sam trening oporowy 4 razy w tygodniu. Wyniki okazały się być niezwykle ciekawe, gdyż różnica w stężeniu testosteronu po 12 tygodniach wynosiła aż 16%, co jest dużą zmianą biorąc pod uwagę dobry stan zdrowia badanych. Jeszcze bardziej zaskoczył jednak fakt, że osoby przyjmujące Tongkat Ali posiadały o 32% mniejszy poziom kortyzolu. Taka zależność odbija się także na samopoczuciu i witalności, których poprawę zgłosiło 94% osób przyjmujących suplement, a jedynie 8% otrzymujących placebo.

Badanie to daje nam bardzo dużo nowych możliwości, gdyż pokazuje że nie tylko za pomocą ekstraktu z Eurycoma Longifolia możemy stymulować nasz testosteron, ale także obniżać estradiol. Ta informacja ma kluczowe znaczenie, a biorąc pod uwagę badania mogące sugerować wpływ na utratę tkanki tłuszczowej, okazuje się że Tongkat Ali może być doskonałym suplementem pod kontem osiągnięcia rekompozycji skład ciała.

Long Jack a libido

To właśnie dla naszej seksualności został importowany z Malezji i wykorzystywany do produkcji suplementów. Nim poznano właściwości anaboliczne Tongkat Ali, posiadano już wiedzę o działaniu jako afrodyzjak, ale także środek wspierający walkę z impotencją. Bardzo szybko wszelkie przypuszczenia zostały potwierdzone, a machina stosowania tego zioła na skalę światową wystartowała.

W jednym z badań, gdzie stosowano 300mg ekstraktu Eurycoma Longifolia przez okres 12 tygodni. Pierwsze zgłoszenia o wzroście libido odnotowano już po 6 dniach w przypadku kilku pacjentów z całej 114 osobowej grupy. W późniejszych etapach. 6 oraz 12 tygodniowym wzrost popędu seksualnego odczuwało odpowiednio blisko 76 oraz 94% mężczyzn. Warto także dodać, że poziom tkanki tłuszczowej u badanych wahał się od 9,3 do 21,4%. Na uwagę zasługuje także fakt, że wszyscy mężczyźni zmagali się jedynie z umiarkowanym stopniem zaburzeń seksualnych.

Nie oznacza to braku skuteczności u osób z poważniejszymi problemami, a wręcz przeciwnie. Im niższy poziom testosteronu i libido, tym większy wpływ Tongkat Ali na organizm. U gryzoni wykazano wręcz całkowite powroty zdolności kopulacyjnych u jednostek w podeszłym wieku, dotkniętych impotencją. Sama suplementacja zdaje się działać niemal na każdej jednostce, jednak póki co nie dysponujemy jedynie badaniami na osobach z naturalnie bardzo wysokim testosteronem.

Wpływ na zdrowie seksualne jest oczywiście niepodważalny, jednak o ile np. w przypadku Epimedium możemy mówić o alternatywie dla viagry, tak w przypadku LongJack jest to znacznie bardziej długofalowy proces.

Eurycoma Longifolia na bezpłodność?

Obecnie coraz częściej występuje problem bezpłodności, ale także dlatego że jest mocniej nagłaśniany. Nie ulega wątpliwości, że takie sytuacje są mocnym przeżyciem dla par starających się o potomstwo. Według najnowszych badań aż w 84% przypadków źródłem takiego stanu rzeczy są mężczyźni, a uściślając słaba jakość nasienia oraz niska ruchliwość plemników. Póki co nie opatentowanego żadnego leku, który dawałby 100% skuteczność w zwalczaniu tego typu zmian, jednak pewna zmiana nawyków i właściwe prowadzenie mogą rozwiązywać przynajmniej część problemów. Sprawdźmy więc czy i jaki wpływ wykazuje Żeń-szeń Malezyjski. Najbardziej wiarygodne badanie przeprowadzano w tej kwestii aż przez 9 miesięcy, kiedy to podawano 350 pacjentom 250 mg ekstraktu dziennie. Bezsprzecznie wykazano wzrost koncentracji nasienia oraz poprawę Jego objętości. Efekty były widoczne już po pierwszej kontroli odbytej 3 miesiące po rozpoczęciu suplementacji. Poniżej wyniki kształtujące się po 3, 6, oraz 9 miesiącach.

Tongkat Ali a bezpłodność

Żeń-szeń malezyjski – działanie anaboliczne

Choć wzrost testosteronu wydaje się czynnikiem, który automatycznie potwierdza także potencjał anaboliczny danego związku, to nie zawsze tak jest. W przypadku Tongkat Ali dysponujemy jednak wieloma badaniami potwierdzającymi wpływ na skład ciała. Dotyczą one zarówno budowania beztłuszczowej masy mięśniowej, jak i również obniżenia poziomu tkanki tłuszczowej.

W jednym z badań przeprowadzonych w połowie 2017 roku wykazano, że suplementacja standaryzowanym ekstraktem z Tongkat Ali w dawce 300 mg dziennie przyczyniła się do wzrostu masy mięśniowej o 0,9% w 5 tygodniu, a następnie 1,1% w 10 tygodniu. Dodatkowo masy tłuszczowa wokół brzucha ulegała zmniejszeniu przy założeniu, że BMI badanej osoby było równe bądź większe 20. Całe badanie trwało dokładnie 10 tygodni i otrzymane wyniki zostały skonfrontowane z grupą otrzymującą placebo.

W innym badaniu mężczyźni w średnim lub starszym wieku (wartość uśredniona 51 lat) ze stosunkowo niskim poziomem testosteronu otrzymywali codziennie przez 30 dni 200 mg standaryzowanego korzenia Tongkat Ali. Po dodaniu do programu treningu siłowego odnotowano wzrost siły w podstawowych bojach na 1-RM oraz większy obwód ramienia. Progresja przebiegała znacznie szybciej od osób przyjmujących placebo.

Ponadto LongJack jest skutecznym suplementem także w obniżeniu produkcji kortyzolu, co przekłada się nie tylko na ogólnie mniejszą zawartość tkanki tłuszczowej, ale także uporczywą warstwę trzewną.

LongJack – przeciwwskazania i skutki uboczne

Na dzień dzisiejszy nie wyznaczono żadnych oficjalnych przeciwwskazań do stosowania Żeń-szenia Malezyjskiego. Udowodniono duże bezpieczeństwo nawet w przypadku osób zmagających się z dolegliwościami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie, astma oraz przy podwyższonych próbach wątrobowych. Tongkat Ali wykazał całkowitą neutralność i nie pogłębił rozwoju żadnej z tych dolegliwości. W przeciwwskazaniach do stosowania suplementu wymienia się jedynie kobiety w ciąży oraz matki karmiące, co oczywiście jest związane z brakiem jakichkolwiek badań na tego typu osobach.

LongJack - bezpieczeństwo

Warto także wspomnieć, że LongJack w badaniu poziomu toksyczności przy suplementacji doustnej został określony wynikiem LD50 na poziomie 2000 mg na 1 kg masy ciała. Oznacza to, że przeciętna osoba musiałby spożyć jednorazowo kilkanaście opakowań suplementu zawierającego dużą dawkę korzenia Tongkat Ali aby mówić o efekcie toksyczności. To samo badanie ustaliło NOAEL na poziomie 1000 mg na 1 kg wagi ciała. Jest to wskaźnik mówiący o tym do jakiej dawki nie obserwuje się żadnych działań niepożądanych. Zgodnie z obowiązującymi kryteriami klasyfikującymi bezpieczeństwo zapewnia to ocenę stopnia 5. Jest ona określana słowami „wyjątkowo bezpieczny” co definitywnie przesądza o bezpieczeństwie i braku zagrożeń zdrowotnych.

Oczywiście należy mieć świadomość, że ewentualne nietolerancje np. na drodze pokarmowej mogą pojawić się zawsze, jednak będą to odosobnione przypadku wykazujące reakcję alergiczną na którykolwiek składnik produktu lub np. części kapsułki. Sam LongJack nie wykazuje żadnych skutków ubocznych.

Tongkat Ali – dawkowanie

Jak widać w badaniach potwierdzających działanie tego rodzaju Żeń-szenie nie stosowano dawek uznawanych za szczególnie wysokie. Pokazuje to oczywiście potencjał suplementu, jednak w jednym z badań gdzie podawano odpowiednio 100, 300 oraz 600 mg ekstraktu dobowo różnice w stężeniu testosteronu i składzie ciała były widoczne. Oznacza to, że do pewnego pułapu większa dawka może przynieść adekwatnie większe korzyści. Biorąc pod uwagę ogromny próg bezpieczeństwa oraz stosunkowo atrakcyjną cenę, można się pokusić o suplementację dawkami nieco większymi niż używane w badaniach.

Klinicznie działanie LongJack wykazuje już przy około 100 mg na dobę. Generalnie im wyższy poziom testosteronu mamy naturalnie, tym rekomendujemy suplementacje wyższymi dawkami. W celach poprawy libido i podniesienia testosteronu u starszych mężczyzn lub ze skrajnie niski wartościami hormonalnymi już 100 mg okazuje się być efektywną dawką. Jeśli jednak jesteśmy sprawni, zdrowi i trenujemy oporowo, a suplementacja ma pełnić rolę anabolika i boostera testosteronu, wówczas sugerujemy dawki 400-600 mg na dobę. Jak do tej pory nie wykazano żadnych zależności od pory przyjmowania, zmieszania się z treścią pokarmową itp. Tongkat Ali jest suplementem dobrze przyswajalnym przez organizm człowieka, a pora podania ma trzeciorzędne znaczenie. W przypadku stosowania już wyższych dawek, delikatnie sugerujemy podzielenie porcji dziennej na 2-3 mniejsze.

Żeń-szeń Malezyjski – jaki wybrać?

Kluczowymi aspektami są oczywiście jakość ekstraktu oraz Jego ilość. To właśnie te parametry decydują o działaniu suplementu i Jego właściwościach. Jak już napisaliśmy wyżej, dawkowanie ustalamy pod własne cele i parametry, jednak biorąc pod uwagę dostępność ekstraktów 50, 100, 200, a nawet 300 mg w każdej kapsułce, powinniśmy bez problemu znaleźć coś dla siebie.

Pod względem standaryzacji warto wybierać produkty o określonej zawartości saponin czy eurypeptydów. Niestety mało który producent deklaruje takie informacja na etykiecie produktów (inna sprawa, że rzadko ma świadomość z jakiego ekstraktu korzysta), więc optymalnym wyborem są wersje 100:1 lub 200:1, gdzie każdy gram ekstraktu odpowiada 100-200 g suszu. Obecnie Tongkat Ali występuje na rynki zarówno w formie proszku jak i kapsułek czy tabletek.

Żeń-szeń Malezyjski - zdrowie i witalność

Ostatnim aspektem na który należy zwrócić uwagę przy zakupie to producent i źródło. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonywać transakcji w renomowanych sklepach, gdzie jakość towaru stoi na najwyższym poziomie. Marki mające wysokiej jakości LongJack w swojej ofercie to między innymi #RAW, NowFoods czy Haya Labs. Polecamy z dużą ostrożnością podchodzić do ofert zakupu z portali ogłoszeniowych, gdzie często można spotkać pakowany w woreczki ekstrakt w bardzo dobrej cenie. Często jednak tego rodzaju oferty są całkowitym oszustem lub dostajemy produkt bez jakichkolwiek aktywnych związków, czyli bezwartościowy.

Podsumowanie

W Malezji Tongkat Ali nazywany jest rodzinną Viagrą i stanowi niemalże dobro narodowe tego kraju. Przez wieki było ono zarezerwowane dla mieszkańców Azji, jednak obecnie jest dostępne niemal dla każdego. Związek ten ma liczne zalety gdyż jest skuteczny w wielu zakresach działania, a do tego bardzo bezpieczny i kosztuje stosunkowo niewiele. Śmiało możemy polecić go zarówno mężczyznom z problemami na płaszczyźnie hormonalnej, jak i również sportowcom, którzy szukają wsparcia w budowie swojej siły i sylwetki.

Bibliografia:

 1. Standardised water-soluble extract of Eurycoma longifolia, Tongkat ali, as testosterone booster for managing men with late-onset hypogonadism?
 2. Review on a Traditional Herbal Medicine, Eurycoma longifolia Jack (Tongkat Ali): Its Traditional Uses, Chemistry, Evidence-Based Pharmacology and Toxicology.
 3. Phytoandrogenic properties of Eurycoma longifolia as natural alternative to testosterone replacement therapy.
 4. Effect of Tongkat Ali on stress hormones and psychological mood state in moderately stressed subjects.
 5. Tongkat Ali as a potential herbal supplement for physically active male and female senior a pilot study.

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba kliknięć 254

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Trener personalny specjalizujący się w kulturystyce, dietetyk sportowy i doradca, a przede wszystkim pasjonat naturalnej kulturystyki. Przez wielu uważany 'polskim Lazarem Angelovem'. Swoje doświadczenie przelewa na papier publikując artykuły oparte o praktyczną wiedzę. Zdecydowany przeciwnik dopingu i jednocześnie pasjonat odżywek oraz suplementów diety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *