POMOC:  tel: (+48) 600 607 709 | (+44) 0 1773 687605   sklep@bestbody.com.plInfolinia czynna PN-PT 10-18

Ćwiczenia na triceps – poznaj sposoby 0

Ćwiczenia na triceps - poznaj sposoby

Kulturyści, czy nawet osoby amatorsko trenujące w celach rozbudowy własnej sylwetki powinny stosować kompleksowy trening całego ciała. Tym czasem, zwłaszcza na początku swojej przygody często na niektóre partie kładziemy zbyt duży nacisk, a inne niemal całkowicie odpuszczamy, co jest ewidentnym błędem. Triceps, a właściwie mięsień trójgłowy ramienia częściej zalicza się do też pierwszej grupy, choć nie u każdego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że stanowi on niemal 70% całego obwodu ramion, a ponadto ogromnie angażuje się w ćwiczenia wielostawowe na klatkę piersiową czy mięśnie naramienne.

Zdecydowana większość mężczyzn trenujących na siłowni zwraca ogromną uwagę na siłę w wyciskaniu sztangi leżąc. O ile w przypadku większości ćwiczeń potrafimy schować własnego ego do kieszeni i operować ciężarami w wyznaczonym przez nasz plan zakresie powtórzeń, tak wyciskanie sztangi na poziomej ławce zdecydowanie się wybija i pragniemy używać jak największego obciążenia. Nieistotne czy to okres masowy czy redukcyjny, popularne wyciskanie na klatę musi być wykonywane maksymalnym ciężarem. Oczywiście nie krytykujemy takiego podejścia, gdyż trening powinien sprawiać nam satysfakcję, jednak warto zdać sobie sprawę z faktu, jak wielką rolę podczas wyciskania pełnią właśnie tricepsy.

Podczas wyciskania sztangi na poziomej ławce dochodzimy do około 3/4 ruchu i często mamy kryzys. Jest to charakterystyczna oznaka zbyt małej siły tricepsów w porównaniu do mięśni piersiowych, które przejmują większość część pracy w początkowych fazach ruchu. Właściwy trening mięśni trójgłowym w znakomitej większości przypadków pozwala rozwiązać ten problem, dlatego jest on tak istotny z punktu widzenia siłaczy i trójboistów. Wyizolowany trening tej grupy mięśniowej to także znacznie szybszy wzrost obwodu ramion, za który odpowiada pierwszoplanowo. Choć większość osób początkujących skupia się przede wszystkim na bicepsach, to jednak w ogólnym obwodzie ramienia mają one znacznie mniejsze znaczenie, ponieważ mięsień trójgłowy ma o wiele większą objętość.

Ćwiczenia na triceps
Ćwiczenia na triceps

Od czego zacząć? Ćwiczenia na triceps dla początkujących

Według wielu trenerów i instruktorów, nierzadko o uznanej marce i renomie w pierwszym okresie naszych treningów na siłowni nie ma konieczności dodatkowego treningu mięśni ramion, ponieważ i tak są one dostatecznie zaangażowane przy ćwiczeniach złożonych na inne partie. My mamy jednak nieco inne podejście do tego tematu i o ile naszym celem jest np. trening uzupełniający do innego sportu wówczas rzeczywiście możemy odpuścić sobie izolację ramion, tak w przypadku treningu kulturystycznego bądź siłowego jest on niezbędny. Siłownia powinna być dla nas czymś pozytywnym, a takie podejście niestety rzadko kto wykazuje. Owszem, robiąc 3-4 treningi w tygodniu opierające się na przysiadach, martwym ciągu, wyciskaniu na klatkę i podciąganiu na drążku jesteśmy w stanie osiągnąć dobre wyniki, jednak zdecydowana większość nowych adeptów siłowni zniechęci się bardzo szybko.

Nie ulega wątpliwości, że trening ramion jest jednym z najprzyjemniejszych. Bardzo łatwo osiągnąć uczucie mocnej pompy mięśniowej nawet u osób początkujących, opanowanie podstawowej techniki ćwiczeń jest stosunkowo proste, a dodatkowo przy używaniu odpowiedniego obciążenia ryzyko występowania kontuzji jest wręcz minimalne. Dlatego jest bardzo ważny z psychologicznego punktu widzenia i chęci dalszego rozwoju w żelaznym sporcie.

Częstotliwość treningu tricepsów jest oczywiście uzależniona przede wszystkim od stosowanego przez nas planu treningowego. Jeśli trenujemy system Full Body Workout, wówczas na każdym bądź co drugim treningu wykonujemy jedno ćwiczenie w 3 – 4 seriach roboczych, które zawsze powinny być poprzedzone przynajmniej jedną serią rozgrzewkową. Najlepiej wykorzystywać ćwiczenia na wolnych ciężarach jak np. francuskie wyciskanie sztangi bądź hantli, wycisk na ławce w wąskim uchwycie. Bardzo dobrym ćwiczeniem, które również znakomicie buduje tricepsy, a dodatkowo siłę funkcjonalną są również pompki na poręczach w pełnym zakresie ruchu. Jeśli stosujemy trening dzielony typu Split i ćwiczymy mięśnie trójgłowe raz w tygodniu, optymalnie jest wykonywać około 3 ćwiczeń, ale co ważne o innej charakterystyce ruchu, tak aby nie powielały swojej roli.

Osoby początkujące powinny największy nacisk położyć oczywiście na prawidłową technikę i choć same ćwiczenia na triceps nie są szczególnie trudne pod tym względem, to jednak takie aspekty jak prawidłowe ułożenie łokci, tor ruchu sztangi czy stabilna pozycja muszą być dla nas priorytetem. Przez pierwsze kilka miesięcy treningów powinniśmy bazować raczej na ilości powtórzeń nie mniejszej niż 8 w serii, dzięki czemu nie będziemy wymuszać na sobie stosowania obciążenia przekraczającego nasze możliwości. Kolejnym istotnym aspektem jest budowa mięśnia trójgłowego, jak sama nazwa wskazuje składa się on z trzech głów – długiej, krótkiej oraz bocznej. Aby rozwijać ramiona w harmonijny i estetyczny sposób, należy uwzględnić w naszym planie treningowym zaangażowanie ich wszystkich, choć ta zasada tyczy się raczej osób już z nieco większym stażem treningowym.

Od czego zacząć? Ćwiczenia na triceps dla początkujących
Od czego zacząć? Ćwiczenia na triceps dla początkujących

Ćwiczenia na triceps

Postaramy się scharakteryzować kilka najpopularniejszych ćwiczeń na tą partie ciała, które w swoim planie treningowym powinny być uwzględnione zarówno przez osoby początkujące, jak i zaawansowane. Doskonale sprawdzają się w okresie budowania ogólnej masy i siły tricepsów, angażują kompleksowo wszystkie trzy głowy, a ponadto możemy dostosować ruch i jego zakres do własnych predyspozycji.

Francuskie wyciskanie sztangi
Jest to fundamentalne ćwiczenie, które pozwala maksymalnie zaangażować mięśnie trójgłowe ze znacznym ograniczeniem działania pozostałych grup mięśniowych. Biorąc pod uwagę wszystkie ćwiczenia na triceps jest one dość potężne ciężarowo, a zatem korzystnie wpływa na hipertrofię mięśniową.

Ćwiczenie to najlepiej wykonywać z użyciem lekko łamanej sztangi, co pozwala nam nieco odciążyć nadgarstki, a samo rozwiązanie nie ma żadnych wad. Ponadto, ułatwi osiągnięcie optymalnego rozkładu dłoni, szczególnie osobom początkującym. Dla zaangażowania poszczególnych głów tricepsa kwestia płaszczyzny wykonywania jest całkowicie neutralna, jednak preferujemy wersję w leżeniu. Osoby z dobrą mobilnością (bądź pragnące poprawić ten aspekt) powinny ułożyć ręce na wysokości swojego czoła i starać się wykorzystać pełen dostępny zakres ruchu. Jak w większości ćwiczeń faza ekscentryczna ma spore znaczenie i warto ją nieco mocniej zaakcentować, nawet kosztem użycia mniejszego ciężaru.

Chociaż jak wspomnieliśmy jest to ćwiczenia pozwalające używać sporych ciężarów, to jednak pewnych granic nie powinniśmy przekraczać, gdyż często dochodzi do przejmowania pracy przez mięśnie wspomagające, a sama rola tricepsa staje się ograniczona. Kluczowym aspektem jest ustabilizowanie naszej pozycji, a w szczególności łokci z czym bardzo wiele osób ( i to niekoniecznie początkujących ) ma spore problemy. Jeśli przy tym ćwiczeniu mamy możliwości skorzystać z pomocy doświadczonego trenera bądź instruktora z pewnością warto to zrobić.

Pompki na poręczach
Nazwanie popularnych “dipów” tylko i wyłącznie ćwiczeniem na triceps z pewnością byłoby ich mocnym niedocenieniem. Jest to jedno z fundamentalnych ćwiczeń siłowych, które powinno znajdować się w zdecydowanej większości planów treningowych. Odpowiada za rozwój całej górnej części ciała, w tym oczywiście interesujących nas tricepsów. Pompki na poręczach wykonywane są niemal przez każdego sportowca, piłkarza, zawodnika sportów walki, gimnastyka czy kalistenika.

Ćwiczenie to bardzo korzystnie wpływa na wzrost siły funkcjonalnej oraz przekłada się np. na wynik wyciskania leżąc. Choć jest ono stosunkowo trudne i osoby początkujące np. z nadwagą mogą mieć problemy z jego wykonywaniem, tak na szczęście bardzo szybko możemy zaliczyć w nim progresją i wkrótce będziemy już nawet dokładać do niego dodatkowe obciążenie. Kluczowym aspektem jest prawidłowe ułożenie ciała. Jeśli w głównej mierze zależy nam na rozwoju mięśni trójgłowym powinniśmy nie pochylać się zbyt mocno do przodu, a skupić na bardziej pionowej pozycji. Kluczowe będzie także ułożenie nadgarstków, które powinny przyjmować pozycję zbliżoną do neutralną. Dla pełnego zaangażowania tricepsa ważne jest, aby dłonie znajdowały się na szerokości barków lub tylko nieco szerzej.

W samym ruchu bardzo ważne jest rola łokci, które są prowadzone nieprawidłowo przez wiele osób. Zbyt mocne rotowanie ich na zewnątrz nie tyko zmniejsza aktywność tricepsa, ale jest też czynnikiem zwiększającym ryzyko kontuzji. Osoby początkujące powinny wykonywać to ćwiczenie zawsze na początku treningu, kiedy to mamy jeszcze spory zapas sił, u osób zaawansowanych kolejność jest dowolna, ważne jednak by technika była utrzymywana zgodnie ze sztuką.

Ćwiczenia na triceps
Ćwiczenia na triceps

Prostowanie ramion z linką wyciągu górnego
Jest to zdecydowanie najpopularniejsze, izolowane ćwiczenie na triceps, które niemal każdy adept siłowni wykonuje z dużą przyjemnością. Pozwala ono na pełną izolację mięśni trójgłowych, a ponadto dzięki możliwości stosowania zróżnicowanych uchwytów i drążków także wybranie nacisku na poszczególne głowy tricepsa. Ponadto umożliwia osiągnięcie bardzo mocnej pompy mięśniowej, oczywiście o ile skupimy się na prawidłowej technice jego wykonywania.

Choć może się wydawać, że jest to jedne z najprostszych ćwiczeń na tą grupę mięśniową, to jednak sporo osób popełnia przy nim fundamentalne błędy. Najważniejszym z nich jest oczywiście dobór zbyt dużego obciążenia, które w tym ćwiczeniu nie ma racji bytu. Należy schować swoje ego do kieszeni i skupić się w szczególności na negatywnej fazie ruchu oraz utrzymywaniu dobrego połączenia na linii mózg – mięśnie. To zdecydowanie najlepszy sposób na pełne wykorzystanie potencjału tego ćwiczenia. Gwałtowne ruchy rąk nie są tutaj potrzebne, a samo tempo ćwiczenia powinno być stabilne.

Na większości siłowni mamy do wyboru kilka, a nawet czasami kilkanaście uchwytów do tego ćwiczenia. Charakterystyka ruchu będzie bardzo podobne, więc pozostawiamy wam tutaj dowolność. Warto jednak dodać, że wybierając linki zamiast klasycznego drążka, znacznie odciążamy nasze nadgarstki, co dla niektórych będzie miało znaczenie.

Najczęstsze błędy przy ćwiczeniach mięśni tricepsu

Ciężar kosztem techniki
Zasada ta może dotyczyć właściwie każdej grupy mięśniowej i nie inaczej jest w przypadku treningu ramion. Często naszego ego nie pozwala nam na stosowanie obciążenia, które realnie będzie odpowiadało naszym aktualnym możliwością treningowym, przez co nasze łokcie nie mają stabilnej pozycji, jedna ręka pracuje szybciej niż druga czy w nieświadomy sposób angażujemy w trening tricepsów całe ciało.

O ile w przypadku ćwiczeń takich jak pompki na poręczach czy wyciskanie sztangi wąskim chwytem bodziec ciężarowy możemy mieć znaczenie, tak w przypadku ruchów mocno izolowanych należy skupić się na technice, odpowiedniej fazie negatywnej, stałym napięciu oraz czuciu mięśniowym. Ciężar w tym przypadku ma rolę mniejszą niż drugorzędna i nie należy na siłę dążyć do Jego zwiększania.

Zbyt mały udział wolnych ciężarów w treningu
Triceps jest niewielkim mięśniem, jednak nie oznacza to, że nie potrzebuje solidnego treningu. Od jego siły zależy bardzo wiele i powinniśmy tak jak w przypadku każdej innej partii, bazować na treningach z wolnymi ciężarami. Co więcej, trening na maszynach to zazwyczaj bardzo słabe właściwości biomechaniczne, gdyż dublujemy większość ruchów i nie rozwijamy kompleksowo całego mięśnia.

Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem będzie przewaga ćwiczeń na wolnych ciężarach 2 lub 3 : 1 w stosunku do maszyn i linek. Wiemy doskonale, że izolacje pozwalają uzyskać świetną pompę mięśniową, jednak ta nie zawsze będzie wyznacznikiem udanego treningu.

Nieodpowiednia kolejność ćwiczeń
Trening każdej grupy mięśniowej powinien być poparty solidną rozgrzewką, jednak wiele osób popełnia błąd stosując jako rozgrzewkę całe ćwiczenie w kilku seriach, najczęściej izolowane. W ten sposób osłabiamy moc mięśni i zmniejszamy ogół pracy jaką będą one mogły wykonać na treningu.

Zawsze rozpoczynajmy od ćwiczenia najcięższego, gdzie używamy najwięcej mięśni i najwięcej wolnego ciężaru. Powinno być to nasze główne ćwiczenie, które jednocześnie będzie wyznacznikiem progresji siłowej. Izolacje najlepiej sprawdzą się na samym końcu treningu, jako dobicie już zmęczonej grupy mięśniowej i wywołania mocnej pompy mięśniowej.

Zbyt duża objętość treningowa
Częstym błędem jest stosowanie zbyt wielu ćwiczeń, które niekoniecznie są nam niezbędne dla prawidłowego rozwoju mięśni trójgłowych. Wykonują one dużą pracę przy ruchach wypychających, dlatego powinniśmy z rozwagą podchodzić do ich bezpośredniego treningu.

Najważniejszym aspektem jest nie przesadzanie z ilością serii, ponieważ może to znacznie utrudnić procesy regeneracyjne związane z układem mięśniowym. O ile sam trening tricepsów nie obciąża tak układu nerwowego jak np. przysiady czy martwe ciągi, nie mniej przetrenowane mięśnie trójgłowe mogą ograniczyć nam progresje w wielu innych ćwiczeniach.

Najczęstsze błędy przy ćwiczeniach mięśni tricepsu
Najczęstsze błędy przy ćwiczeniach mięśni tricepsu

Bibliografia:

  1. Functions of the Triceps Brachii in Humans: A Review.
  2. ACE Study Identifies Best Triceps Exercises.
  3. The Best Tricep Workout Exercises For Bigger Triceps.
  4. Anatomia człowieka, t.1, Anatomia ogólna kości, stawy i więzadła, mięśnie; Michał Reicher; wyd. XI (VII), Warszawa.
  5. The Best Science Based Triceps Workout For Growth
  6. Madsen M, Marx RG, Millett PJ, Rodeo SA, Sperling JW, Warren RF (November 2006). “Surgical anatomy of the triceps brachii tendon: anatomical study and clinical correlation”. The American Journal of Sports Medicine.
  7. A Cadaveric Study of Ulnar Nerve Innervation of the Medial Head of Triceps Brachii.
  8. Lucas-Osma AM, Collazos-Castro JE (September 2009). “Compartmentalization in the triceps brachii motoneuron nucleus and its relation to muscle architecture”. The Journal of Comparative Neurology.
  9. Muscle architecture of biceps brachii, triceps brachii and supraspinatus in the horse.
  10. Keener JD, Sethi PM (November 2015). “Distal Triceps Tendon Injuries”. Hand Clinics31 (4): 641–50.

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba kliknięć 3

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Wice mistrz świata w kulturystyce oraz wielokrotny medalista mistrzostw Arnold Classic, mistrz Europy, a także wielokrotny mistrz Polski. Trener personalny z kilkuletnim doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *