POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Suplementy na niski poziom testosteronu 0

Niski poziom testosteronu - suplementy.

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem stojącym za problemem niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn (inaczej męska menopauza, andropauza lub hipogonadyzm) jest przyrost wagi! Tymczasem informacji tej w reklamach nigdy nie usłyszysz. Mężczyźni z nadwagą doświadczający objawów tej przypadłości powinni zawsze w pierwszej kolejności podjąć próbę redukcji wagi. Przede wszystkim istnieje niebezpieczeństwo uzależnienia od leków podnoszących poziom testosteronu, a jeśli do tego dojdzie, po odstawieniu organizm może nie być w stanie samodzielnie wytwarzać już tego hormonu. Innymi słowy, komórki w jądrach odpowiedzialne za produkcję testosteronu „zamkną fabrykę” na stałe, a jądra się skurczą. Jeszcze jeden powód, by zachować ostrożność: testosteron może zwiększać ryzyko chorób serca (ta teoria budzi kontrowersje, ale wolę dmuchać na zimne, niż sparzyć się dokumentnie – czyli umrzeć). Nie zrozum mnie źle – hormonalna terapia zastępcza testosteronem to dla niektórych osób doskonałe rozwiązanie, ale w ogólnym ujęciu leki są zbyt często i pochopnie przepisywane otyłym mężczyznom. Co również istotne: badanie na poziom testosteronu we krwi należy wykonać wcześnie rano (przed godz. 10.00), gdy ten hormon utrzymuje się na najwyższym poziomie. Ważne też, by zrobić je na czczo, przy czym od ostatniego posiłku powinno upłynąć aż 9–12 godz. – istnieją dowody na to, że jedzenie przed badaniem (a na większości stron internetowych nadal znajdziesz informację, że nie ma ku temu przeciwskazań) może w sposób sztuczny i diametralny (nawet o 50%) zaniżyć poziom testosteronu na 1–2 godz.! Nie polecam też badań śliny – nie dają gwarancji miarodajnych wyników. Jak podnieść poziom testosteronu w naturalny sposób ?

Czym jest testosteron?

Czym jest testosteron?

Testosteron to męski steroidowy hormon płciowy, dla mężczyzn tak ważny jak dla kobiet estrogen. Wielu mężczyzn stosuje boostery testosteronu, co pomaga zwiększyć masę mięśniową, wydolność fizyczną i liczebność czerwonych krwinek w organizmie o 15–20% (być może takie jest podłoże określenia „pełnokrwisty mężczyzna”). Hormon ten odpowiada także za pogłębienie głosu, zwiększenie popędu seksualnego i spontaniczne erekcje. Za sterami siedzi oczywiście mózg, który wysyła sygnał hormonalny (hormon luteinizujący lub LH – ang. luteinizing hormone) do jąder, by te produkowały testosteron. Jeśli sygnał jest w jakikolwiek sposób zakłócany lub jeżeli odpowiedzialne za produkcję testosteronu komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach są uszkodzone, nie dojdzie do wytworzenia odpowiedniej ilości tego hormonu. Na poziom testosteronu wpływać może starzenie się, geny, zmiany stylu życia (przyrost wagi), leki i niektóre schorzenia (jak cukrzyca). Natomiast zwiększenie poziomu testosteronu ponad normę może przełożyć się na wyższe ryzyko udaru.

DHEA (dehydroepiandrosteron) 25–300 mg dziennie

DHEA jest pod względem budowy chemicznej podobny do testosteronu i może łatwo zostać w niego przekształcony, więc założenia stojące za suplementacją są takie: więcej materiału budulcowego dla hormonu równa się więcej hormonu. W ogólnym ujęciu to prawda, z tym że DHEA może być również konwertowany do estrogenu. Niskie do wysokich dawek (25–300 mg) tego dość drogiego suplementu mogą podnieść niski poziom testosteronu u mężczyzn i potencjalnie podnieść poziom estrogenu – a jego znaczące zwiększenie bywa źródłem problemów. Znanych jest wiele przypadków mężczyzn, u których suplementacja DHEA przełożyła się jedynie na nieznaczny wzrost poziomu testosteronu i minimalne korzyści, gdy mowa o złagodzeniu objawów.

W jednej z lepiej przeprowadzonych prób randomizowanych, wykonanej przez Akademię Medyczną Uniwersytetu Waszyngtona, a opublikowanej w „American Journal of Clinical Nutrition”, starszym kobietom i mężczyznom przez rok podawano dzienną dawkę DHEA 100 mg. Do momentu zakończenia próby całkowity poziom testosteronu u mężczyzn wzrósł średnio z 420 do 491 ng/dl, przy czym również w grupie placebo odnotowano wzrost – z 420 do 448 ng/dl. Zwiększyły się także poziomy testosteronu w wolnej postaci, czynników wzrostu oraz estrogenu. Dużą skutecznością wykazują się suplementy dostarczające DHEA w sposób dermalny jak Iconic Dermacrine.

Asparginian L-argininy 2800 mg dziennie lub L-cytrulina 1500–3000 mg

L-arginina ulega w organizmie przekształceniu w tlenek azotu, co może przełożyć się na lepszy dopływ krwi do penisa. Może również stymulować produkcję kreatyny – związku suplementowanego przez kulturystów, który ma budować siłę i pobudzać hormon wzrostu. No dobrze, ale po co ten poradnik młodego Schwarzeneggera, zapytasz. Ponieważ L-arginina na wielu obszarach działaniem przypomina testosteron, czyli na przykład wpływa na hormon wzrostu i zwiększa siłę mięśniową, niektórzy naukowcy wierzą, że jest też w stanie podnieść poziom interesującego nas hormonu. Niestety, konwersja L-argininy do tlenku azotu nie jest nazbyt wydajna – wątroba i jelita skutecznie pozbywają się tego związku, dlatego trzeba stosować wysokie dawki, by zaobserwować nieznaczne rezultaty.

L-cytrulina – składnik naturalnie występujący w skórce arbuza – również ulega w organizmie przekształceniu do postaci tlenku azotu, a ścieżka ta jest znacznie bardziej wydajna, wystarczą więc niższe dawki (1500–3000 mg dziennie). Badania nad L-cytruliną i testosteronem są nadal w toku, dlatego nastawiamy uszu i trzymamy rękę na pulsie. Godne uwagi są również suplementy zawierające boostery tlenku azotu w raz z boosterami libido jak np. Komodo Pump.

Tongkat ali (Eurycoma longifolia) 200–300 mg dziennie w podziale na dawki

Ten suplement diety (pozyskiwany z krzewiastej rośliny występującej typowo wzdłuż zboczy pagórkowatych terenów malezyjskich lasów deszczowych) warto mieć na oku, ponieważ wstępne dane z badań klinicznych sugerują, że może pozytywnie wpływać na różne aspekty męskiego zdrowia, w tym popęd seksualny, poziom testosteronu i jakość spermy – i to już przy zaledwie 200–300 mg dziennie w podziale na 2 dawki.

Suplement tongkat ali, przy którym dysponujemy największą ilością danych to wysokiej jakości ekstrakt. Aktualnie producent sponsoruje wiele prób klinicznych, a wyniki ostatniej wykazały wzrost testosteronu o 76 ng/dl u mężczyzn o bardzo niskim poziomie tego hormonu – to niewiele, ale na polu suplementów dorównuje lub przewyższa DHEA. Jedynym problemem tego pod każdym innym względem rzetelnie przeprowadzonego badania jest brak grupy placebo.

Tongkat ali (Eurycoma longifolia) 200–300 mg dziennie w podziale na dawki

Wyższej klasy badanie opublikowane w „Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine” śledziło wyniki mężczyzn przyjmujących dziennie 300 mg Tongkat Ali lub placebo przez 12 tygodni. Uczestnicy zgłaszali poprawę w zakresie mechanizmu erekcji i libido, natomiast wzrost poziomu testosteronu był nieznaczny (50 punktów) w porównaniu z placebo. Wierzymy, że LongJack może potencjalnie bezpośrednio w jakimś zakresie stymulować produkcję testosteronu, dlatego wart śledzić wyniki kolejnych badań nad jego zastosowaniem. Jak do tej pory nie wykazuje żadnych skutków ubocznych związanych z tą suplementacją.

Kozieradka

To popularny składnik suplementów mających służyć podniesieniu poziomu testosteronu – istnieją pewne badania sugerujące, że stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi substancjami, kozieradka może wpływać na wzrost poziomu tego hormonu, ale wyniki są niespójne. „Eksperci” twierdzą, że roślina ta blokuje aromatazę, enzym zmieniający testosteron do postaci estrogenu. Mężczyźni potrzebują nieco estrogenu, by zachować zdrowe kości (a także odpowiedni popęd seksualny). Niedobór estrogenu może prowadzić do utraty masy kostnej, jak to ma miejsce w przypadku stosowania leków z grupy inhibitorów aromatazy. Czy wiesz, że kozieradka swego czasu sprzedawana była jako suplement diety dla kobiet na powiększenie piersi, a w niektórych obszarach świata nadal stosuje się ją jako substancję wspomagającą produkcję mleka u kobiet karmiących? A teraz ma to być magiczny środek na zwiększenie testosteronu? W jednym z najlepiej przeprowadzonych badań nad kozieradką wykazano, że może ona przyczynić się faktycznie do znaczącego spadku poziomu testosteronu w stanie wolnym u zdrowych mężczyzn w porównaniu z placebo.

Co obniża poziom testosteronu?

  • Alkohol w nadmiarze (3 i więcej jednostek dziennie) może przyczynić się do przyrostu wagi, podnieść poziom estrogenów u mężczyzn i negatywnie wpływać na komórki produkujące testosteron.
  • Bardzo niski poziom cholesterolu (LDL w zakresie 20–50 mg/dl), który bywa konsekwencją przyjmowania statyn, może wpłynąć na obniżenie poziomu testosteronu, ponieważ cholesterol jest konieczny do produkcji tego hormonu. To nie znaczy, że wysoki poziom cholesterolu przełoży się na wysoki poziom testosteronu! Utrzymuj cholesterol w zalecanym przedziale (nie więcej niż 100 mg/dl).
  • Brak regularnej aktywności fizycznej (trening aerobowy i oporowy) może prowadzić do wzrostu wagi i spadku poziomu testosteronu. Zarówno ćwiczenia wydolnościowe, jak i oporowe stanowią warunek kontroli wagi. Trening siłowy na główne partie mięśniowe (nogi, pośladki, plecy, klatkę piersiową i mięśnie brzucha) podnosi poziom testosteronu na 1–2 godz. od zakończenia. Innymi słowy, odpowiedni plan treningowy ma tutaj kluczowe znaczenie. Natomiast bardzo intensywny trening może czasowo obniżyć poziom tego hormonu. Regularne ćwiczenia aerobowe (jako uzupełnienie treningu siłowego) pozwalają utrzymywać wagę w normie, co pozwala na zdrowy przebieg produkcji testosteronu.
  • Brak snu (na przykład zaledwie 5 godz. na noc) może przełożyć się na 10-procentowy (i większy) spadek poziomu testosteronu. Jeśli Ciebie również dotyczy ten problem warto rozważyć suplementy na bezsenność.
  • Cukrzyca i stan przedcukrzycowy mogą wpływać na testosteron – insulinooporność i przyrost wagi obniżają produkcję testosteronu.
  • Jedzenie (zwłaszcza żywność bogata w cukry) może powodować skoki insulinowe, co znów czasem w drastyczny sposób obniża poziom testosteronu u niektórych mężczyzn nawet na 7 godz.
  • Leki przeciwbólowe (zwłaszcza wydawane na receptę opioidy) mogą znacząco obniżać poziom testosteronu.
  • Przyrost wagi ma zdecydowanie najbardziej negatywny wpływ na poziom testosteronu.
  • Wirus HIV (a zwłaszcza leki stosowane w terapii) prowadzi do zmian metabolizmu, w tym do przyrostu wagi, co jest często przyczyną spadku poziomu testosteronu.

Podsumowanie

Na prawidłowy poziom testosteronu u mężczyzn składa się wiele czynników, a  suplementacja to dodatek który może wspomóc nasze naturalne możliwości. Do najciekawszych produktów, które od wielu lat są wykorzystywane możemy zaliczyć Żeń-szeń Malezyjski oraz DHEA, jednak bardzo duży potencjał mają w sobie złożone preparaty takie jak kompleksowe boostery testosteronu, które oparte są o wiele związków wykazujących skuteczność w niezależnych badaniach.

Bibliografia:

  1. Standardised water-soluble extract of Eurycoma longifolia, Tongkat ali, as testosterone booster for managing men with late-onset hypogonadism?
  2. Tongkat Ali as a potential herbal supplement for physically active male and female seniors–a pilot study.
  3. Dehydroepiandrosterone (DHEA) supplementation and IVF outcome in poor responders.
  4. Pulmonary Embolism Secondary to Testosterone-Enhancing Herbal Supplement Use.
  5. Does ashwagandha increase testosterone?

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba kliknięć 200

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Ekspert sklepu Best Body od ponad 15 lat związany z kulturystyką i fitness, regularnie zgłębiający tematykę suplementacji, odżywiania, metod treningowych oraz biochemii. Autor licznych publikacji do czasopism branżowych i setek artykułów tematycznych. Absolwent kierunków medycznych na Polskich i zagranicznych uczelniach wyższych. Specjalista w dziedzinie tworzenia innowacyjnych suplementów diety dedykowanych dla wyczynowych sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *